אוניברסיטת קולורדו : קנאביס רפואי מציל חיים

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    סליידר
  • תאריך:

    14 דצמבר, 2011
banner
banner

מחקר שפורסם ע"י אוניברסיטת קולורדו דנוור ב-29.11.2011 מציין שלגליזציה (מתן היתר חוקי) של קנאביס רפואי מצמצמת צריכת אלכוהול, וכתוצאה מכך נרשמת גם ירידה במספר תאונות הדרכים הקטלניות הנגרמות ע"י נהגים שיכורים.

מחקר זה, שהאוניברסיטה שיבחה אותו כ"פורץ דרך", הוא הראשון לבחון את השפעתה של לגליזציה של קנאביס רפואי על השכיחות של תאונות דרכים קטלניות. החוקרים ניתחו נתונים של תאונות דרכים קטלניות ממאגרי מידע ארציים, והם מצאו שבאותן מדינות בהן קיימת לגליזציה של קנאביס רפואי ירדה צריכת האלכוהול בקרב בני 20-29, דבר שהביא לירידה בקטל בדרכים.

המחקר ציין עבודות קודמות אשר רמזו על כך, שגם נהגים תחת השפעת אלכוהול וגם נהגים תחת השפעת מריחואנה חווים ירידה במיומנות הנהיגה, וזמני התגובה שלהם איטיים יותר – אך אלה הנוהגים תחת השפעת אלכוהול אינם מודעים לפגיעה במיומנות, ולמעשה נוהגים במהירות ובפזיזות רבה יותר מאשר כשהם פיכחים. לעומת זאת, נראה שנהגים אשר נוהגים תחת השפעת מריחואנה מודעים לעובדה שהם "מסטולים" והם מאטים, מגדילים את המרחק בינם לבין הרכב שלפניהם, ונזהרים מתמרונים מסוכנים. המחקר גם הצביע על כך שאנשים תחת השפעת מריחואנה נוטים פחות לצאת לנהוג בכלל, לעומת כאלה ששיכורים מאלכוהול.

מתוך המחקר :

עד היום, 16 מדינות (בארה"ב) חוקקו חוקים בנוגע לקנאביס רפואי, אבל מעט מאד ידוע על ההשלכות של חוקים אלה. ע"י שימוש במידע מכל מדינה, אנו בחנו את היחס בין חוקי הקנאביס הרפואי לבין חלק מהתוצאות שלהם. לגליזציה של קנאביס רפואי בדרך כלל קשורה לעליה בצריכת מריחואנה בקרב מבוגרים, אך לא בקרב קטינים. בנוסף, לגליזציה קשורה לירידה של כמעט 9 אחוזים בתאונות דרכים קטלניות, הנובעת, סביר להניח, מהשפעתה על צריכת אלכוהול. הערכותינו מספקות הוכחה חזקה לכך שמריחואנה ואלכוהול משמשים כתחליפים אחד לשני.

"כל מחקר אובייקטיבי על מריחואנה הגיע למסקנה, שהמריחואנה היא הרבה יותר בטוחה מאשר אלכוהול בשביל המשתמש והחברה", אמר מייסון טברט, מנהל האירגון "אלטרנטיבה בטוחה לפנאי מהנה" (Safer Alternative for Enjoyable Recreation) , ואחד ממחברי הספר : "Marijuana is Safer : So why are we driving people to drink?"
"זה לא צריך להפתיע אותנו שכאשר מתירים למבוגרים לבחור באפשרות הבטוחה יותר של מריחואנה, התוצאה היא פחות שתיית אלכוהול ופחות בעיות הקשורות לצריכת אלכוהול", הוא אמר בהודעה לעיתונות.

טברט הוא אחד משני יוזמי מערכה במדינת קולורדו, אשר מטרתה הפיכת השימוש במריחואנה לחוקית במדינה זו, תוך בקרה ומיסוי, בדומה לאלכוהול.

מתוך ההודעה של אוניברסיטת קולורדו :

מחקר חדש ו"פורץ דרך" מראה כי חוקים להיתר השימוש בקנאביס רפואי הביאו לירידה של כמעט תשעה אחוזים במקרי המוות בכבישים ולירידה של חמישה אחוזים במכירת בירה.

"המחקר שלנו רומז על כך שלגליזציה של קנאביס רפואי מקטינה את מספר מקרי המוות בכבישים ע"י צימצום צריכת האלכוהול של צעירים", אמר דניאל ריס, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קולורדו, אשר חיבר את המחקר יחד עם ד. מרק אנדרסון, עוזר-פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מונטנה סטייט.

המחקר אסף מידע ממקורות מגוונים, כולל "הסקר הלאומי של שימוש בסמים ובריאות", "מערכת המעקב לגורמי סיכון התנהגותיים", וה"מערכת לדיווח ניתוחי תמותה".

המחקר הוא הראשון שבחן את הקשר בין לגליזציה של קנאביס רפואי לבין תאונות דרכים קטלניות.

"נדהמנו מחוסר הידע הקיים בקשר להשלכות של לגליזציה של קנאביס רפואי", אמר ריס."הסתכלנו בנתונים של מקרי המוות בדרכים מפני שקיים מידע טוב, ומידע זה איפשר לנו לבחון האם אלכוהול הוא גורם."

אנדרסון ציין שמקרי מוות מתאונות דרכים הם בעלי משמעות מנקודת מבט של קביעת מדיניות.

"מקרי מוות מתאונות דרכים הם תוצאה חשובה מבחינת קביעת מדיניות, מפני שהם מייצגים את הגורם הראשי למוות בקרב אמריקאים בני 5 עד 34 ", הוא אמר.

הכלכלנים ניתחו נתוני הקטל בדרכים ברמה ארצית, כולל בשלוש עשרה המדינות שבהן הותר השימוש בקנאביס רפואי בין 1990 ל-2009. במדינות אלה הם מצאו שצריכת האלכוהול בקרב בני 20-29 ירדה, דבר שהביא לפחות מקרי מוות בתאונות דרכים.

הכלכלנים ציינו שעבודות קודמות, שנעשה בהן שימוש בסימולטורים, מצביעות על כך שנהגים הנמצאים תחת השפעת אלכוהול אינם מעריכים נכון את המידה שבה כישורי הנהיגה שלהם נפגעים. הם נוהגים יותר מהר ולוקחים יותר סיכונים. להבדיל מנהגים אלה, עבודות אלה מראות שנהגים תחת השפעת מריחואנה נוטים להימנע מלקיחת סיכונים. אולם, ריס ואנדרסון הזהירו כי יש גם אפשרות שלגליזציה של קנאביס רפואי גורמת לירידה בקטל בדרכים כי השימוש בו נעשה בפרטיות, ואילו אלכוהול נצרך בפאבים ומסעדות.

"אני סבור שזהו מחקר בעתו, בהתחשב בכמות החוקים הנחקקים או הנשקלים כעת בקשר לקנאביס רפואי", אמר אנדרסון. "המדיניות מאחורי החקיקה לא התבססה עד כה על מחקרים, והמחקרים שלנו מראים חלק מההשלכות החברתיות של חוקים אלו. התוצאות שלנו מרמזות על קשר ישיר בין צריכת מריחואנה וצריכת אלכוהול."

העבודה גם בחנה את השימוש במריחואנה בשלוש מדינות שהתירו את השימוש בה באמצע העשור האחרון – מונטנה, רוד איילנד וורמונט. השימוש במריחואנה במונטנה ורוד איילנד גדל בקרב מבוגרים לאחר הלגליזציה, אך לא בוורמונט. לא היתה הוכחה לכך שהשימוש במריחואנה בקרב קטינים גדל.

המתנגדים לקנאביס רפואי מאמינים שלגליזציה מביאה לצריכה מוגברת של מריחואנה בקרב קטינים.

לפי ריס ואנדרסון, רוב המשתמשים הרשומים של קנאביס רפואי במדינות אריזונה וקולורדו הם גברים. באריזונה – 75 אחוזים הם גברים; בקולורדו – 68 אחוזים. הרבה מהם מתחת לגיל 40. למשל, 48 אחוזים מהמשתמשים הרשומים במונטנה הם מתחת לגיל 40.

"למרות שאיננו נותנים המלצות לקביעת מדיניות, יש רושם ודאי כאילו חוקי הקנאביס הרפואי הופכים את הכבישים לבטוחים יותר", אמר ריס.

טברט אמר שהוא אינו סבור שאנשים צריכים לנהוג תחת השפעת חומר כל שהוא, אבל מתן בחירה לאנשים להעדיף מריחואנה במקום אלכוהול היה מציל חיים.

"הסיפור האמיתי הוא, שפשוט ע"י התרת השימוש במריחואנה לחתך קטן בחברה, יש ירידה משמעותית בצריכת אלכוהול וירידה בתמותה הקשורה לאלכוהול", טברט אמר.

הוא אמר ששימוש לרעה באלכוהול ממית 80,000 אמריקאים בשנה, לא כולל אנשים הנהרגים ע"י נהגים שיכורים או אלימות הקשורה לאלכוהול.

"יש כמות עצומה של ראיות המצביעות על כך, שאלכוהול תורם לאלימות, החל מקטטות בפאבים ואלימות בבית ועד להתפרעויות גדולות ומהומות באירועים ציבוריים. אין הוכחה לכך שמריחואנה תרמה אי-פעם לאלימות או למקרה מוות אחד", טברט אמר.

הוא ציין כי תאונות הדרכים הן הגורם הראשי למקרי מוות אקראיים, אבל במדינת קולורדו הגורם המוביל הוא מנות יתר של תרופות מרשם. הוא הציע שככל שהשימוש בקנאביס רפואי יהפוך לחוקי וזמין יותר, כך יקטן הסיכוי למוות ממנות יתר של תרופות מרשם – סברה שנתמכת ע"י מחקרים.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין אפשרות להוסיף תגובות.


evetopics