בין נורופן לקנביס – רופא שובר שתיקה

banner
banner

המקרה של שירלי מרדר בת ה-27, שאושפזה בתחילת השבוע שעבר במצב אנוש בעקבות שימוש בנורופן כתוצאה מכאבי שיניים, הציף לתודעת הציבור את הסכנות הכרוכות בנטילת תרופות ללא מרשם. הסכנות הללו, שבדרך כלל מקבלות התייחסות רק באותיות הקטנות של חוברת ההוראות שמצורפת לתרופה (אם בכלל), קרמו לפתע עור וגידים והתממשו במלוא אימתם. מאז מרדר כבר קיבלה את השתלת הכבד לה היתה זקוקה ומצבה השתפר, מה שעלול לגרום לאנשים רבים לחזור ולנטול את התרופות האלה כאילו לא קרה דבר.

מה שאותם אנשים לא יודעים ומה שבתקשורת שכחו לציין, זה שהמקרה של מרדר בכלל אינו חריג. לפי מחקרים שנערכו על ידי ה-CDC, הסוכנות הממשלתית האמריקאית למניעת מחלות, בארה"ב מתים כל שנה כ-16500 אנשים כתוצאה משימוש במשככי כאבים אנטי-דלקתיים, כ-4000 בבריטניה וכ-1650 בגרמניה. מבין משככי הכאבים הללו, משפחת האיבופרופן שכוללות תרופות כמו נורופן ואדוויל, היא הנפוצה והקטלנית ביותר. "המחקרים האלה מוכיחים שתרופות לשיכוך כאבים שניתנות ללא מרשם או עם מרשם לתכשיר אנטי-דלקתי שאיננו סטרואיד – NSAID, כמו איבופרופן,אטופן,זיפו, ארקוקסיהת וולטרן וארביטרן ,ואספירין, הורגות יותר אנשים כל שנה מתאונות דרכים, ממלחמות ומאיידס", אומר ד"ר חיים משה אדהאן, מנהל המרכז לשיקום כאב בבית החולים שיבא. "הרוצח הכי מסוכן הוא נורופן מכיוון שזו התרופה הכי נמכרת לכל הגילאים, מתינוקות ועד למבוגרים. בארץ לא נעשו מחקרים כאלה, אבל אין סיבה לחשוב שהממצאים יהיו שונים. יש כאן סכנה ברורה לבריאות הציבור".

מהי בעצם הסכנה הבריאותית של התרופות האלה?

"הפגיעה הכי נפוצה היא אולקוס מדמם בקיבה, אשר מסוגל להרוג במהירות וללא סימנים מוקדמים בתוך שבוע ימים. שימוש ממושך בנורופן או אקמול במינונים גבוהים מדי עלול לגרום לאנשים מסוימים נזק בלתי הפיך בכליות ובכבד, עד למצב בו הפתרון היחידי הוא השתלה. באופן לא מפתיע, אקמול הוא הגורם מספר אחת בעולם להשתלות כבד אצל אנשים מתחת לגיל 40. אופטלגין, שהיא תרופה מאוד פופולארית בישראל הניתנת ללא מרשם, אסורה באופן מוחלט למכירה ביותר מ-30 מדינות, בהם ארה"ב, בריטניה ויפן, בגלל הסיכון הנורא של הפסקת תפקוד טוטאלית של מוח העצם".

כבר מתחילת הדרך משרד הבריאות היה נוקשה בכל הנוגע למתן רשיונות לשימוש בקנאביס רפואי, והעניק לרופא אחד בלבד, ד"ר יהודה ברוך, את הסמכות הסופית לאשר את הרשיונות האלה. לאורך השנים המדיניות החמירה, ואם בעבר ניתן לחולים אישור לגדל את הצמח בעצמם, כיום לכל אחד מהם מוקצב מגדל חיצוני מסוים שעשוי להימצא עשרות קילומטרים מביתם. עד לאחרונה היתה לעמותת תיקון עולם חנות בתל אביב שבה חולים יכלו לרכוש את התרופה, אך גם היא נסגרה בסוף השנה שעברה בפשיטה של המשטרה, בעקבות סוכנת סמויה שהצליחה לטענתה לרכוש כמות גדולה יותר של קנאביס ממה שהיה מפורט במרשם שלה . גם הכמויות שניתנות לחולים חדשים הצטמקו לאורך השנים מ-200 גרם בתחילת הדרך ל-30 גרם כיום, ושמונת מתחמי הגידול המפוזרים ברחבי הארץ נמצאים כיום תחת פיקוח כבד של המשטרה. במסמך מחודש אוקטובר האחרון שנמסר למערכת מגורם חסוי במשרד הבריאות, מורה מנכ"ל המשרד רוני גמזו לד"ר יהודה ברוך כי "יש להגביל את מספר המשתמשים גם על חשבון אי הכללת אבחנות נוספות, שיביאו בין השאר לפגיעה בחלק מהאנשים שיכולים להשתפר רפואית".

 

לאחרונה הודיע משרד הבריאות על כוונתו להפסיק את הגידול של הקנאביס הרפואי בארץ לטובת ייבוא של התרופה מהולנד. לפי מסמך נוסף שהגיע אל המערכת, הכולל סיכום של דיון בנושא הנערך בין נציגי משרד הבריאות, הרשות למלחמה בסמים ומשטרת ישראל, המהלך הזה הינו יוזמה של המשטרה. כפי שצוין במסמך על ידי ראש אגף חקירות ומודיעין ניצב יואב סגלוביץ', "ישנה זליגה של קנאביס רפואי לגורמים העושים בו שימוש לרעה, בעקבות היעדר סמכות חוקית של משטרת ישראל לאכוף בהיבטי מיגון ואבטחת המתחמים". עוד משתמע מהמסמך כי בימים אלה נעשית פניה לחברת "בדרוקאן" ההולנדית, שאמורה להתחיל לספק את הקנאביס הרפואי לישראל בעוד כ-5 חודשים. אם הייבוא ייצלח את תקופת הנסיון, ייסגרו מתחמי הגידול לאלתר. לדעתו של ד"ר אדהאן, ההחלטה הזאת היא רק שלב נוסף במגמה של משרד הבריאות להגביל ולמזער את השימוש בקנאביס הרפואי. "הגישה של משרד הבריאות היא שמרנית ומרסנת", מסכם אדהאן. "אל מול הנתונים המבהילים של מוות מתרופות נגד כאב, הייתי מצפה שמשרד הבריאות ישקיע יותר משאבים במחקר של טיפולים מקוריים. הבעיה היא שבחברה הישראלית זה לא מקובל להגיד שאולי צריך לחלק קנאביס במקום תכשיר אנטי-דלקתי שאיננו סטרואיד – NSAID, אפילו שזה יכול להציל חיים".

אולי יש פה כל מני אינטרסים של חברות התרופות שפועלות מאחורי הקלעים?

"תראה, אני לא יודע בקשר לזה, אבל מה שאני כן יודע זה שתרופות נגד חרדה וכאב זאת תעשייה ענקית שמגלגלת עשרות מיליארדי דולרים מדי שנה. מכירת תרופות לחולים במחלות כאב זה תחום ריווחי יותר מקידוחי נפט וממיקרוסופט. הנתונים מצביעים על כך שבפיתוח תרופה אחת נגד כאב מושקעים 804 מיליון דולר בממוצע. חברות התרופות שמוציאות סכומי עתק שכאלה משקיעות את אותה רמה של אנרגיה במכירתן. מכאן ברור שלקנאביס אין כל סיכוי להתחרות מול תעשייה מדעית בסדר גודל שכזה"


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

10 תגובות למאמר “בין נורופן לקנביס – רופא שובר שתיקה”

 1. שרון
  אפריל 6, 2011

  לכן מאוד חשוב שהרופאים יהיו אלו המובילים את המאבק המתיש הזה,למען האמת על התרופה הנפלאה הזאת קנביס,אם הרופאים יעמדו בפרץ ולמרות התנגדות,ימשיכו להמליץ קנביס לחולים,ולא יהיו מונעים מדברים אחרים מלבד ההקלה על החולה.

 2. שרון
  אפריל 6, 2011

  הדברים יראו אחרת,אני לא מבין איך מעדיפים לתת תרופות כימיות מסוכנת מאוד מאוד,וגם לא ממש עוזרות,במקום קנביס רפואי שהוא אפקטיבי מאוד,יעיל,והכי בטוח בעולם......זה עצוב נורא שלערך של כסף יש יותר ערך מחיי אדם,ומאיכות חיי האדם
  אני רוצה להאמין כי ביום מן הימים הדור הישיש שיש כאן יתחלף בדור צעיר יותר פתוח שמכיר בתועלת הקנביס כתרופה רפואית מעולה ובטוחה,וישנה את קו המדיניות "השמרנית והמאופקת"

 3. Sylvia
  אפריל 6, 2011

  מי הרופא שכתב?

 4. צוות קנביסה
  אפריל 6, 2011

  "המחקרים האלה מוכיחים שתרופות לשיכוך כאבים שניתנות ללא מרשם או עם מרשם לתכשיר אנטי-דלקתי שאיננו סטרואיד – NSAID, כמו איבופרופן,אטופן,זיפו, ארקוקסיהת וולטרן וארביטרן ,ואספירין, הורגות יותר אנשים כל שנה מתאונות דרכים, ממלחמות ומאיידס", אומר ד"ר חיים משה אדהאן, מנהל המרכז לשיקום כאב בבית החולים שיבא.

 5. שרון
  אפריל 7, 2011

  רופא טוב הוא רופא שמטפל במחלה
  רופא נפלא הוא רופא שמטפל באדם שיש לו מחלה!!! ואכן ד"ר אדהן הוא רופא נפלא!!!

 6. hvusv
  אפריל 22, 2011

  אז למה מכנים את הקנביס הרפואי סם מסוכן
  מה אם אקמול,נורופן זה יוגורט או אשל או דני אולי

 7. יורם
  יוני 2, 2011

  הכל מאוד פשוט . אתה לא יכול לגדל נורופן בגינה. ככה קל להם לשלוט בנושא הכספי שהוא המניע שעומד מאחורי כל דבר בעולם...

 8. יוני
  פברואר 18, 2015

  הרעיון הוא שיש לקחת אקמול במינונים נמוכים שלא מזיקים לבריאות

 9. יוני
  יולי 29, 2015

  צריך לזכור שיש גם הרבה מקרים בהם
  נורופן עושה את העבודה

 10. סובלללח
  ינואר 1, 2016

  סתם שישקושים הייתי במרפאה של דוקטור חיים משה שם דאגו קודם כל להסביר לי שרק אחרי שאשלם אלף שקל אדע אים הרופא ימליץ לי על קנביס ושבכול מיקרה כל ריבעון אשלם עוד 450 שקל למרות שהגעתי עים תיק רפואי מסודר עים המלצות מרופא מומחה ומרופא מישפחה ששום טיפול לא עוזר לי ושאין להם היתנגדות לזה יש לציין שהמליצו לי בעבר במרפאת כאב אסותא והבקשה נידחתה עד שאמשיך למצות את כל הכדורים הממכרים כמובן שמיציתי והוגשה לי עוד בקשה ממירפאת כאב בבית הרופאים שלצערי חשודה בהנפקת המלצות בשביל כסף ללא שום סיבה מוצדקת כמובן שפה נפלתי בין הכיסאות ושוב דחו את כל הבקשות מאותה מירפאה באופן גורף ללא שום בדיקה מי באמת סובל. בקיצור ברחתי מהמרפאה של חיים משה ליפני שיעלימו לי את הכסף כי כניראה זה רק מה שמניע אותם ולא בריאות החולים

הוספת תגובה:


evetopics