דיון בנושא ייבוא קנביס רפואי

banner
banner

ניתוח הדיון בנושא ייבוא קנביס רפואי – ניתוח הדברים האמורים על ידי קנביסה רפואה טבעית מובא בכתב מודגש

 

 

 

 

כ"א באדר ב', התשע"א

27 מרץ 2011

סימוכין – 01583611

אל:      משתתפי הדיון

שלום רב,

הנדון: סיכום דיון בנושא קנביס רפואי

 

 

ביום א', 27.03.11, התקיים הדיון בנושא הנדון בראשות השר לביטחון הפנים ובהשתתפות נציגי המשרד לבט"פ: מנכ"ל, מזב"ט, רמ"ט, ראש את"ב, יועמ"ש,

הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול – מנכ"ל, ד"ר חיים מהל, עו"ד יורם בר-סלע.

משטרת ישראל – ניצב יואב סגלוביץ – ראש אגף חקירות ומודיעין, סנ"צ אודי וולף – ראש מעבדה אנליטית, רפ"ק אראלה פל-כנפו – ר' חוליית סמים, רפ"ק קובי עזרא. משרד הבריאות -  סגן השר, מנכ"ל המשרד, ד"ר יהודה ברוך- מנהל בי"ח אברבאנל

להלן עיקרי הדברים שעלו בדיון:

ניצב סגלוביץ:

כיום המצב הוא היעדר פיקוח והגבלות על שוק הקנאביס הרפואי החוקי בתחומי השינוע, הגידול, השימוש וההפצה.(מדוע אין פיקוח? מי אחראי למחדלי המצב היום? בהנחה שזה נכון… מי נתן את הרשיונות לספקים? ובאיזה פרוצדורה? יש פרוטוקולים של הליך בחירת המגדלים? איך יכול להיות שמשרד הבריאות ומשטרת ישראל אישרו ובחרו חברות הספקה שכאלה?) כתוצאה מכך ישנה זליגה של קנאביס רפואי לגורמים העושים בו שימוש לרעה ( מספר דוגמאות: מתן אישורים של רופאים תמורת כסף (איך ייבוא אמור לפתור בעיה זאת? ממש אבסורד לומר שרופאים הם הסיבה, מעניין איך חברות התרופות משפיעות על רופאים?), סחר במתחמי הגידול (שוב אותה השאלה: מי בחר את הספקים ולפי מה?), קשרים בין גורמים עבריינים למגדלים (אותה שאלה?), שימוש לרעה של חולים ברשיונות שברשותם (איך זה ישתנה בעקבות התחלת יבוא? ) וכו' (מה מכיל וכו' ???).

 

יש בעיה של  היעדר סמכות חוקית של משטרת ישראל לאכוף בהיבטי מיגון ואבטחת המתחמים (פרוייקט הקנביס קיים מזה שבע שנים בהן ניתן היה לעשות משהו בנידון. מדוע לא נעשה כלום?) . כתוצאה מכך יכולתה של משטרת ישראל להשפיע על התהליך נמוכה (המתחמים אינם מוגדרים כפריטי רישוי בחוק רישוי עסקים).

 

הפתרון אותו יש לקדם לפי עמדת משטרת ישראל הינו להתייחס לקנאביס הרפואי כאל תרופה ולפעול לייבאה מחו"ל ולא לגדלה בארץ, כנהוג עם תרופות.

(בוועדות בנושא משטרת ישראל אמרה בצורה מפורשת שאין לה רצון להיות גורם שמחליט על מדיניות אלא להמשיך בתפקידה כגורם אכיפה בלבד)

בנוסף מדברי יו"ר הועדה של הממשלה להסדרת הנושא:

היו"ר חיים כץ:

את מכירה את מילת הקסם של הממשלה? הפרטה. הטענה שלהם להפרטה: אנחנו לא יודעים לנהל, אנחנו לא יודעים לגדל, אנחנו לא יודעים למכור, אנחנו לא יודעים להשקיע. זה מצד אחד, והם רוצים למכור את החברה למדליות ואת החברה לחומות עכו, הכול הכול. ואת באה ואומרת: בואו נקים חברה ממשלתית בפיקוח, והם אומרים: אנחנו לא יודעים. יעשו חברה ממשלתית ויעשו מזה outsourcing החוצה ומישהו ידפוק קופון, ואנחנו רוצים שלא ידפקו קופונים, אלא שהמגדלים יגדלו ויתוגמלו בהתאם, ושהחולים יקבלו את התרופה הזאת, וזה יעזור במעט לחולים. זה מה שאנחנו רוצים, לחזור הביתה בשלום.

ועוד נקודה חשובה :

הסדרת השימוש בקנביס רפואי בישראל

היו"ר חיים כץ:

בוקר טוב, יום רביעי בשבוע, כ"ז בסיוון, 9 ליוני 2010 ואני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת העבודה והרווחה. הנושא הוא הסדרת שימוש הקנביס הרפואי בישראל. אני חושב שזו הישיבה הרביעית בעניין. היה חשוב לי מאוד שיבוא מנכ"ל משרד הבריאות. הוא הבטיח לי שהוא יבוא ואתמול הוא צלצל לי ואמר לי שהוא לא יכול לבוא. אני אגיד לך, בועז, למה היה חשוב לי. ההתבטאויות שלך בתקשורת ובכתב, לא אהבתי אותן. לא אהבתי את זה שאתה אומר שלוועדה אין סמכות. אחר כך נבדוק אם יש לה סמכות.

בועז לב:

לא אמרתי את זה בתקשורת.

היו"ר חיים כץ:

כתבת את זה.

בועז לב:

סליחה בדיון פנימי כאשר אומרים… עם כל הכבוד. אל תגיד שאמרתי את זה לתקשורת. נתנו לכם דיון פנימי שלנו. עם כל הכבוד.

היו"ר חיים כץ:

אחר כך אתה תגיב. דבר שני, חשבתי שמתפקידך לדאוג למי שצריך את הקנביס הרפואי ולא להחליף את המשטרה. אתה בינתיים לא שוטר. אתה משנה למנכ"ל משרד הבריאות וצריך לדאוג לחולים. אתה לא נרתמת למשטרה והחלפת את משטרת ישראל. ואת זה שמעתי בתקשורת.

 

רפ"ק אריאלה פל-כנפו:

לפתחו של משרד הבריאות מונחות 2 בקשות של המשטרה לסגירת מתחמי גידול. הבעיה הגדולה היא המתחם ב"ביריה" שהוא הגדול ביותר [13 דונם].

(מדוע לא סוגרים את מי שבאמת יש הוכחות לכך שהוא עובר על החוק ולא נותנים למי שעושה את עבודתו נאמנה  ובצורה חוקית להמשיך? האם אין סמכות  האחראית לכך…? בשבע שנות קיום הפרוייקט ניתן היה להקים סמכות כזאת)

מנכ"ל משרד בט"פ:

צריך להקים גוף במשרד הבריאות שיהיה אחראי על חלוקת ההיתרים לחולים. הגידול הצפוי מ-5,000 ל-40,000 הוא בלתי סביר ומעיד על כך שמעורבים פה גם אינטרסים כלכליים מעבר לשיקול של טובת החולים.

(נשמע כמו קביעה רפואית חותכת אך המשרד לביטחון פנים אינו מורכב מרופאים וכנראה ממש לא מכירים את קדמת מדע הקנבנואידים או שפשוט לא רוצים להכיר)

 

ד"ר יהודה ברוך:

ברחבי המדינה קיימים 12 מתחמי גידול ברשיון משרד הבריאות (מתוכם רק 8 פעילים ומתוכם 6 עומדים בתנאי האבטחה של המשטרה). קיימות 2 חלופות:

חלופה א': ייבוא של קנאביס רפואי מחו"ל. מציין כי אספקת החומר מחברת "בדרוקאן" דורשת התראה של 5 חודשים.

(כיצד הגעתם למצב בו מודיעים על סגירת משקים בתקשורת מצד אחד אך מצד שאני לא יוצרה חלופה ראויה בזמן? האם הרשלנות הזאת היא מדיניות?!)

חלופה ב': הקמת סוכנות ממשלתית לטיפול בנושא. הסוכנות יכולה להיות תחת סמכות של שר הבריאות או של שני השרים גם יחד.

(הקמת הסוכנות הייתה צריכה לפי לוחות הזמנים של הוועדה לקרות מזמן? למי מחכים בעצם?)

 

יועמ"ש משרד בט"פ:

מציג מכתב של ד"ר גור אריה מבי"ח תל השומר ובו הוא מציין את היתרונות הרפואיים של החומר המיובא ועקב הריכוז הגבוה יותר של החומר הפעיל המחיר זהה למחיר של החומר הגדל בארץ.

המכתב מציג מידע לא נכון! בדיקות מעבדה של חומר הגדל בישראל נמצאו שוות ואף חזקות יותר מהחומר הגדל בהולנד מפני שהאקלים ההולנדי הוא קר והשמש לא חזקה – מה שאינו נכון לגבי האקלים הישראלי. המידע הזה אינו נכון! בנוסף, במכרז שמשרד הבריאות פרסם בעצמו נאמר שמשרד הבריאות רוצה להגביל את כמות החומר הפעיל ולא לנסות להגיע לגידולים המכילים ריכוזים גבוהים יותר של חומרים פעילים. בנוסף, הטענה שהגידולים בישראל אינם מכילים CBD אינה נכונה. כמו כן  ובכל מקרה ניתן ורצוי ליצור תחרות חופשית בין המגדלים הישראלים לבין המגדלים מהולנד כדי להוריד את עלות התרופה ולהעלות את איכותה. מוזר מאוד גם שמכתב שכולו מכיל שאלות בנושאים רפואיים וחלקאיים ממוען למשטרת ישראל. חבל שעושים שימוש במידע שקרי על מנת לקדם אינטרסים של גורמים מסחרים ובעלי אינטרסים כאלה ואחרים.

עוד נקודה חשובה שנאמרה בצורה מפורשת בוועדות הכנסת  (ושחוקיותה מוטלת בספק) היא בעיית המונופול בנושאי הקנביס הרפואי.  מפתיע שכאשר מדובר ביבוא מהולנד ובאישור המדינה אז מונופול נראה כפתרון הטוב ביותר? תמוה.

15 גרם אינם מספיקים לטיפול בבעיות רפואיות רבות ומיותר לציין שבהולנד בה נהוג לתת 15 גרם כטיפול, צריכת קנביס לשימוש אישי היא חוקית וניתן לרכשו בבתי קפה. פה בישראל בה אין אלטרנטיבה לחולים – הם יאלצו לחפש את התרופה ברחובות ובשוק השחור.

 

מנכ"ל משרד הבריאות:

מצהיר כי ינהיג מדיניות שמרנית במתן ההיתרים בכדי שמספר החולים יעמוד על 5,000 ולא מעבר לכך.(האם מישהו שמע על אתיקה רפואית? למנוע מחולה תרופה? הייתכן שאלו רופאים? האם זה  משרד הבריאות שאמון על בריאות הציבור?) למשרד הבריאות אין יכולת לאכוף ולעקוב אחר המגדלים אלא זה תפקידה של המשטרה. (אך למרות זאת בוחר המנכ"ל לאסור טיפול שמסייע למעל 5000 איש? באיזו טענה רפואית?) טוען כי יש לבחון את ההיבטים המשפטיים של איסור גידול מכיוון שיש פגיעה בחופש העיסוק של המגדלים. מציע כי יוחלט על תקופת מבחן של חצי שנה במהלכה יודיעו על הפסקת הגידול וקידום הייבוא. (מדוע לא לבצע את התהליך במקביל ובתחרות חופשית בין המגדלים?)

סגן שר הבריאות:

דורש להתחיל לקדם מיידית את הליכי ההיקשרות עם חברת "בדרוקאן" בכדי למנוע מצב של חוסר אספקת החומר ופגיעה בחולים. (ראש וועדת הרווחה והבריאות צופה מראש את הנולד, בוועדה נאמר: תוקם חברה ממשלתית בפיקוח, וכאן נאמר – יתחיל ייבוא מחו"ל  באאוטסורסינג וגורמים פרטיים ירוויחו במקום שירוויחו המגדלים והחולים יקבלו את התרופה שלהם) מציע כי במהלך תקופת המבחן יוחלט על גידול מקסימלי של מתחם גידול עליו המשטרה יכולה לפקח. (בסופו של דבר ולמרות האמירה לגבי קביעת מדיניות, משטרת ישראל היא זו שתחליט מה היא "מסוגלת" לעשות ולפי זה יוחלט כמה מגדלים וכמה מטופלים יקבלו את התרופה. שוב בגלל תפקוד לקוי של הגופים פשוט מפריטים ומוותרים)

סיכום  השר לביטחון הפנים:

בראש ובראשונה עלינו לסייע בידיי החולים לקבל מזור לכאבם באמצעות שימוש בקנאביס רפואי. עם זאת עלינו לוודא כי השימוש הוא אכן לצרכים רפואיים – אישיים וזאת בכדי לשמור על הציבור מפני זליגת הסמים לשוק החופשי.

(כיצד יתכן שהוגדר רף מקסימלי של 5000 מטופלים בעוד רק מטופלי הכימותרפיה אשר קנביס רפואי הוכח כתרופה יעילה עבור תופעות הלוואי מהן הם סובלים מונים יותר מ 18,000 בישראל. כמובן שמחקרים הצביעו בצורה ברורה על עוד סדרה של מחלות והפרעות רפואיות אשר קנביס רפואי מסייע בהקלתן ואף מאט התפתחות של חלקן)

 

מקבל את הצעת מנכ"ל משרד הבריאות בדבר תקופת מבחן של חצי שנה שבמהלכה תיבחן אפשרות הייבוא בהיבט של שיקולים משפטיים וכלכליים וכן מתן ההתראה למגדלים על אפשרות סגירתם לאלתר. (מוזר שבסופו של יום המלצתו של משרד הבריאות היא  לסגור את המגדלים לאלתר. באיזה טענה רפואית והתועלת שמאחוריה? לא ממש ברור)

 

במידה ויתברר קושי לאסור על גידול בארץ אזי צריכים להיערך אחרת ולחלק את האחריות בין הגופים השונים (מה זאת אומרת במידה ויתברר קושי? למה לא לבדוק לפני שעושים ניסיון לא מוצדק שכזה? כל הנקודות האמורות אינן רלוונטיות במציאות בשטח . מלבד נושא הזליגה אותו משטרת ישראל ומשרד הפנים צריכים לקחת בצורה רצינית לידיים במקום פשוט להתנער מאחריות ולהעניש את המגדלים "עונש קולקטיבי"  מדוע  לא לבצע מהתחלה מהלך ראוי כמו שמוצע להלן) : משרד החקלאות יופקד על תחום הגידול (איך עד היום המצב היה שונה? במשך שבע שנים בהן קיים הפרוייקט?!), משרד הבריאות יהיה האחראי על מתן ההיתרים ועל האספקה לחולים ומשרד לביטחון הפנים ינחה את המגדלים לפי דרישות האבטחה של המשטרה לשם מניעת זליגה של החומר לגורמים עבריינים (למה לא נעשה עד היום כלום בנידון? שבע שנים היה אפשר לעשות משהו בנדון). לשם כך יש לתת בידו את הסמכות לסגירת מתחמי הגידול באמצעות תיקון לחוק רישוי עסקים. (היה זמן רב של שבע שנים על מנת לייצר פה מנגנון ראוי לטיפול בנושא. במידה והמדינה יודעת להלחם בטרור ויודעת להלחם בפשע המאורגן לא אמורה להיות סיבה לא לנהל את נושא הקנביס הרפואי בצורה תקינה!)

 

מנכ"לי המשרדים יקדמו במהרה את המשך הטיפול וזאת הבתאם להנחיות השרים.

 

 

בברכה,

אורי שוהם

יועץ השר לענייני כנסת וממשלה


עוד בנושא: תאשר או תתפטר! , מכתבו של ד"ר גור אריה למשטרת ישראל


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “דיון בנושא ייבוא קנביס רפואי”

  1. צוות קנביסה
    אפריל 4, 2011

    פתאום יש סמכות :

    עמדת המשרד לביטחון הפנים בנושא גידול קאנביס רפואי
    ידיעה מיום 31/03/11
    בהמשך לדיווחים בתקשורת בנושא הסדרת השימוש בקאנביס רפואי, מבקש המשרד לביטחון הפנים להדגיש כי בדיון שהתקיים במשרד בנוכחות אנשי משטרה, ראש אגף החקירות והמודיעין והגורמים המקצועיים הנוגעים בדבר הועלו טענות קשות על כך כי גידול הסם לצרכים רפואיים במתחמי גידול בבעלות פרטית טומן בתוכו סיכון משמעותי לביטחון הציבור, בעיקר במישור של זליגת הסם לידיים עברייניות והשתלטות של גורמי פשע על שוק גידול הסם.
    בחוות דעת מגורם רפואי מקצועי שהגיעה לידי המשרד לביטחון הפנים עולה כי החומר הניתן לחולים לא עומד בשום קריטריון של תרופה וכולל חומרי דישון, חומרי הדברה, פטריות זיהומיות וחיידקיים שאין עליהם שום בקרה ועל דרך גידול הצמח וטיבו.
    בנוסף חשוב להדגיש כי אפשרות הייבוא הקיימת במדינות נאורות אחרות בעולם, כגון: קנדה וגרמניה, מייבאות את החומר מהולנד שם איכות החומר טובה הרבה יותר ומכילה חומרים פעילים ומפוקחים ובנוסף מכילה את החומר האמור לטפל בכאב בריכוז גבוה יותר.
    השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, החליטו בדיון שהתקיים לאחרונה כי יש להעדיף את אופציית הייבוא כדי למנוע את הזליגה של הסם לגורמים עבריינים ויחד עם זאת לאפשר מזור לחולים הזקוקים לכך.
    עד שניתן יהיה לייבא את הסם הרפואי הוחלט שגידול הקנאביס יימשך, בכפוף לאכיפה משטרתית מוגברת, שלילת רשיונות למי שיפר את החוק וינקטו אמצעים אחרים נדרשים לצורך שמירה על החוק. כל זאת כדי לא לפגוע בחולים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא ולאפשר לקבל מזור לכאבם באמצעות שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים.
    הטענות שנשמעות בימים האחרונים על כך שהוצא צו לסגירת חוות לגידול קנאביס הן מופרכות ונעשות על ידי גורמים אינטרסנטים.
    המשרד לביטחון הפנים מבקש להדגיש כי סמכות כזו מצויה אך ורק במשרד הבריאות.
    http://www.mops.gov.il/BP/BPNews/Medicalcannabis31_03_11.htm


evetopics