דיסטוניה וקנאביס רפואי

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  למטופל
 • תאריך:

  04 אוקטובר, 2010
banner
banner

דיסוטוניה הינה הפרעה נוירולוגית – מוטורית אשר מתבטאת במתח שרירים אבנורמלי  בנוסף להתכווצויות שרירים לא רצוניות הגורמות לכאבים עזים.

הפרעה זו הינה השלישית בשכיחותה מבין הפרעות התנועה לאחר פרקינסון, כיום ידוע לנו על יותר משלוש מאות אלף אמריקאים הסובלים מהפרעה זו.

דיווחי חולים רבים הנתמכים על ידי מחקרים פרה-קליניים עוסקים בהקלה המושגת בעקבות שימוש בקאנביס על חומרת ההפרעה מצויים לרוב בספרות המקצועית כיום. מחקר שפורסם בשנת 2002 במגזיןPain And Symptom Management  מגולל תיאור מקרה של אדם בן ארבעים ושתיים אשר הראה הקלה משמעותית בתסמיני המחלה אשר גרמו לו לכאבים כרוניים המאפיינים את מהלכה, לאחר תחילת צריכת הקאנביס ועל פי מד כאב אנלוגי המקובל לבדיקת תחושת הכאב הסובייקטיבית של נבדקים: הסולם נע בין הציונים 0-10 הנבדק דיווח לפני תחילת הטיפול בקאנביס על כאב ברמה תשע ואילו לאחר הטיפול בצריכת הקאנביס הציון אותו נתן לכאביו עמד על אפס. בנוסף, דיווחו החוקרים כי לנבדק לא היה עוד צורך בשום טיפול נוסף של משככי כאבים בארבעים ושמונה השעות לאחר צריכת הקאנביס. עד כה לא ידוע בספרות המקצועית על שום התערבות רפואית אשר יכלה להוביל לירידה כה דרסטית בדיווחי הנבדקים על סולם הכאב.

תיאור מקרה נוסף בספרות המקצועית המתאר הקלה משמעותית לאחר צריכת קאנביס מגולל את סיפורו של נבדק כבן עשרים וחמש הסובל מדיסטוניה חמורה, המקרה תועד על ידי קבוצת חוקרים ארגנטינאים באוגוסט 2004 ופורסם במגזין Movement Disorder.

בשנת 2004 קבוצת חוקרים גרמנים מאוניברסיטת הנובר דיווחו על טיפול ניסיוני מוצלח במיוחד שנערך על חולה כבן שלושים ושמונה, פסנתרן במקצועו, נבדק זה סבל מהתפרצות חמורה של ההפרעה. ההליך הטיפולי אותו קיבל כלל מתן של כחמישה מיליגרם מהחומר הפעיל בקאנביס , החוקרים דיווחו על שיפור משמעותי בשליטת החולה על הפעילות המוטורית בידו הפגועה, בנוסף הופתעו החוקרים לגלות כי שעתיים לאחר צריכת הקאנביס הנבדק החל לנגן בפסנתר בידו הפגועה דבר שלא יכל לעשות לפני הצריכה. לפני תחילת  הניסוי, הנבדק טופל בתרופות המקובלות לטיפול בהפרעה אך תרופות אלו התגלו כלא מועילות עבורו עד למצב בו חדל הפסנתרן מלהופיע מול קהל במסגרת תפקידו. תוצאת המחקר מספקת ראייה נוספת לכך שצריכת THC משפרת באופן משמעותי את ההפרעות המוטוריות הנלוות להפרעה זו.

מחקר פרה קליני נוסף שנערך בעת האחרונה, מצביע על כך שהן תרופה המכילה קנאביואידים סינטטיים והן קאנביואידים אשר אינם מכילים את החומר הפעיל הפסיכו אקטיבי נמצאו יעילים בהאטת מהלך ההפרעה בקרב בעלי חיים .

מחקרים רבים נוספים על השפעות הקאנביס שנערכו על מנת להבין טוב יותר את השפעתו על מהלך המחלה בקרב הן בני אדם והן בעלי חיים נערכו בין השנים 1980-1990 וניתן למצאם בספרות המקצועית של אותן השנים.

תורגם מחוברת Norml .


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “דיסטוניה וקנאביס רפואי”

 1. adi
  אוגוסט 22, 2015

  https://www.facebook.com/groups/1486811248301546/?fref=nf\
  קבוצת תמיכה לחולי דיסטוניה


evetopics