ההיסטוריה המקוצרת של הקנביס הרפואי

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    כללי
  • תאריך:

    06 נובמבר, 2009
banner
banner

ארה"ב – ב19 לאוקטובר שנת 2009 משרד המשפטים הודיע שהתובעים הפדראליים לא יתבעו יותר משתמשים ומפיצים של קנביס רפואי אשר מצייתים לחוקי המדינה בה הם נמצאים, הייתה זו התגבשות של מדיניות עליה רמז ממשל אובאמה מוקדם יותר השנה. נכון להיום 13 מדינות מרשות לרופאים לרשום קנביס רפואי לחולים הסובלים מהפרעות מאיידס ועד גלאקומה, ובמדינת מרילנד מרשם יכול לרכך עונש אם משתמש עומדבפני תביעה , אך עד עכשיו חוקים אלו לא סיפקו כל הגנה כנגד תביעה מהרשויות הפדראליות.

אם פרופסור ציץ' וצ'ונג היו אי פעם מקבלים הסמכה מאיזה אוניברסיטה ללמד את ההסטוריה הרפואית של הצמח האהוב עליהם, אז תוכנית הלימודים של הקורס הייתה נרחבת בצורה מפתיעה. עוד ב 2737 לפני הספירה הקיסר המיסטי של סין שן נגנ היה רושם תה קנביס עבור טיפול בראומטיזם מלריה ושיגדון ולמרבה הפלא גם בבעיות זיכרון. הפופולאריות של הקנביס בתור תרופה נפוצה ברחבי אסיה , המזרח התיכון ולאורך החוף המזרחי של אפריקה כמו כן באיזורים מסויימים של הינדו בהודו שימש הקנביס למטרות דתיות ולהקלת לחץ. רופאים מהזמנים הקדומים גם נהגו לרשום קנביס רפואי לכל דבר החל מהקלת כאבים עד לכאבי אזניים ולהקלה בלידה. הרופאים גם הזהירו מפני שימוש יתר בקנביס בעוד הם מאמינים ששימוש מוגזם הוא גורם לאימפוטנציה , עוורון ו"ראיית שדים".

בשנים המאוחרות של המאה ה-18 גרסאות מוקדמות של ירחוני רפואה אמריקאיים המליצו על זרעי קנביס ושורשיו לטיפול בדלקות עור , בריחת שתן ומחלות מין. הרופא האירי וויליאם או'שאהנסי גרם לראשונה לפופולאריות של השימוש בקנביס רפואי באנגליה ואמריקה בתור רופא בחברת הודו המזרחית של אנגליה הוא גילה שמריחואנה וקנביס הקלו על כאבים של ראומטיזם והיו מועילים במקרים של אי נוחות ובחילה במקרים של כלבת ,כולרה וטטנוס.

פסגת השינוי בגישה כלפי הקנביס באמריקה הגיעה לקראת סוף המאה ה-19 כאשר בין 2 ל-5 אחוזים מאוכלוסית ארה"ב היו מכורים למורפיום בלא ידיעתם, שהיה מרכיב סודי בתרופות פטנט עם שמות צבעוניים כמו "מרפא האדם והחיות" ו "ההקלה המוזהבת של דר. פנר" כדי למנוע משאר המדינה מלהישטף בעוד תרופות מבוססות מורפיום והקלתם המוזהבת הממשל הציג את החוק עבור "סמים ואוכל טהורים של שנת 1906" ובכך נוצר למעשה הגוף שנקרא ה-FDA . בעוד לא היה מיושם על מריחואנה , ובקושי הגביל את סמכויות הרופאים לרשום אופיום ומורפיום , התקנות עבור חומרים כימיקלים הייתה שינוי רציני במדיניות הסמים האמריקנית.

רק בשנת 1914 השימוש בסם הוגדר כפשע , תחת חוק האריסון. כדי לעקוף את נושא הזכויות של המדינות החוק השתמש במיסים על מנת לפקח על האופיום ובמוצרים המופקים מקוקה: הוא הנפיק מס על שימושים שאינם לצרכים רפואיים שהיה גבוה בהרבה מעלותם של התרופות עצמן, והעניש את מי שהשתמש בתרופות מבלי לשלם את המס. עד שנת 1937 היו 23 מדינות שהוציאו את הקנביס מהחוק: חלקן כדי לעצור את המכורים למורפיום לשעבר מלעבור לסם החדש וחלקן כדי להגונן כנגד המהגרים ממקסיקו שהתחילו להגיע והביאו את הסם איתם. כמו כן בשנת 1937 הממשל הפדראלי העביר את חוק המיסוי על הקנביס שהפך את השימוש שלא לצרכים רפואיים בקנביס ללא חוקיים. רק תעשיית המזון לציפורים שטענו שזרעי ה"המפ" גורמים לנוצות הציפורים מראה זוהר במיוחד הורשתה להמשיך ולהכניס למוצריה זרעי קנביס – דבר שנעשה עד לימינו על ידי זרעים שטופלו כך שלא יוכלו לנבוט.

עם חריגה מסויימת במהלך מלחמת העולם השניה כאשר הממשלה זרעה יבולי קנביס ענקיים כדי למלא אחר אספקת חבלים לחיל הים ולפצות עבור אספקת ההמפ והקנביס האדירה שנשלטה עד אז בידי היפנים. מריחואנה הוצאה מחוץ לחוק והוטלו על השימוש בה עונשים כבדים יותר בשנות ה-50 של המאה ה-20 הקונגרס העביר את החוק "בוגס" ואת חוק הפיקוח על החומרים הנרקוטיים שהטיל עונשי חובה ארוכים במיוחד במאסר על עבירות סמים כולל על אחזקה ואספקה של מריחואנה.

למרות הקלה מסויימת על חוקי הקנביס בשנות ה-70 ממשל רייגן הקשיח את מדיניות הסמים בעשורים הבאים כך שיכולו גם על מריחואנה. אך עדיין הטרנד שהסתמן לטווח הרחוק הלך לכיוון של הקלת החוקים, מאז שקליפורניה נהייתה המדינה הראשונה שהכניסה לחוק את השימוש בקנביס רפואי בשנת 1996 עוד תריסר מדינות הלכו בעקבותיהם. המבקרים אומרים שההכנסה תחת כנפי החוקי של הקנביס הרפואי הצית תרבות מחתרתית של מריחואנה במדינות בהם זה נהיה חוקי. במחוז לוס אנג'לס התובע המחוזי סטיב קולי העריך שישנם יותר מ-1000 חנויות מריחואנה בלתי חוקיות בעיר לבדה. אך למרות זאת מחלקת המשפט שחשפה את המדיניות החדשה תעצור את הרשויות מלהתעסק עם אותם עסקים חוקיים שמספקים קנביס רפואי בתמורה למרשמים , כל המעשנים האחרים עדיין נמצאים תחת הסיכון של תביעה.

מקור Time Magazine (US)
כותב Patrick Stack, with Claire Suddath
פרסום Wednesday, October 21, 2009


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין תגובות.

הוספת תגובה:


evetopics