השימוש בקנבינואידים למטרות ריפוי – ד"ר תמנע נפתלי

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  למטופל
 • תאריך:

  23 ינואר, 2011
banner
banner

המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, בית חולים מאיר


צמח הקנביס מוכר לאנושות מזה אלפי שנים כצמח בעל השפעות מיטיבות כמו שיכוך כאבים, הרגעה, מניעת שלשול , הורדת חום ורפוי כיבים. הצמח הגיע למערב עם שובו של מרקו פולו מסין בשנת 1297 והשימוש הרפואי בו היה פופולרי למדי עד שנת 1937. בשנה זו נחקק בארצות הברית החוק המגדיר קנביס כסם ואוסר את השימוש בו. מאז מוגדר הקנביס סם מסוכן ברוב מדינות העולם וכן על פי אמנות האו"ם. עם זאת בשנים האחרונות מחקר הקנביס הולך ומתרחב והאפשרויות הרפואיות הגלומות בשימוש בו הולכות ונחשפות.

צמח הקנביס מכיל כ 60 חומרים פעילים, הידועים כקבוצה בשם "קנבינואידים צמחיים". המוכרים ביותר הינם tetrahydrocannabinol הקרוי בקיצור THC והקנבידיול או בקיצור CBD. אך כאמור קיימים כ 60 רכיבים אחרים שהשפעתם ויחסי הגומלין בניהם עדיין אינם ידועים לנו.

בגוף היונקים קיימים גם קנבינואידים שהגוף עצמו מייצר ולהם תפקידים רבים ושונים. בין השאר הם אחראים על ויסות מנגנון הכאב בשיתוף עם המערכת האופיואידית (אותה מערכת המושפעת מאופיום) . כמו כן הם משתתפים בויסות התיאבון, משפיעים על מצב הרוח, ומשתתפים בויסות תהליכים דלקתייים.

קיימים דיווחים רבים של חולים במחלות רבות ושונות המתארים את השיפור שחל במצבם עם השימוש בקנביס, לאור דיווחים אלה משרד הבריאות מאשר שימוש בקנביס למטרות רפואיות. בין השאר הקנביס מאושר לשימוש לחולי סרטן המקבלים כמותרפיה, לחולי איידס להגברת התיאבון, לחולי טרשת נפוצה להקלה על התכווצויות שרירים וגם לחולי מחלת קרון.

הניסיון הרפואי מלמד אותנו, כי דיווחים אקראיים על תועלת של תרופה מסוימת הם תמיד מוטים ולא מדויקים. מטבע הדברים המטופלים אשר חשים כי התרופה הועילה להם ידווחו בהתלהבות על השיפור ולעומתם אלה אשר התרופה לא הועילה להם ייעלמו ולא ימסרו דיווח. נוסף על כך קיים גם " האלמנט הפסיכולוגי" הגורם לכך שעצם המתן של התרופה גורם למטופל תחושה יותר טובה גם אם בפועל מצבו נותר ללא שנוי. לכן הדרך הנכונה לבדוק יעילות של תרופה הינה באמצעות מחקר מבוקר, כאשר חלק מן הנחקרים מקבלים תרופה אמיתית וחלק "אינבו", כלומר תכשיר הדומה בצורתו לתרופה הנחקרת אך אינו מכיל באמת תרופה. רק כך ניתן בצורה אובייקטיבית להעריך האם התרופה אכן מועילה. מחקרים מסוג זה גם מאפשרים להעריך את המינון המתאים של התרופה, דרך המתן הטובה ביותר, משך הזמן שהיא משפיעה וכו'.

למרות השימוש הרפואי הגובר והולך בקנביס רפואי מפתיע לראות עד כמה מעטים המחקרים המבוקרים בנושא. מאחר ומגוון התרופות העומד לרשותנו לטיפול במחלות מעי דלקתיות מצומצם למדי, ברור כי תגלית של תרופה נוספת העשויה להועיל היא בעלת חשיבות עצומה. מאחר ומעולם לא נערך מחקר מבוקר הבודק את יעילות הקנביס בחולי מחלות מעי דלקתיות , החלטנו בבית חולים "מאיר" לערוך מחקר כזה. המחקר מתנהל מזה כחצי שנה ומטרתו לבדוק האם שימוש בקנביס מביא לרמיסיה בחולים עם מחלת מעי דלקתית פעילה.

נכון להיום מתנהלים במאיר שני מחקרים הבודקים את יעילות הקנבינואידים במחלות מעי דלקתיות. מחקר אחד בודק שימוש בקנביס רפואי והשני בודק שימוש בחומר המופק מן הקנביס הקרוי קנבדיול. חשוב לציין כי המחקרים מתנהלים באישור ועדת הלסינקי של בית החולים וכן באישור משרד הבריאות.

במחקר הראשון אנו בודקים חולים עם מחלת מעי דלקתית (קרון או קוליטיס) הנמצאים בשלב פעיל של המחלה. לאחר בדיקות סקר, הסבר על המחקר וחתימה על הסכמה מודעת המטופלים מקבלים סיגריות אשר עשויות להכיל קנביס פעיל או קנביס אשר החומר הפעיל מוצה ממנו ואין לו כל השפעה. הסיגריות מסומנות בקוד כך שלא המטופל ולא החוקר לא יודעים האם המטופל אכן קבל חומר פעיל או לא, וזאת על מנת לשמור על אובייקטיביות מוחלטת של המחקר. המטופלים מקבלית הדרכה כיצד לעשן את הקנביס ונשארים במעקב למשך 8 שבועות. כדי להעריך האם אכן קיים שיפור המטופלים עוברים במשך תקופת המחקר ראיון, בדיקה רפואית, בדיקות דם ובמקרים מסוימים אנדוסקופיה. בסוף המחקר יפתח הקוד ואז ניתן יהיה לדעת מי מן המשתתפים אכן קיבל חומר פעיל ומי קיבל אינבו. כך ניתן יהיה לעשות השוואה בין אלה שקבלו קנביס פעיל לאלה שלא קבלו אותו ולדעת האם אותם חולים שטופלו אכן חשו יותר בטוב מאלה שלא טופלו.

במקביל למחקר זה נערך מחקר נוסף בו אנו בודקים שימוש בקנבדיול, או CBD. הקנבדיול הוא חומר המופק מצמח הקנביס אך אינו חודר למוח ועל כן אין לו כל השפעה מרכזית ואינו גורם לתחושה של נטילת סמים. הקנבדיול נקשר לתאי הדם הלבנים ומחליש תהליכים דלקתיים. חומר זה נבדק בעכברים עם קוליטיס ובעכברים עם דלקת פרקים ונמצא כי הוא מעכב דלקת יעיל ביותר. החומר ידוע כבטוח מאוד לשימוש ואין לו תופעות לוואי. גם במחקר הקנבדיול אנו בודקים חולים עם מחלת קרון או קוליטיס פעילה אשר חלקם מקבלים קנבדיול וחלקם מקבלים פלצבו.

מטופלים עם מחלת קרון או קוליטיס פעילה המעוניינים להצטרף למחקר מוזמנים לפנות למתאמת המחקרים בבית חולים "מאיר" בכפר סבא, טלפון 09-7471017

אנו מקווים כי מחקר זה יאפשר לנו להיווכח אם אכן מדובר בתרופה שמביאה לשיפור במהלך המחלה. יש לזכור כי למרות התוצאות הראשוניות המעודדות גם לקנביס כמו לכל תרופה אחרת תופעות לוואי לא רצויות ויש להימנע משימוש בו שלא לצורך ובתנאים לא נכונים. מצד שני, אם אכן זו תרופה מועילה ניתן יהיה להרחיב את השימוש בה לקבוצות חולים גדולות יותר. בעתיד יש לקוות כי ניתן יהיה לייצר קנבינואיד בעל השפעה אנטי דלקתית אשר לא יהיה בעל השפעה מרכזית כך שלא ישפיע על מצבם הנפשי של המטופלים אלא על התהליך הדלקתי בלבד.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

10 תגובות למאמר “השימוש בקנבינואידים למטרות ריפוי – ד"ר תמנע נפתלי”

 1. שרון
  פברואר 3, 2011

  טוב לראות כי ישנם רופאים שעוד רואים לנגד עינהם את טובת החולים,עושים מחקרים שהם חלק חשוב מאוד בהבנת צמח הקנביס הפלאי,והכי חשוב שהם עושים זאת ללא פחד
  ישר כוח!!!
  ד"ר תמנע נפתלי

 2. מקסים
  אפריל 4, 2011

  מה אז הטיפול בקנביס (טיפול בכאבים פיזיים ופנטום שלאחר ירי אש בגב) אני התפטרתי מבעיות של עצירות קשה-קשה - תודה רבה לקנביס גם על זה.

 3. צוות קנביסה
  אפריל 4, 2011

  האמת שקנביס רפואי היא תרופה ממש טובה לכאבי פטנום . הסיבה להיא המהירות שבא התרופה משפיעה והיכולת לשלוט במינון.

 4. יהודה
  יוני 3, 2011

  יפה שיש מחקרים בנושא ,זה רק יעזור לכולם,
  אבל ברגע שיקחו את הקנביס ויעשו ממנו כל מיני כדורים וכל השאר ,
  כמו שבית חולים מאיר ,הרופא אומר שהם ינסו להוציא את הקנבדיול ולתת לחולים ,הרי הקנביס מורכב מ60 חומרים פעילים ואנו יודעים רק על כמה מהם,
  אז לדעתי לא כדי להתחכם בנושא ולתת לכל המרכיבים הפעילים לעבוד ביחד ,אני חולה קרון והקנביס גם מנע את השלשולים לא רק את הכאב,
  בהצלחה לחוקרים והרבה בריאות לכולם ,

 5. יורם
  יוני 3, 2011

  מדובר ב 400 חומרים בצמח שמתוכם כ 108 קנבנואידים. נדרש המון מחקר וניסוי לגבי השימוש בקנבנואידים בנפרד ובהרכבים שונים בהשוואה לקנביס כיחידה הוליסטית (שלמה). לצערנו כמו שאתה אומר הם עובדים קשה על להרחיק את הצמח מאיתנו בגלל כסף. הם רוצים להצליח לייצר או קנבנואידים סנטטים או תהליך מורכב ועליו פטנט. אז התרופה שימציאו כמו הסטיבקס (פשוט לא מוצלחת) תהיה חוקית וקנביס לא.

 6. yo yo
  ספטמבר 29, 2011

  חבר'ה אני רוצה לומר שמאז שקיבלתי את הרישון לקנאביס חיי נראים אחרת לגמרי. זה שיפר את המחלה בכמה דרגות..זה ממש עוזר למחלה,מרגיע אותה..נותן לה שקט שמלווה לאורך זמן,פותח את התיאבון שלא היה לי ועוד המון בעיות שנפתרו בעקבות המחלה . אף כדור לא עזר לי כמו התרופה הזו (קנאביס).

  כל הכבוד שיש מחקרים כאלו שמוכיחים שאכן זה עוזר ומשפיע.
  חג שמח,ושנה טובה .

 7. יורם
  נובמבר 1, 2011

  מחכים לשמוע התפתחויות בטיפול YO YO...איך הולך ?
  איך המרגש?

  כל פעם שמח לשמוע מחדש כמה התרופה הזאת עוזרת

 8. שיר
  נובמבר 7, 2012

  שלום רב,
  יש לי דלקת פרקים כרונית ואני סובלת מכאבים אף על פי שאני מטופלת בעירוי תרופתי כל חודש בביה"ח מאיר כ"ס, שמעתי שד"ר נפתלי תמנע חוקרת את נושא הקנאביס ורבים אמרו לי שזה יעזור ומעבר לכך כשניסיתי זה שיפר רבות. אני מעוננינת לדעת איך אני יכולה להגיע אליה ואם היא יכולה לעזור לי בנושא הזה... זה פשוט ישנה לי את החיים רבות!

 9. admin
  נובמבר 7, 2012

  היי שיר נראה שאת יכולה לפנות דרך המרפאה שלה במכבי:
  http://guide.maccabi4u.co.il/EntityDetails.aspx?DocId=588C3A6907B558FA81E941D1A5FED2AB&ClinicID=27374&DocProfession=2&EntityDetailsTypeId=0

 10. רותי
  אפריל 6, 2014

  איזו כמות של קנאביס צריך לקחת בשביל שהיא תעזור לקרון? היה את זה באיזהשהוא אתר ואני לא מצליחה להגיע אליו

הוספת תגובה:


evetopics