התוויות לשימוש בקנאביס רפואי

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  11 אפריל, 2010
banner
banner

רופאים וחולים מוצאים עצמם לכודים בדילמה אתית וחוקית כל עוד קנביס משתייך לקטגוריה I של חוק החומרים הנתונים לפיקוח משנת 1970 (ארה"ב). סיווג בקטגוריה הזאת, שהיא החמורה והמגבילה מכולן, מיועד, לכאורה, לסמים אשר:

1) הינם ממכרים מאוד

2) הינם חסרי כל ערך תראפווטי

3) אינם בטוחים לשימוש רפואי

זוהי קטגורית "הסמים האסורים". בשנת 1985, גלולתTHC סינטתית (dronabinol או Marinol) אושרה לשימוש כתרופה מקטגוריה II (של אותו חוק) רק למקרים של בחילה והקאות שנגרמים כתוצאה מכימותראפיה. בשנת 1991 ה-FDA אישר שימוש במרינול גם כמעודד תאבון עבור חולי איידס. כך שבאותה תקופה, רופאים יכלו לרשום מרינול בהתוויות הנ"ל בלבד. ב-1998, מאחר ולא נתעוררה בעיה של שימוש במרינול כסם לצרכי בילוי (drug diversion) מנהל הסמים (DEA) סיווג אותו מחדש בקטגוריה III, כשמשמעות הדבר הייתה שהפוטנציאל לשימוש לרעה במרינול הינו פחות משל החומרים בקטגוריה II. הסיווג המגביל-פחות הנ"ל איפשר לרופאים לרשום את התרופה לבעיות אחרות ללא התוויה מיוחדת.

בינתיים, סיפוריהם של חולים כמו גם מחקרים מדעיים שונים הראו כי יש שימושים רפואיים רבים לקנאביס טבעי. מדועה אישר הממשל הפדראלי את השימוש בחומר כימי סינטתי הדומה ל דלתא-9-טטרהידרוקנאבינול או THC, שהוא הקנאבינואיד הפסיכואקטיבי העיקרי בקנאביס? ברור שהממשל הפדראלי קיווה והאמין שהרשאת השימוש ב"גלוגלת הגראס" הזו תשים קץ למאמצים לעשות את הצמח הטבעי, שבו מעל 400 מרכיבים כימיים שונים, נגיש לציבור כתרופה. אך החולים ידעו את האמת, והכמות הגדלה והולכת של מחקרים מדעיים אישרה את העובדה כי גם למרכיביו האחרים של קנאביס יש ערך תראפווטי. למעשה, לקנאבידיול (CBD) יש את היכולת להפחית את ההשפעות הפסיכואקטיביות של THC. זנים מסויימים מכילים כמות גבוהה של CBD וכמעט שאינם מכילים THC, מה שהופך את האפקט הפסיכואקטיבי שלהם לשולי. וכך, שוב, זה גורם לנו לתהות, מדוע התירו את השימוש בחומר הכימי העיקרי האחראי לתופעת ה"היי", כתרופה, אך לא התירו את השימוש בצמח בצורתו הטבעית, שהוא פחות פסיכואקטיבי, אך בעל ערך תראפווטי רב יותר?

ד"ר טוד מיקוריה ז"ל (Dr. Tod Mikuriya 1933-2007 ) מקליפורניה, שהיה חוקר היסטורי בעל שם של קנאביס רפואי, התחיל להמליץ על קנאביס לאלפי חולים אחרי שמדינת קליפורניה אישרה את חוק המריחואנה הרפואית שלה ב-1996. הוא יצר רשימה ארוכה של התוויות לשימוש (תחת מערכת הסיווג הבינליאומית של מחלות מס' 9 או ICD-9) בהתבסס על התנסויותיו עם חולים, ופרסם אותה באתר שלו ("הרשימה של דוקטור טוד"). ככל שאנו לומדים יותר על הנושא, כך ממשיכה רשימה זו לגדול.

בהתבסס על הבטיחות בשימוש בקנאביס והיעילות שלו, ארגון "חולים ללא זמן" (Patients Out of Time) מאמין כי רופאים צריכים להיות מסוגלים להמליץ (איננו יכולים להשתמש במלה “לרשום” כל עוד קנאביס מסווג בקטגוריה I של חוק החומרים הנתונים לפיקוח) על קנאביס עבור כל מצב בו מידת התועלת שבו תעלה על מידת הסיכון בשימוש. כך נוהגים בכול תרופה. במאמר זה נראה כמה התוויות לשימוש. חלקן מסווגות לפי תסמינים והטיפול בהם וחלקן לפי מחלות או בעיות רפואיות ספציפיות.

כאב כרוני – מיגרנות

כאב הוא הסיבה העיקרית שבגללה חולים פונים לטיפול רפואי, וחולים הסובלים מכאבים הם הקבוצה הגדולה ביותר בקרב משתמשי הקנאביס הרפואי. כאב כרוני פוגע קשות באיכות החיים של חולים רבים ומוביל לדכאון ובעית שימוש לרעה בסמים. רוב החולים מדווחים כי הקנאביס אינו מסלק את הכאב, דווקא, אלא שהשימוש בו גורם שלא יהיו מוטרדים על ידיו כל הזמן. יש ביכולתם להתעלם ממנו. במקרים של כאב דלקתי, קנאביס גורם להפחתת הדלקת שגורמת לכאב. חולים רבים הסובלים מכאב כרוני נהגו לקבל אופיאטים חזקים כגון אוקסיקונטין (oxycontin), מורפין או הידרוקודון (hydrocodone) לטיפול בכאב. אך משהחלו להשתמש בקנאביס, רוב החולים יכלו להוריד משמעותית את המינון או להפסיק לחלוטין את השימוש באופיאטים אלה.

מחלון ניוון עצבי – MS – ALS – פגיעה מוחית

המערכת האנדוקנבינואידית אחראית על השמירה על הומאוסטזה, וכך, קרוב לוודאי, היא ממלאת תפקיד מרכזי בהגנה על הגוף מרעלנים וגורמי דחק המצויים בסביבת החולה, או הנובעים מסגנון חיים לקוי, כגון תזונה בלתי מאוזנת. מחקרים של המערכת האנדוקנאבינואידית הראו כי לקנאבינואידים יש יכולת הגנה על תאי עצב ופעילות נוגדת-דלקות, מה שמעלה את האפשרות כי קנאביס יכול להיות מועיל בטיפול במחלות ניוון עצבי כגון טרשת נפוצה, ALS, מחלת אלצהיימר ומחלת פארקינסון.

ברברה דגלאס, החולה בטרשת נפוצה, חוותה שיפור בראיה שלה, ביכולת הניידות שלה ובשליטתה בשלפוחית השתן שלה בעקבות השימוש בקנאביס. קאת'י ג'ורדן, חולת ALS, עדיין חיה, כנגד כל הסיכויים, עם מחלתה הקטלנית, והיא מייחסת הצלחה זו כולה לקנאביס. האם קנאביס מחזק את המערכת הקנאבינואידית הטבעית (ECS) אצל חולים אלה, הסובלים ממחלות ניוון עצבי, ומסייע בהאטתה או עצירתה המוחלטת של התפתחות המחלה? האם שימוש בקנאביס או בקנאבינואידים מסויימים יכול לעזור בשמירה על המערכת הקנאבינואידית הטבעית שלנו וממש למנוע את התפתחותן של מחלות ניוון עצבי שונות? היכולים קנאביס, או קנאבינואידים מסויימים לסייע במניעת הנזק שנגרם לעיתים תכופות בעקבות פגיעות טראומטיות ונובע מתגובתו הראשונית של הגוף לפציעה, כמו במקרים של פגיעות ראש או עמוד שדרה, באמצעות השפעתם מונעת הדלקות והמגינה על תאי עצב? אנו עשויים למצוא תשובות לשאלות אלה ולשאלות נוספות ככל שמדענים ימשיכו לחקור את ה-ECS ואת תכשירי הקנאביס השונים. [למד עוד על המחקרים המדעיים בנושא זה וקרא את עדויותיהם של החולים....]


בריאות הנפש – טיפול בהתמכרות – PTSD

תעשיית התרופות משגשגת ומתעשרת כתוצאה מהשימוש הגואה בתרופות פסיכוטרופיות הנרשמות לחולים לשליטה בבעיות נפשיות שונות. אזרחי אמריקה גדלו על פרסומות טלוויזיה הטוענות כי ניתן לפתור כמעט כל בעיה באמצעות גלולה. בעוד שייעוץ רפואי או פסיכותראפיה עשויים להספיק לטיפול בבעיות נפשיות מסויימות, בעיות אחרות עשויות לדרוש טיפול תרופתי קצר או ארוך מועד. המדע מצביע על קיומו של קשר חזק בין גוף ונפש, וידוע כי חוסר איזון כימי במוח יכול להוליך למגוון בעיות שונות כגון דיכאון חמור, חרדה והפרעה דו-קוטבית, שניתן לשלוט בהן באמצעות תרופות. אך לרבות מתרופות אלה יש השפעות לוואי חמורות, והן עשויות לגרום לתופעות מזיקות, בכלל זה מחשבות התאבדות. בנוסף, העלות הכספית של תרופות אלו יוצרת, במקרים רבים, קושי אצל החולים להתמיד בטיפול.

מסיפוריהם של חולים עולה כי קנאביס יכול להוות תרופה מועילה במצבים כאלה, אך ללא רבות מתופעות הלוואי של התרופות המקובלות. מחקרים שנעשו על הקנאבינואיד שאינו פסיכואקטיבי, קנאבידיול (CBD), מראים כי הוא יכול להיות יעיל בטיפול בהפרעות חרדה, דכאון, אגיטאציה והפרעה דו-קוטבית. זוהי דוגמא ברורה לסיבה שבגללה דרונאבינול (מארינול או THC סינטטי) אינו מהווה תחליף לקנאביס. בנוסף לכך, ההשפעות הפסיכואקטיביות של THC הן קרוב לוודאי הסיבה העיקרית לכך שפסיכיאטרים, מטפלים בהתמכרות ואנשי מקצוע אחרים בתחום הרפואה נרתעים משימוש בקנאביס כתרופה. אירוני הדבר כי תחושת ה"היי" שהיא כה מתועבת על המערכת הרפואית מוערכת מאוד ע"י חולים רבים הסובלים מדיכאון.

זה יהיה נכון יותר להגדיר הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) כתסמונת דחק פוסט-טראומטית מאחר והיא מהווה תגובה נורמאלית לדחק שאינו נורמאלי. המחלה הזאת כוללת מבחר של סימפטומים ביניהם דכאון, חרדה, זעם, הפרעות-שינה, פלאשבקים של הארוע או הארועים הטראומטיים ובידוד של החולה מהסביבה. קורבנות רבים של PTS (במיוחד וותיקי קרבות או קורבנות של גילוי עריות שחוו סדרה של ארועים טראומטיים) גילו שקנאביס מקל על מצבם במידה רבה יותר מתרופות המרשם הרגילות. נראה שהתגלית כי ה-ECS מעורבת בתהליך הריפוי הנפשי בכך שהיא מסייעת "לשכוח" ארועים בלתי נעימים מהווה הסבר אפשרי לעובדה שקנאביס מועיל בטיפול בבעיה זו.

מריחואנה\קנאביס הוצג כסם מעבר שהשימוש בו מוביל לשימוש בסמים קשים יותר ולהתמכרות אליהם. האפקט הפסיכואקטיבי של קנאביס הוצג כסיבה לכך שקנאביס אינו יכול לשמש כתרופה מן המניין. כאשר משווים אותו לסמים אחרים נמצא שאין לקנאביס פוטנציאל התמכרותי כמו זה שיש לטבק, אלכוהול, לסמים בלתי-חוקיים אחרים או לתרופות מרשם כגון אופיאטים, בנזודיאזפינים, סמים ממריצים או ברביטוראטים. ההיסטוריה של שימוש רפואי בתכשירי קנאביס, דיווחי משתמשים ומחקרים מדעיים חדשים מצביעים על העובדה כי לא רק שקנאביס אינו מהווה שער להתמכרות לסמים, אלא שיש בו פוטנציאל לשמש כסם גמילה מהתמכרות לסמים אחרים. אך למרות זאת קנאביס הוא סם, וכסם יש לו התוויות והתוויות-נגד. אנשים עם הפרעות פסיכוטיות קרוב לוודאי כי אינם צריכים להשתמש בו. כמו במקרה של כל תרופה אחרת, יש להשתמש בו במינון הנמוך ביותר האפקטיבי.

גלאוקומה

גלאוקומה היא הגורם העיקרי להתעוורות שניתן למנעה בארצות הברית, ושכיחותה עולה עם הגיל. גלאוקומה מתחילה בגיל מוקדם יותר ומחמירה בקצב מהיר יותר בקרב אוכלוסיית שחורי-העור. בגלאוקומה הלחץ התוך-עיני (intraocular pressure) מתגבר לרמות חריגות ופוגע בעצב הראיה. הקנאביס פועל ישירות על רצפטורים בתוך העין ומוריד את הלחץ התוך-עיני, ובכך מונע את הנזק המוליך לעוורון. המחקר על שימוש בקנאביס לטיפול בגלאוקומה החל בשנות ה-70.

רוברט ראנדל היה לחולה הראשון לו הותרה גישה למריחואנה רפואית באמצעות "תוכנית-החמלה לחקר תרופות חדשות" (IND) תחת מנהל המזון והתרופות (FDA) בשנת 1976. כחולה גלאוקומה, הוא גילה דרך מקרה כי עישון קנאביס הוריד את הלחץ התוך-עיני בעיניו, ובכך יכול היה להצילו מעוורון. בעקבות מעצרו הראשוני על גידול קנאביס, היה עליו להוכיח כי הסם סייע לו לשלוט במחלה שלו כדי לבסס את טענת-ההגנה שלו כי גידל עקב כורח רפואי. הדבר עלה בידו ובשנים הבאות שני חולים אחרים, אלווי מוסיקה וקורין מילט, הצליחו לקבל גישה למריחואנה רפואית באמצעות ה-IDN. [אם ברצונך לקבל מידע נוסף על המקרים שלהם ועל המחקרים המדעיים המראים כי קנאביס יכול להוריד את הלחץ התוך-עיני בחולי גלאוקומה, לך לדף הזה].

איידס\HIV

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) תאר לראשונה את המחלה הידועה כתסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS) ב 1981. עם התפשטות מגיפת האיידס בעולם חולים גילו כי קנאביס עוזר להם למנוע את תסמונת אבדן המשקל (wasting syndrome) הנפוצה אצל חולי איידס ע"י עידוד התיאבון שלהם. עם פיתוחן של תרופות חדשות נגד איידס חולים למדו כי קנאביס יכול גם לדכא את הבחילה וההקאות להן אותן תרופות גורמות. קני ג'נקס, חולה המופיליה, נדבק בווירוס ה-HIV ממנת דם נגועה אותה קיבל כדי לחדש את גורמי הקרישה בדמו הנחוצים להשרדותו. מאחר ולא ידע כי נדבק, הוא הדביק בווירוס את אשתו ברברה. שני תושבי פלורידה אלה למדו על קנאביס, ולאחר שנעצרו על השימוש בתרופה הם הצליחו, בסופו של דבר, לקבל אישור להשתמש בה באמצעות התוכנית של ה-IDN. עקב המספר הגדול של חולי איידס שהגישו בקשות להצטרף לתוכנית של ה-IDN ולקבל היתר חוקי לשימוש במריחואנה רפואית, הממשל הפדרלי קיבל את ההחלטה לסגור את התוכנית לחולים חדשים ב-1992.

קנאביס עשוי להיות מועיל גם בטיפול בכאב נוירופאטי הנגרם ע"י איידס ובשטיון שנובע מאיידס.

סרטן

ידוע כי קנאביס מסייע בשליטה בבחילות ובהקאות החריפות המתלוות, לעיתים קרובות, לכימותראפיה. קנאביס יעיל גם בטיפול בכחישות (cachexia – אבדן משקל קיצוני) ובכאב המתלווים לעיתים קרובות למחלת הסרטן.

התגלית המרעישה באמת נובעת מהעדויות המתרבות והולכות לעובדה שקנאביס עשוי להוות טיפול יעיל לסרטן, בכך שהוא פועל כתרופה הכימותראפווטית המושלמת שהורגת תאים סרטניים אך לא תאים בריאים. בנוסף לסיוע בהפחתה בגודלם של גידולים סרטניים, קנאביס גם מסייע למנוע את התפשטות הסרטן לאזורים נוספים בגוף. ב-1974, חוקרים של הקולג' לרפואה של ווירג'יניה בריצ'מונד גילו דרך מקרה כי THC מאט את גידולם של תאים סרטניים אצל עכברים שלקו בסרטן ריאות, סרטן-החזה ולוקימיה ויראלית. המימון למחקר שלהם הופסק מאחר והמטרה המקורית של המחקר הייתה לחקור את ההשפעות המזיקות של קנאביס על המערכת החיסונית. בשנת 2000, גוזמן וצוות המחקר שלו במדריד, ספרד, הראו כי THC שהוזרק לעכברושים יכול להקטין או לחסל לחלוטין גידולים סרטניים במוח שלהם (Glioma). המחקרים משנת 1974 לא פורסמו מעולם ובשנים האחרונות מחקרו של גוזמן לא זכה לפרסום רב בארצות הברית.

מחלות קיבה ומעיים – בחילה\הקאות – עידוד תיאבון

מחלות קיבה ומעיים (GI) כוללות בתוכן את הקושי בקבלת מזון (בעיות תיאבון, בחילות והקאות), ספיגה לקויה של חומרי מזון, בעיות בסילוק פסולת מהגוף (עצירות, שלשולים, קיבה רגישה) ו\או סרטן שעשוי להתפתח במערכת עיבוד המזון, למשל בפה, בוושת, בקיבה, במעי הדק, במעי הגס או בפי הטבעת. קיימים דיווחים רבים מאוד של חולים במחלת קרוהן, בדלקת כיבית של המעי הגס ובתסמונת המעי הרגיז על ההתנסויות שלהם בקנאביס רפואי. ההשפעות נוגדות הדלקת של קנאביס והאפקט המרגיע שלו עשויים להיות חלק מהגורמים להקלה שחולים אלה חווים עקב השימוש בו.

בחילות והקאות יכולות להגרם ע"י מגוון של מצבים בריאותיים כגון מחלות וויראליות חריפות (שפעת), סרטן, כימותראפיה הניתנת כטיפול לסרטן או תופעות לוואי של תרופות אחרות, טיפולי הקרנה, התאוששות לאחר ניתוח, הריון, מחלת נסיעה והרעלה. קיימים מחקרים מבוססי-עדויות המאששים בברור את העובדה כי לקנאביס השפעות נוגדות-הקאה עבור אנשים הסובלים מבחילות והקאות. דו"ח ה-IOM מ-1999, מריחואנה ורפואה: בחינת העדויות המדעיות, הסכים כי העדויות תומכות בהשפעות נוגדות ההקאה של קנאביס, אך הביע חששות בנוגע לצורך לעשן את חלקי הצמח. בעוד ששאיפת החומר לריאות עשוייה להביא להקלה כמעט מיידית, רופאים צריכים להמליץ על צריכה באיוד במקום בעישון, כדי למנוע את הבעיות הנובעות מעישון.

“להיות במאנצ'יס" הוא ביטוי נפוץ בקרב משתמשי הקנאביס, ותופעת הלוואי הזאת של הגברת תיאבון יכולה להוות התוויה חזקה לשימוש בו אצל חולים הסובלים מכחשון או מתסמונת איבוד המשקל. למעשה, נשות ג'אמייקה יודעות מזה זמן רב שתה גאנג'ה (קנאביס) מרגיע את הקיבה, והן נוהגות לתת אותו לעיתים קרובות לתינוקות שזה עתה נולדו. קיימות עדויות חדשות כי ה-ECS מעורב בעידוד תיאבון. ידוע כי חלבן של כל נקבות היונקים מכיל אנאנדאמיד, ומחקרים מוקדמים מראים כי יילודי עכברים ימותו אם יימנע מהם האנאנדאמיד בחלב אמם לאחר הלידה.

הפרעות מולדות

הפרעות מולדות מוגדרות כתכונות פיזיות או נפשיות, אנומאליות, עיוותים או מחלות הקיימים אצל האדם מלידה, שהינם תורשתיים או נובעים מהשפעות כלשהן במהלך ההריון. ג'ורג' מקמהון נולד עם הבעיה המולדת הנדירה שנקראת תסמונת נאיל פאטלה (Nail Patella Sindrome), והוא משתמש בקנאביס באופן חוקי לשליטה בסימפטומים שלו. ג'קי ריקט מוויסקונסין סובלת מסינדרום אהלרס-דאנלוס (Ehlers-Danlos Syndrome), וגם היא גילתה כי הקנאביס חיוני להשרדותה. [הדף הזה ימנה מגוון של בעיות מולדות בהן נמצא כי לקנאביס יש ערך תראפווטי]


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

8 תגובות למאמר “התוויות לשימוש בקנאביס רפואי”

 1. ענבל
  אפריל 13, 2010

  השימוש לחולים במריחואנה הינו דבר טבעי וחלק מהחיים
  אני חושבת שכל אדם אחראי לגופו
  עוד לא נרשם מקרה אחד של מוות ממנת יתר של מריחואנה
  לעומת אחוז ענק של אנשים שמתו משתיית אלכוהול
  ולא רק מוות מאלכוהול אלא אלימות מוגזמת ועוד התנהגויות מוקצנות אחרות
  מה שמריחואנה גורמת ההפך
  נותנים לבני אדם לקחת כדורים כימיים שמורכבים מגורמים בלתי ידועים במעבדות סגורות מכל עין
  לעומת הטבע שנותן לנו פרחים ואנו מודעים לתוצאה של שימוש במריחואנה עין שרואה את התהליך הטבעי.
  עוד אבות אבותינו השתמשו בשימוש במריחואנה אם נרצה או לא.
  ההתכחשות המוקצנת למריחואנה בשורה תחתונה תוצאה של חוסר יכולת למדינה לפקח על התהליך וחוסר היכולת שלה להפיק מכך כסף...
  כל אדם יכול להפיק.
  אבל הם בוחרים שנקנה אלכוהול וכדורים וסיגריות... כי זה מביא להם תוצאה כמובן כסף.
  נקווה שלפחות חולים מסכנים יוכלו להקל על הלחץ שהם נתונים לו בשאיפה מחומר טבעי נקי טהור שנוצר ע"י מישהו חכם מאוד. בטוח מבני האדם שחושבים שהם יודעים מה טוב ומה נכון ולוקחים בעלות על הכל בגלל כסף.

 2. אלעד
  אפריל 13, 2010

  ישר כוח תביאו כאן עוד מאמרים מעניינים שכאלו
  תודה רבה

 3. הבת של אבא שלי
  אפריל 23, 2010

  מסכימה עם כל מילה של ענבל...
  בנוסף, אני לא מבינה איך מורפיום ומורפין - שנחשבים לסמים קשים-זה בסדר לתת לחולים.
  אבא שלי סבל מאוד מהתופעות של שניהם, אך כמובן שאין אישור קנאביס רפואי- הסיבה שניתנה הייתה שהוא שבר 5 צלעות, אבל אין מה לעשות, שייקח אופטלגין.
  (הכדור הפשוט לכאב הראש).
  אז אבא שלי סובל, אבל אין מה לעשות, אם לא מנה בבית חולים של מורפין או מורפיום (שנוראיים לפי התיאור שלו) אז כלום.
  מאחלת שהמודעות לנושא גדלה ומתרחבת מיום ליום.
  האישור לקנאביס רפואי חיוני לחולים רבים!!!

 4. ד"ר יעקב וקסמן
  מאי 16, 2010

  ללא ידע אמיתי בנושא - כל מה שנכתב כאן לא רציני.
  לחשוב שאנזים הוא חומצה זה לא לעניין.
  חלק מהדיון בנושא הוא מדעי ולא חברתי או פוליטי ורצוי שגם לקנביסה יהיה צוות מדעי.

 5. אלעד
  מאי 18, 2010

  נו אז תצטרף בתור רופא ד"ר ותשפר....

 6. דניאל
  מאי 18, 2010

  ד"ר וקסמן,

  ההערה שלך לא נראית לי רצינית.
  אני לא מבין מה הכוונה שלך כשאתה מדבר על אנזימים וחומצות. אף אחת מהמילים האלה אינה נזכרת במאמר או בתגובות לו.

  אילו הדיון היה מדעי טהור, לא היה נותר על מה להתדיין. אין עוד אף חומר בעולם שהועמד בכל כך הרבה בדיקות, ונראה שכמה שלא יבדקו אותו וינסו אותו, שום דבר לעולם לא יספיק. יש המון מחקרים מדעיים שלא מוצאים שום תופעות לוואי שליליות למריחואנה. יש גם המון מחקרים מפוקפקים שמוכיחים כביכול שהיא מזיקה. ויש מיליוני חולים שניסו ומוכנים להתנסות בה, אך משום מה הממסד נלחם בזה בכול הכוח.

  אני לא מבין על מה אתה מדבר כשאתה אומר שחסר ידע אמיתי. כל מה שחסר זה שאלוהים ירד מהשמיים ויקרא בקול גדול שמריחואנה אינה מזיקה.

  אבל עד שזה יקרה, אולי באמת כדאי שיותר ויותר אנשים בעלי סמכות ישמיעו את קולם.
  בינתיים, אנחנו נמשיך לאסוף מאמרים ודיוויחי התנסות של חולים.

  אגב - הקהילה הרפואית ממהרת לבטל את דעתם של חולים שהתנסו בחומר, ואת דעתם של חולים בכלל. אני רואה בזה רק את קצה הקרחון של תהליך מפחיד שמתרחש במאה השנים האחרונות. עולם הרפואה שנוצר, כביכול, כדי להקל על סבלם של אנשים מנסה עכשיו להשתלט על הבריאות של הציבור. לא לתרום לבריאות, אלא ליטול מהציבור את היכולת לעשות משהו כדי לשפר את בריאותו בכוחות עצמו. בשם המדע והגנת הציבור הופכים אותנו למשהו שהוא פחות מאנושי, משעבדים אותנו למערכת ה"בריאות". כמו איזה בריון שכונתי שגובה "דמי הגנה" מכל בעלי העסקים באזור, אחרת הוא בעצמו יסגור להם את העסק.

  אם תרצה לתרום משהו בעל משמעות לדיון פה או לקבוצה בכלל, אתה מוזמן.
  בינתיים, שיהיה לך יום טוב.

 7. אלעד
  מאי 21, 2010

  דניאל אמרת את כל מחשבותי כלפי הדוקטור "הנכבד" כנראה שהוא חלק ממסע ההפחדה הנכשל של לובי חברות התרופות שבעייניהם רואים רק שטרות של כסף,בריאות הציבור הצחקת אותם....אני מקווה שיש רופאים אחרים(שונים)שרואים את הדברים באור אחר וכן חרדים לשלום הציבור ודואגים לרפואת(או לפחות להקלה משמעותית)במטופליהם

 8. רוני
  אוגוסט 25, 2010

  חזקו ואימצו בפועלכם, אני סובל מבעיה רפואית שהוחמרה קשות מאז שלא ניתן להשיג מריחואנה. המדובר בצמח מרפא לכל דבר. ללא ספק, כל ההתנגדויות לכך הינן כלכליות, הריי זה כמו לגדל נענע, עולה כלום, ומטפל לפחות בשליש הבעיות הרפואיות הקיימות.


evetopics