תרגום חוברת Norml: הקדמה (1)

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  14 ספטמבר, 2010
banner
banner

למרות הוויכוח הפוליטי המתמשך בדבר החוקיות של מריחואנה רפואית, מחקרים קליניים המתמקדים בתועלת הטיפולית בשימוש בקנבינואידים נפוצים היום יותר מאשר בכל זמן אחר בהיסטוריה. עובדה זו ניתנת לאימות בצורה פשוטה על ידי חיפוש באתר הספרייה הלאומית לרפואה. חיפוש תוך כדי שימוש במילת המפתח "קנאביס,1996 " (השנה בה הבוחרים בקליפורניה הפכו אותה למדינה הראשונה מתוך 13 המדינות בארה"ב בהן מריחואנה לשימוש רפואי היא חוקית) מגלה רק 258 מאמרים מדעיים שפורסמו על הנושא במהלך שנה זו. חיפוש בשנת 2008 מניב מעל 2100 פרסומים של מחקרים מדעיים.

גם אם גילוי יכולת מערכת הויסות האנדוקנבינואידית תרמה רבות לעניין המחודש ביכולות הריפוי של הקנבינואידים לא ניתן להתעלם מהעובדה שתשומת הלב המרובה הניתנת לנושא לאחרונה היא גם כתוצאה מאוסף העדויות ההולך ומצטבר מחולים המשתמשים במריחואנה רפואית ומהרופאים שלהם. יחד עם זאת ולמרות גל זה של דיווחים רבים מהמחקרים המודרניים של קנאביס רפואי נמצאים במרחב הצר של מחקרים פרה-קליניים תוך בחינת קנבינואיד אינדיבידואלי (כגון THC או קאנאבידול) ו/או קנבינואיד סינתטי (אגוניסט) (dronabinol or WIN 55,212-2)וזאת במקום לבצע מחקרים קליניים שכוללים בחינה של הצמח כולו על כל מרכיביו.כצפוי, משום שממשלת ארצות הברית מחזיקה באופן פומבי עמדה חזקה כנגד כל שימוש בקנביס, החלק הארי של המחקר המודרני בקנבינואידים מתרחש מחוץ לארצות הברית.

אלו מתרבים המחקרים הקליניים הנוגעים ליכולות הריפוי של הקנאבינואידים- כרגע קיימים יותר מ- 17,000 מסמכים שפורסמו בספרות המדעית המציגים ניתוח של חומר המריחואנה ומרכיביו – כך גם מתרבה הבנת החוקרים ליכולות הגבוהות של הקנאביס בריפוי מחלות. הדעה הרווחת של החוקרים בשנות ה-70, ה-80 וה-90 גרסה כי לקנאביס יכולת להקל זמנית על סימפטומים של מחלות שונות כמו למשל בחילות הנובעות מטיפולי כימותרפיה למחלת הסרטן. לעומת זאת היום מדענים בוחנים את הפוטנציאל של הקנאבינואיד לרפא מחלות לחלוטין, או לפחות להפחית את חומרת המחלה.

באופן מיוחד מדענים חוקרים את יכולת הקנאבינואידים להפחית הפרעות אוטואימוניות (הפרעות הקשורות לפגיעה באיבר או במערכת בגוף על ידי המערכת החיסונית של אותו גוף) כמו טרשת נפוצה, דלקת מפרקים שגרונית ומחלות מעיים. כמו כן נחקרת באופן מיוחד השפעת הקנאבינואיד בטיפול בהפרעות נוירולוגיות כגון מחלת האלצהיימר ומחלת ה- ALS (מחלת לו גריג).

בעקבות מידע קליני ופרה קליני המסיק כי קנאבינואידים יכולים לצמצם התפשטות של תאי סרטן ספציפיים באמצעות אפופטוזיס (מוות תאי מתוכנת) וכן על ידי עיכוב של אנגיוגנזה (היווצרות כלי דם חדשים). מגמות אלה מייצגות יישומים משמעותיים ורחבים של השימוש במריחואנה רפואית, יישומים שחוקרים לא יכלו אפילו לדמיין לפני שלושים או עשרים שנה.

הפרופיל הבטיחותי של קנאביס רפואי

לקנאבינואידים יש רקורד מרשים של בטיחות, קל וחומר כאשר משווים אותו לחומרים אחרים הנמצאים בשימוש רפואי. בטיחות השימוש באה לידי ביטוי בצורה המשמעותית ביותר בעובדה כי אדם הצורך מריחואנה – ללא תלות בכמות או בעוצמת החומר – לא יכול לקחת מנת יתר קטלנית. על פי דו"ח המכיל סקירה שהוכנה לארגון הבריאות העולמי בשנת 1995 "אין שום תיעוד של מקרי מוות הנגרמו כתוצאה ממנת יתר של קנאביס וההערכה של מינון קטלני לבני אדם שהוסק ממחקר בבעלי חיים הוא כל כך גבוה שאינו ניתן להשגה על ידי המשתמשים".

במחקר שנערך בשנת 2008 חוקרים ממרכז הבריאות של אוניברסיטת מקגיל במונטריאול ואוניברסיטת בריטיש קולומביה בוונקובר, נבחנו 23 מחקרים של מריחואנה רפואית (בעיקר THC הנלקח בצורה אוראלית ותמצית קנאביס נוזלית) ו-8 מחקרים תצפייתים שנערו בין השנים 1966-2007. החוקרים לא מצאו שכיחות שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי רציניות הקשורות לשימוש במריחואנה רפואית בהשוואה לשימוש בחומרים רפואיים אחרים ב-3 העשורים המדוברים.

עם זאת קנאביס הוא לא בהכרח חומר "תמים" מרכיביו הפעילים עלולים לגרום למגוון השפעות פיזיולוגיות ואופוריות. כתוצאה מכך ייתכן כי קיימת אוכלוסיה החשופה לסיכונים כתוצאה משימוש בקנביס כגון: מתבגרים, נשים הרות או מיניקות, וחולים בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות נפשיות. כמו גם חולים בהפטיטיס C,סובלים מירידה בתפקוד הריאות (כגון מחלת ריאות חסימתית) או כאלה שיש להם היסטוריה של מחלות לב או שבץ העלולים גם הם להיות רגישים יותר לסיכון לחוות תופעות לוואי שליליות משימוש במריחואנה. בדומה לשימוש בכל תרופה אחרת, חולים צריכים להתייעץ היטב עם הרופא שלהם על מנת לוודא ששימוש במריחואנה רפואית אכן מתאים להם.

כיצד להשתמש בדו"ח זה

ככל שמדינות ממשיכות לאשר חקיקה המאפשרת שימוש רפואי במריחואנה תחת פיקוח יותר ויותר חולים בעלי מגוון משתנה של מחלות בוחנים את אפשרות השימוש במריחואנה רפואית. חולים ורופאים שונים בוחנים את הנושא לראשונה, וזקוקים למידע והכוונה האם הטיפול במריחואנה רפואית מתאים ורצוי להם ולמחלה הספציפית שלהם. דו"ח זה נועד לספק מידע זה על ידי סקירה של המחקרים המדעיים העדכניים ביותר (2000-2010) שנערכו על השימושים הרפואיים של קנאביס וקנאבינואיד עבור 19 מחלות שונות:

* מחלת אלצהיימר
* Amyotrophic Lateral Sclerosis (מחלת לו גריג)
* כאב כרוני
* סוכרת
* דיסטוניה
* פיברומיאלגיה
*הפרעות במערכת העיכול
* גליומה
* צהבת מסוג C
* איידס
* יתר לחץ דם
* בריחת שתן
* MRSA
* טרשת נפוצה
* אוסטיאופורוזיס
* pruritis
* דלקת מפרקים שגרונית
* אפניאה חסימתית
* תסמונת טורט

norml חוברת - הקדמה

בחלק מהמקרים האלה המדע המודרני מאשר דיווחים ותיקים ואינדיבידואלים של משתמשי מריחואנה רפואית (למשל, את השימוש בקנביס להקלת הפרעות במערכת העיכול). במקרים אחרים, מחקרים מודרניים מגלים פוטנציאל קליני שלא היה ידוע בעבר (למשל, השימוש בקנאבינויאד לעצירת התקדמות של מחלת הסוכרת.)
המחלות הספציפיות הנסקרות בדוח זה נבחרו מאחר והן המחלות הנפוצות ביותר לגביהן חולים מבררים לגבי אפשרויות השימוש במריחואנה רפואית. בנוסף, סימנים רבים הכלולים בדוח זה מרמזים על אפשרות הטיפול במריחואנה רפואית במחלות אלה. בכמה מקרים, נתונים פרה קליניים מראים כי קאנאבינואיד עשוי לעצור את התקדמות מחלות אלה באופן יעיל יותר מאשר תרופות זמינות. בכמעט בכל המקרים, דוח זה הוא היסודי והמקיף ביותר של סקירת הספרות המדעית לגבי השימוש הטיפולי של קנאביס וקאנאבינואיד. על החולים והרופאים שלהם, לתת לדו"ח זה לשמש להם כספר לימוד בסיסי לכל מי ששוקל להשתמש או להמליץ על מריחואנה רפואית. עבור אחרים דוח זה יכול לשמש כהיכרות עם מגוון רחב של יישומים קליניים של קנאביס ומרכיביו השונים.

פול ארמנטנו
סגן מנהל
קרן NORMAL
וושינגטון
15 ינואר 2009

* המחבר מבקש להודות ל: Drs. Dale Gieringer, Gregory Carter, Steven Karch,
Mitch Earleywine, Bernard Ellis, MPH מתמחה NORML John Lucy,
Christopher Rasmussen, Rita Bowles על מתן סיוע למחקר לדו"ח זה.

קרן NORML רוצה גם להודות גם ל- Dale Gieringer, Paul Kuhn, Richard Wolfe עבור תרומותיהם הכספיות לקראת פרסום דו"ח זה.
**פרסומים חשובים מסוג זה ובזמן זה מתאפשרים לקרן NORMAL רק כאשר אזרחים אכפתיים הופכים למעורבים. לקבלת מידע נוסף, הצטרפות לקרן NORML או למתן תרומה, בקרו בכתובת: http://www.norml.org/join.

חלק 2: חוברת norml : מבוא
חלק 3: חוברת Norml: אלצהיימר (3)
חלק 4: חוברת Norml: סכרת (4)


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “תרגום חוברת Norml: הקדמה (1)”

 1. צוות קנביסה
  ספטמבר 15, 2010

  תודה רבה לשרון וקסיאס על העזרה בתרגום.
  שנה טובה בריאה ומאושרת לכן.


evetopics