חוברת Norml: אלצהיימר (3)

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    כללי
  • תאריך:

    16 ספטמבר, 2010
banner
banner

מחלת האלצהיימר היא הפרעה נוירולוגית ממקור לא ידוע המאופיינת באובדן הדרגתי של הזיכרון ובאובדן היכולת להתנהגות נלמדת. בין שאר תסמיני המחלה סביר שחולי אלצהיימר יחוו דיכאון, חוסר שקט ואובדן תיאבון. על פי הערכות יותר מ-4.5 מיליון אמריקנים יחלו במחלה. נכון להיום אין שום טיפול או תרופות זמינות לעצירת התקדמות המחלה, ותרופת מועטות המאושרות על ידי ה-מנהל המזון והתרופות האמריקאי המטפלות בתסמיני המחלה.

מסקירה של הספרות המדעית האחרונה עולה כי טיפול על ידי קנבינואידים עשוי לספק הן הקלה בסימפטומים של המחלה, והן מיתון בהתקדמות המחלה.

על פי מאמר שפורסם בגיליון פברואר 2005 ב-"מדע הנירולוגיה" חוקרים מאוניברסיטת קומפולטנס במדריד וחוקרים מהמכון "קאז'ל" הספרדי דיווחו כי  intracerebroventricular (הזרקה לתוך חדרי המוח) של הקנבינואידים הסינתטיים WIN 55,212-2 מנעה ליקוי קוגניטיבי והפחיתה את הרעילות הנירולוגית בחולדות להן הזריקו amyloidbeta peptide – (חלבון הנחשב כגורם לאלצהיימר). בנוסף נמצא גם כי קנבינואידים יכולים להפחית דלקות ברקמות המוח הנגרמות על ידי המחלה.

"התוצאות שלנו מעידות על כך …כי הקנבינואידים הצליחו למנוע את תהליך ההתנוונות המתרחש במחלה" כך תארו החוקרים את מסקנותיהם [1].
חוקרים ממכון המחקר בקליפורניה, דיווחו בשנת 2006 כי ה-THC מעכב את האנזים האחראי על צבירת רובד עמילני, הסמן הראשי למחלת אלצהיימר, באופן נעלה הרבה יותר מתרופות מאושרות לאלצהיימר כגון: donepezil ו-tacrine .

"התוצאות שלנו מראות מנגנון לפיו מולקולת ה-THC יכולה להשפיע ישירות על מחלת האלצהיימר באופן פתלוגי" סיכמו החוקרים.
" THC וחומריו המקבילים עשויים לספק אופציה טיפולית משופרת עבור אלצהיימר על ידי טיפול במקביל הן בסימפטומים והן בהתקדמות המחלה" [2].

לאחרונה חוקרים מאוניברסיטת אוהיו, המחלקה לפסיכולוגיה ומדע המוח,דיווחו כי חולדה בוגרת הקיבלה מינון יומי  של WIN 55,212-2 למשך תקופה של שלושה שבועות, תפקדה טוב יותר באופן משמעותי מחולדה שלא קיבלה אף מינון במבחני זיכרון. במאמר של כתב העת "מדע נירולוגיה" שפורסם בשנת 2007, חוקרים דיווחו כי חולדות שקיבלו טיפול חוו שיפור של 50 אחוז בזיכרון, ושל בין 40-50 אחוז שיפור בהפחתת הדלקות בהשוואה לכאלו שלא קיבלו טיפול [3].

מחקרים פרה קליניים קודמים הוכיחו כי קנבינואידים יכולים למנוע מוות של תאים על ידי אנטי חמצון [4]. מספר מומחים מאמינים כי המאפיינים הנירולוגים של הקנבינואידים יכולים גם להוות גורם ממתן לאלצהיימר [5]. לפי כתבה בגיליון ספטמבר 2007 בכתב העט הבריטי לפרמקולוגיה, חוקרים מ-" טרינטי קולג', המוסד לחקר המוח באירלנד, הגיעו למסקנה כי "הקנבינואידים מציעים גישה רבת פנים לטיפול במחלת האלצהיימר על ידי מתן הגנה נירולוגית וצמצום של דלקות ברקמות המוח, במקביל לתמיכה במנגנון התיקון הפנימי של המוח על ידי  הרחבת השפעת חלבון הנוירוטרופין והגברת ייצור של תאי העצב… מניפולציה על מסלול הקנבינואידים מציעה גישה תרופתית לטיפול באלצהיימר שעשויה להיות יעילה מאופן הטיפול הנוכחי" [ 6].

בנוסף לפוטנציאל שינוי התקדמות האלצהיימר, ניסויים קליניים גם מצביעים על כך כי טיפול בקנבינואידים יכול להפחית את חוסר השקט והעלייה במשקל בקרב החולים
במחלה. לאחרונה, חוקרים מאוניברסיטת צ'רלטי בברלין, המחלקה לפסיכיאטריה ופסיכותרפיה, דיווחו כי על ידי נטילת מנה יומית של 2.5 מ"ג  THC סינתטי על פני תקופה של שבועיים נפחתה פעילות מוטורית לילית וחוסר שקט בקרב חולי אלצהיימר.

נתונים קליניים שהוצגו בכנס השנתי של 2003 של ארגון הפסיכוגריאטריה הבינלאומי דווחו כי נטילה אוראלית של עד 10 מ"ג  של THC סינתטי מפחית את חוסר השקט, כמו גם את העלייה במשקל אצל חולי אלצהיימר בשלב מתקדם של המחלה על פי מחקר קליני פתוח [8].

שיפור במשקל וירידה בחוסר השקט בקרב חולי אלצהיימר על ידי שימוש בקנבינואיד דווח בעבר על ידי חוקרים בכתב העת הבינלאומי [9]"the International Journal of Geriatric Psychiatry in 1997".

לאור התוצאות הנ"ל מחקר נוסף של השימוש בקנבינואיד למחלת האלצהיימר נראה מוצדק.

REFERENCES

[1] Ramirez et al. 2005. Prevention of Alzheimer’s Disease pathology by cannabinoids. The Journal of

Neuroscience 25: 1904-1913.

[2] Eubanks et al. 2006. A molecular link between the active component of marijuana and Alzheimerʹs disease

pathology. Molecular Pharmaceutics (E-pub ahead of print).

[3] Marchalant et al. 2007. Anti-inflammatory property of the cannabinoid agonist WIN-55212-2 in a rodent

model of chronic brain inflammation. Neuroscience 144: 1516-1522.

[4] Hampson et al. 1998. Cannabidiol and delta-9-tetrahydrocannabinol are neuroprotective antioxidants.

Proceedings of the National Academy of Sciences 95: 8268-8273.

[5] Science News. June 11, 1998. “Marijuana chemical tapped to fight strokes.”

[6] Campbell and Gowran. 2007. Alzheimerʹs disease; taking the edge off with cannabinoids? British Journal of

Pharmacology 152: 655-662.

[7] Walther et al. 2006. Delta-9-tetrahydrocannabinol for nighttime agitation in severe dementia.

Physcopharmacology 185: 524-528.

[8] BBC News. August 21, 2003. “Cannabis lifts Alzheimer’s appetite.”

[9] Volicer et al. 1997. Effects of dronabinol on anorexia and disturbed behavior in patients with Alzheimer’s

disease. International Journal of Geriatric Psychiatry 12: 913-919.


חלק 1: תרגום חוברת Norml: הקדמה (1)
חלק 2: חוברת Norml: מבוא (2)
חלק 4: חוברת Norml: סכרת (4)


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין אפשרות להוסיף תגובות.


evetopics