חוברת Norml: מבוא (2)

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    כללי
  • תאריך:

    15 ספטמבר, 2010
banner
banner

מריחואנה הוא מונח שגור המתייחס לפרחים המיובשים של הקנאביס (סטיבה ואינדיקה) מסוג נקבה.

מריחואנה או בשמה ההולם יותר קנאביס, הינה חלק מארון התרופות האנושי כמעט

מתחילת ההיסטוריה האנושית המתועדת.

כל צורות צמחי הקנאביס הן מורכבות למדי ומכילות למעלה מ-400 חומרים כימיים.  בערך 60 מחומרים כימיים אלה מסווגים כקנאבינואידים. החומרים בעלי ההשפעה הפסיכו אקטיבית המרבית של הקנאבינואיד המרכיב הפעיל בתרופות הם:

הדלתא 9 טטראהידרוקאנבינול THC

קאנאבידול CBD

קאנאבינול CBN

שני האחרונים אינם חומרים פסיכו אקטיביים אך בעלי אפקטים רפואיים מובהקים.

הקנאביס הוצג רשמית לרשות התרופות של ארצות הברית  בשנת 1854, למרות שתיעוד בכתב בנוגע ליכולות הרפואיות של הצמח התגלו כבר בשנת 2800 לפנה"ס.
עד שנת 1900 קנאביס היה המרכיב השלישי הנפוץ ביותר, אחרי אלכוהול ואופיאטים  בתרופות שרשום עליהם פטנט ונועדו למכירה בארצות הברית. עם זאת, בעקבות המהפכה המקסיקנית של 1910, מהגרים מקסיקנים הציפו את ארצות הברית, והציגו לתרבות האמריקאית את שימוש הפנאי של המריחואנה. פעילים נגד סמים הזהירו מפני הפלישה המקסיקנית שכונתה גם "איום המריחואנה", והאשימו את השימוש בחומר כאחראי לגל של פעילות פשע אלימה במיוחד. בשנת 1937, לאחר עדותו של הארי אנסלינגר, מתנגד חריף למריחואנה וראש הלשכה הפדרלית לנרקוטיקה בשנות ה-30, ובניגוד לעמדת איגוד הרופאים האמריקני, כל החזקה ושימוש במריחואנה הוצאה אל מחוץ לחוק .

בזמן שעבר החוק היו לא פחות מ 28 תרופות מרשם שעליהן היה רשום פטנט ושהכילו קנאביס בבתי המרקחת האמריקאים. תרופות מבוססות קנאביס אלו יוצרו על ידי חברות תרופות ידועות ומכובדות כגון:

Squibb, Merck,ELI LILY

אלפי אזרחים אמריקאים השתמשו בתרופות אלו בבטחה במשך עשרות שנים. חקיקת חוק המריחואנה קטע את ייצור התרופות ואת השימוש בקנביס רפואי בארצות הברית.

עד שנת 1942 הקנאביס סולק סופית ורשמית מעולם הרפואה.

למרבה המזל, בעשרות השנים האחרונות חלה תקומה משמעותית בעניין שמגלה הציבור בשימושיו הרפואיים של הקנאביס. העניין המחודש בקנאביס כתרופה נובע לא רק כתוצאה מיכולות הריפוי שלו, אלא גם בגלל רעילותו הנמוכה להפליא של החומר.
לא נמצא אף מקרה אחד של מינון קטלני של החומר בבני אדם עד כה.

מידת בטיחות כזו היא נדירה מאוד בקרב תרופות מודרניות, כולל רוב בתרופות ללא מרשם. כתוצאה מכך, המכון הלאומי לבריאות ,האקדמיה הלאומית למדעים של המכון לרפואה, ואפילו המוסד למזון ותרופות בארה"ב (FDA) יצאו בהצהרה המעודדת עריכת מחקרים נוספים על מנת לבדוק את התכונות הרפואיות של הקנאביס והקנבינואידים.

גילוי המערכת האנדוגנית של הקנבינואידים עם קולטנים וליגנד ספציפיים, קידמה את הבנת היכולת הרפואית של הקנביס מן הפולקלור אל מדע מבוסס.

עתה נראה כי המערכת הקנבינואידית התפתחה במקביל למין האנושי. המערכת קשורה, גם אם באופן מורכב לפיזיולוגיה האנושית הרגילה. ,בין פונקציות ביולוגיות המגוונות בולט במיוחד הקשר לשליטה על התנועה, כאב, רבייה, זיכרון וחוסר תיאבון. בנוסף, שכיחות קולטני הקנבינואידים במוח ובהיקפי הרקמות מצביעה על כך כי המערכת הקנבינואידית מציגה רשת בעלת יכולת להימצא בכל מקום במערכת העצבים.
כיום ידוע לנו כי קולטני הקנבינואידים נמצאים במערכת העצבים של כל צורות החיים המתקדמות יותר מהידרה ורכיכות. זוהי תוצאה של לפחות 500 מיליון שנים של אבולוציה. גוף האדם מכיל קולטני קנבינואידים במערכת הנוירולוגיות, מחזור הדם, במערכת האנדוקרינית, ובמערכת העיכול ומערכות השלד .

אפילו לרקמות הסחוס יש קולטני קנבינואידים, מה שהופך את הקנאביס לחומר מובחר בטיפול באוסטאוארטריטיס (מחלה ניוונית של המפרקים הפוגעת בעיקר בסחוס) .

הקנבינואידים  הוכחו כמסוגלים לייצר פעילות אנטי דלקתית על ידי עיכוב פעולתם של הגורמים להיווצרות גידול או נמק, כמו כן הקנבינואידים מייצרים ציטוקינים  מה שהופך אותם לאידיאלים בטיפול בכל צורות הדלקות האוטואימונית. חוקרים מסוימים סבורים כעת כי מערכת הקולטנים הקנבינואידית, הפזורה היטב היא המכניזם בעזרתו הגוף שומר על הומאוסטזה (ויסות תפקוד התא) המאפשר לרקמות הגוף לתקשר אחת עם השנייה בריקוד התאים המורכב שאנו מכנים חיים. עם ידע זה על פעולתה הנרחבת של המערכת הקנבינואידית בתוך כל מערכות הגוף, קל יותר לקבל מושג איך לצורות השונות של הקנבינואידים יש פוטנציאל לאפקט טיפולי במחלות החל מאוסטאוארטריטיס ועד ניוון שרירים.
תחום טיפולי נוסף ומרגש עליו הקנאביס עשוי להשפיע הוא הכאב הכרוני. קנאביס מייצר היעדר תחושת כאב על ידי ויסות פעילות ventromedial medulla – RVM

פעילות דומה, אך שונה מבחינה פרמקולוגית, למורפיום.

אפקט שיכוך הכאבים פעיל גם בקנבינואידים אנדוגנים (אננדמיד) )ובקנבינואידים סינתטיים  methanandamide באופן אידיאלי קנבינואיד יכול לשמש לבד או יחד עם חומרים אופיואיטים לשם טיפל באנשים עם כאב כרוני, לשפר את איכות חייהם ולאפשר להם לשוב להיות אזרחים פרודוקטיביים.

כאשר דנים בשימוש הטיפולי של קנאביס, המתנגדים באופן בלתי נמנע טוענים כי חולים לא צריכים לעשן את התרופה שלהם, אך החולים כבר אינם חייבים לעשות זאת. חולים המשתמשים במריחואנה רפואית הרוצים להשיג את האפקט המהיר המתקבל משאיפת החומר, אך חוששים מהפוטנציאל הרעיל של העשן יכולים להפחית באופן דרסטי את צריכת החומרים המסרטנים על ידי שימוש באידוי במקום בעישון. אידוי הקנאביס מגביל חדירת רעלים דרך הנשימה. האידוי נעשה על ידי חימום בעזרת מכשירי אידוי הקנאביס עד שהקנבינואידים מגיעים לטמפרטורה שבה צורתם היא אדים (בדרך כלל סביב 180-190 מעלות צלזיוס),
אך מתחת לנקודת הבעירה שבה עשן רעיל (למשל פחמימנים מסרטנים) מיוצר (בערך 230 מעלות צלזיוס). פעולה זו מבטלת את השאיפה של חלקיקים ומסירה את הסכנות הבריאותיות של העישון. במונחים קליניים, האידוי הוכח כספק בטוח ויעיל של השפעה פרמקולוגית אקטיבית ומסוגל להוביל את הקנבינואידים עמוק לתוך הריאות, משם יועברו במהירות לרקמות בגוף.
הדוח שלהלן מסכם את כל המחקרים המדעיים שפורסמו לאחרונה על השימוש הטיפולי של קנאביס וקנבינואידים ביותר מתריסר מחלות כגון: אלצהיימר, טרשת נפוצה, סוכרת, צהבת C, דלקת מפרקים שגרונית, ותסמונת טורט. תקוותי היא כי קוראי דו"ח זה ייהנו מסקירה אמינה והוגנת של קנאביס, סקירה בעלת תימוכין של מחקרים מדעיים וללא דעות פרנואידיות או אנקדוטיות. קנאביס הוא לא נס הבריאה וגם לא התשובה לתחלואים של כולם, יחד עם זאת, נראה שיש לו יתרונות טיפוליים יוצאי דופן שיוכלו לשמש את כולנו אם יוסרו המחסומים הממשלתיים למחקר מדעי אינטנסיבי בנושא.

צמח הקנאביס אינו מצדיק את המהומה המשפטית והחברתית העצומה המתחוללת סביבו. במהלך 30 השנים האחרונות ארצות הברית הוציאה מיליארדים בניסיון לגדוע שימוש בסמים בלתי חוקיים, בעיקר מריחואנה, בהצלחה מוגבלת מאוד. חולים רבים היו צריכים להילחם בקרבות משפטיים ארוכים כדי להגן על עצמם בגלל שימוש בחומר שעזר להם. מוחות רציונאליים צריכים להשתלט על המלחמה בסמים, ולהפריד בין המיתוסים לעובדות, בין טוב לרע לאחראי ובין שימוש רפואי לשימוש אחר פחות משכנע.

המשתמש במריחואנה רפואית לא צריך להיחשב כפושע באף מדינה. רוב הקבוצות הרפואיות, כולל המכון לרפואה, מסכימים כי הקנאביס הוא תרכובת עם פוטנציאל טיפולי משמעותי אשר "תופעות הלוואי הן בטווח של תופעות הלוואי הסבירות עבור תרופות אחרות." לפני למעלה מעשור, רשות אכיפת התרופות חקרה את הפרופיל הרפואי של הקנאביס. לאחר מחקר רב, השופט פרנסיס ל' יאנג מה- סיכם: "מהראיות עולה בבירור כי מריחואנה מסוגלת להקל את מצוקתם של מספר גדול של אנשים חולים מאוד, וגם עושה זאת בביטחון תחת השגחה רפואית… יהיה זה בלתי סביר, שרירותי וגחמני מצד ה-רשות לאכיפת התרופות להמשיך לעמוד בין אלה הסובלים ובין היתרונות של חומר זה".

חוברת NORML מבוא
למרות מסקנה זו, יותר מעשור אחר כך ה- ושאר הממשל הפדראלי מתמידים במדיניות של איסור מוחלט. עם זאת, התהליך המדעי ממשיך להעריך את ההשפעות הטיפוליות של הקנאביס באמצעות מחקר שוטף וניתוח נתונים זמינים.

לגבי השימוש בקנביס רפואי, המערכת המשפטית שלנו צריכה לנקוט בגישה דומה, להשתמש במדע ובלוגיקה כבסיס למדיניות, ולא להסתמך על רטוריקה פוליטית לתפיסות כוזבות לגבי השפעות מזיקות לכאורה של מריחואנה.

גרגורי טי קרטר
MD
מחלקת שיקום רפואה
בית הספר לרפואה, אוניברסיטת וושינגטון

חלק 1: חוברת Norml : הקדמה
חלק 3: חוברת Norml: אלצהיימר (3)
חלק 4: חוברת Norml: סכרת (4)


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין אפשרות להוסיף תגובות.


evetopics