חוברת Norml: סכרת (4)

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  17 ספטמבר, 2010
banner
banner

סוכרת היא למעשה קבוצת מחלות אוטואימוניות המתאפיינות בפגיעה בהפרשת האינסולין , הפגיעה בהפרשה יוצרת היפרגלציומה ( כמות גבוהה מהרגיל של גלוקוזה בדם ) , ישנם שני סוגי סוכרת עיקריים:

סוכרת סוג 1: ( הנקראת גם סוכרת נעורים ) המחלה מתבטאת בחוסר יכולת של הלבלב לייצר אינסולין כלל, על כן חיי חולים אלו תלויים בתרופות המכילות אינסולין .

סוכרת מסוג 2: מתאפיינת ביצור כמות קטנה ולא מספקת של אינסולין על כן סוג 2 הינה התבטאות חמורה פחות של המחלה וכן הטיפול בה לרוב מתבצע על ידי התאמת דיאטה מתאימה .

שני סוגי הסוכרת עשויים לגרום בטווח הרחוק לעיוורון , אי ספיקת כליות , נזק עצבי במח , התקשות העורקים הראשיים ומוות . אחרי מוות הנגרם מהתקפי לב ומחלות הסרטן הסוכרת מהווה את סיבת המוות השלישית בגודלה בארצות הברית .

סקירה של מספר מחקרים פרה קליניים מעלה כי צריכת קאנביס על ידי חולי הסוכרת עשויה להאט את הופעת הסימפטומים שצוינו לעיל, בנוסף הקאנביס מסייע להקלה נפשית בהתמודדות עם המחלה.

לאחרונה פורסם במגזין יוקרתי העוסק במחלות  אוטוימיוניות מחקר אשר תוצאותיו העלו כי הזרקה של חמישה מיליגרם ליום של תמיסת קאנביס המנוטרלת מההשפעותיה הפסיכואקטיביות מפחיתה באופן ניכר את סיכויי התפרצות המחלה בקרב עכברים. החוקרים טוענים כי 86% מהעכברים בקבוצת הביקורת שלא טופלו בקאנביס פיתחו סימפטומים המעידים על סוכרת , וזאת לעומת % 30 מהעכברים בקבוצת הניסויי להם הוזרקה מנת קאנביס יומית.

במחקר דומה אחר, דיווחו החוקרים כי כל העכברים בקבוצת הביקורת חלו במחלה תוך תקופת זמן בטווח של 15 עד 20 שבועות בעוד ש % 60 מהעכברים בקבוצת הניסויי אשר טופלו בקאנביס נשארו בריאים במשך תקופת זמן של כעשרים ושישה שבועות.

במחקרים נוספים אף נמצא כי צריכת קאנביס מפחיתה באורך משמעותי את כמות הפלזמה של הציטוקין הקדם זיהומי: INF ,TNF  ובנוסף להפחתה משמעותית בבריחת כדוריות הדם הלבנות וזאת בהשוואה לנבדקים אשר לא טופלו בקאנביס .

לסיכום ניתן לומר כי תוצאות אלו מאששות את הטענה כי קאנביס יכולה להאט את קצב המחלה ואף למנוע אותה.

מחקרים פרה קליניים נוספים הוכיחו את השפעתו של הקאנביס  בטיפול בסוגי הסוכרת השונים במחקרים בבעלי חיים .

מאמרים אשר התפרסמו ב The American journal of pathology במרץ 2006 מוכיחים כי במחקרים על חולדות אשר טופלו בקאנביס בזמן שנע בין שבוע עד ארבעה שבועות נמצא כי חולדות אלו סבלו פחות רטינוטפיה (מחלה המהווה את האחד הסיבוכים הקשים ביותר כחלק ממחלת הסוכרת) הרטינוטפיה מאופיינת בפגיעה בהספקת החמצן לרשתית העין והמהווה את סיבת העיוורון העיקרית לעיוורון בקרב חולי סוכרת.

בנוסף לכך הקאנביס נמצא בכחומר יעיל ביותר לשיכוך כאבים עצביים שהינם שכיחים בקרב חולי הסוכרת. במספר מחקרים אשר התפרסמו במגזין neuroscience letters  היוקרתי

בשנת 2004 הוכח כי עכברים אשר טופלו באגוניסט לקנבינואידים הראו פחות סימנים של כאב שמקורם בגורם ניטראלי שאינו גורם לכאב בפני עצמו (אחד מהסימפטומים השכיחים במחלת הסוכרת הינו חווית כאב כתוצאה מגירוי עדין על הגוף, גירוי שאינו אמור ליצור תחושת כאב בקרב אדם בריא) וזאת בהשוואה לעכברים שלא טופלו בקנאביואידים. ממצאי מחקרים אלו מעידים על כך שצריכת קאנביס יכולה לעורר השפעה מקלה על כאבים בעלי מקור נוירולוגי שמהווים חלק ממחלת הסוכרת.

לסיכום,  מחקר שנערך בשנת 2001 הוכיח כי דלתא 9 THC (החומר הפעיל בקאנביס) עשוי להפחית את חומרת התפרצות המחלה על ידי הפחתה מלאכותית ברמות הגלוקוזה בדם הקרב חולדות וזאת לעומת חולדות בקבוצת הביקורת שלא נחשפו לחומר הפעיל.

שכיחות של מקרי סוכרת היא מגמה הולכת וגדלה במהירות, הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים ומחייבת את המשך ביצועם של מחקרים נוספים העוסקים בהשפעת הקאנביס על טיפול ומניעת מחלת הסוכרת.

חלק 1: חוברת Norml : הקדמה
חלק 2: חוברת norml : מבוא
חלק 3: חוברת Norml: אלצהיימר (3)


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

5 תגובות למאמר “חוברת Norml: סכרת (4)”

 1. שלום סיאני
  ספטמבר 18, 2010

  מדוע אני צריך ליסבול אם הרופאים חלוקים בדעתם אם זה שיפר את איכות החיים שלי אם בהורדת רמת הסוכר. כמו כן לחץ דם מסוגל ללכת פחות כאבים ויותר רגוע ויותר קשוב סבלני לקרובים אלי.הילדים שלי מה שלא היה עד שהיתנסתי בקנביס

 2. צוות קנביסה
  ספטמבר 19, 2010

  שלום רב
  תשמע רופאים הם גם בני אדם וגם הם היו נתונים במסכת השקרים שהייתה בנושא , אך לאט לאט מרגישים בשינוי ויש יותר ויתר רופאים אשר
  כן לומדים את הנושא, חוקרים ,תומכים וממליצים למטופלים שלהם על טיפול בקנביס רפואי . הכל קורה לאט אבל לשמחתנו זה קורה.
  צריך להמשיך ללחוץ ולבוא לרופאים עם מחקרים , לעשות בדיקות לפני אחרי...אני מאוד מקווה שבעתיד לילדים שלנו במידה ויהיה הצורך בתרופה הנגישות תהיה כבר הרבה יותר קלה.

 3. odeya
  נובמבר 25, 2010

  רציתי לדעת מהם המקורות למאמר זה, ואם יש לכם אפשרות לשלוח לי קישור למחקרים שעליהם מתבסס המאמר?
  תודה רבה!

 4. admin
  נובמבר 25, 2010

  שלום רב אודיה ,

  זה הקישור למאמר המקורי באתר Norml:
  http://norml.org/index.cfm?Group_ID=7005

  בתחתית המאמר תוכלי למצוא את ההפניות למחקרים,

  בברכה ורק בריאות

 5. odeya
  נובמבר 25, 2010

  תודה רבה!!


evetopics