טורט וקנביס רפואי

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  24 פברואר, 2010
banner
banner

טיפול בתסמונת טורט בעזרת דלטה 9 טטרה היידרו קאנאבינול

kirsten R.Muller-Vahl, M.d, Udo Schneider,M.d,Hans kolbe,M.d,and Hinderik M.Emrich

Department of clinical Psychiatry and Psychoterapy, Medical school Hannover, Germany

לעורך :  תסמונת טורט הינה הפרעה נוירופסיכיאטרית מורכבת בעלת רקע אטיולוגי בלתי ידוע . דיווחים מצביעים על יעילות ההשפעה

של עישון מריחואנה רפואית ( מסוג קנביס סאטיבה) . אנו מדווחים על טיפול מוצלח בתסמונת טורט בעזרת דלטה 9 טטרה היידרו קאנאבינול ( THC ) המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי במריחואנה.

מר .א , גבר בגיל 25 , אובחן בגיל 6 כהיפראקטבי וכסובל מהפרעות קשב וריכוז . טיקים מוטורים וטיקים ווקאלים החלו להופיע כשהגיע לגיל 10. במהלך גיל ההתבגרות הוא פיתח התנהגות אובססיבית כפייתית , חרדות , חוסר שליטה בדחפים ונטייה להרס עצמי. הדיאגנוזה של תסמונת הטורט נעשתה לפי קריטריון DSM-4 כשהגיע לגיל 22.

בגיל 19 מר.א החל לעשן מריחואנה באופן עצמאי . כאשר כמות הצריכה שלו הייתה 2-3 גרם ליום , הוא הבחין בשיפור בולט בטיקים המוטורים והווקאלים ובהפרעות ההתנהגותיות הקשורות . לכן הוא הפסיק טיפול תרופתי פחות אפקטיבי ובעל תופעות לוואי (פימוזיד).

במבדק קליני מבוקר חקרנו האם THC אפקטיבי לטיפול בתסמונת טורט. הסכמה כתובה נלקחה מהפציאנט (מר.א) אחר תאור מלא של תהליך המחקר. וועדת האטיקה והמוסר אישרה את ביצוע המחקר.

למר.א ניתנו 10 מ"ג של THC  ( הוא הפסיק לעשן מריחואנה 3 ימים לפני כן וכמו כן הפסיק טיפול תרופתי אחר), בעזרת השימוש באמות מידה גלובליות לבדיקת סימפטומים של טיקים בתסמונת טורט, מצאנו שדירוג הטיקים של מר.א לפני צריכת

ה THC הייתה 41 והיא ירדה ל- 7 רק שעתיים לאחר תחילת הטיפול. טיקים מוטורים וטיקים ווקאלים צומצמו והשימוש האובססיבי בשפה מגונה נעלם. השיפור החל כחצי שעה לאחר הטיפול ונמשך 7 שעות  תופעות מנוגדות לא התרחשו.

כדי למדוד תפקודים קוגנטיבים , ערכנו מבדקים נוירופסיכולוגים אשר הראו שיפור ביכולת ההבחנה הסיגנלית ושיפור ביכולת השליטה על הריכוז . מר.א בעצמו ציין שהוא חש שיפור משמעותי בטיקים וביכולת שלו להיות מרוכז לאורך זמן .יותר מזאת, הוא הרגיש שיפור בתשומת הלב, בשליטה בדחפים ובהתנהגות האובססיבית כפייתית.

זהו הדיווח הראשון של טיפול מוצלח בתסמונת טורט בעזרת דלטה 9 טטרה-היידרו-קנבינול (THC ) . יתר על כן, זאת הפעם הראשונה שהחוויות הסובייקטיביות והאישיות של המטופל בעת עישון המריחואנה אושרו בעזרת השימוש בסולם דירוג בר-תוקף ואמין ובעזרת השלילה והדחייה של העובדה של שימוש בסם בלתי חוקי. בנוסף, הגילויים שלנו נותנים ראייה ועדות לכך שההשפעה החיובית של מריחואנה נגרמת בעיקר בגלל המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי שבה : ה- THC .

לעת עתה , זה אינו ברור אם ההשפעות החיוביות של מריחואנה על תסמונת טורט הם תוצאה של מכניזמים בלתי מוגדרים כמו ירידה בחרדה ותחושה של רוגע ושיכוך או השפעות פלצבו. אנו מניחים אם זאת שישנה אינטרקציה בין THC לבין קולטני קאנאבינואידים הממוקמים בגנגליון היסודי ( מצבור של תאי עצב , בדרך כלל מחוץ למוח ולחוט השדרה).


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

3 תגובות למאמר “טורט וקנביס רפואי”

 1. א.
  נובמבר 25, 2010

  שלום לחברי קנביסה.

  שמי א. , סובל מטיקים מוטוריים וווקאליים מגיל 3, כרגע בן 24, מטופל כבר במשך חודשיים בקנאביס רפואי.
  הקנאביס עושה פלאים למחלה. מוריד אחוז גבוהה מאוד מהטיקים המוטוריים והוריד כמעט את כל הטיקים הווקאליים.
  אני מעשן כגרם - שתי גרם ליום וחייב לציין שזה שינה את חיי בצורה שלא ציפיתי לה.

 2. אורי
  ינואר 24, 2011

  מעונינ להשיג מרשם כיצד עושים זאת? סובל מטורט אורי

 3. צוות קנביסה
  ינואר 26, 2011

  אתה יכול לראות בקישורים הבאים את כל הפרטים בנושא
  http://www.cannabisa.com/approval
  http://www.cannabisa.com/friends
  בהצלחה

הוספת תגובה:


evetopics