טיפול בגליומה בסיוע קנבינואידים

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  למטופל
 • תאריך:

  13 אוקטובר, 2010
banner
banner

גידול סרטני מסוג גליומה הוא אחד מסוגי הסרטן האגרסיביים ביותר הידועים לנו. תוחלת החיים הממוצעת של הלוקים בגידול זה היא קצרה ואינה עולה על שנה עד שנתיים מזמן האבחון. כיום אין תרופה ידועה לסרטן הגליומה הידועה כמסוגלת לסייע בהצלת חיי החולה, הטיפולים הידועים כיום מציעים רק הקלה בתסמינים הקשים המופיעים בעקבות הגידול.

במאמר זה קובצו חלק קטן בלבד מן המחקרים המפורסמים ביותר שנעשו במטרה להקל על סבלם של החולים בסרטן זה על ידי טיפולים מבוססי קאנבינואידים, תוצאותיהם של המחקרים הצביעו על שיפור ניכר במיוחד אשר לא נצפה כמותו עד כה בשום טיפול קונבנציונלי אחר.

1. במחקר שנערך באוניברסיטת מדריד על ידי קבוצת ביולוגים דווח כי הימצאותו של החומר הפעיל של צמח הקאנביס delta 9 THC   גרם לאיפופיטוזה בתאי הגליומה הסרטניים ובכך האט את שליחת גרורותיו, במחקר נוסף שנערך שנתיים לאחר מכן הגיעו החוקרים למסקנות דומות.

2. במחלקה לפרמקולוגיה באוניברסיטת מילאנו הושגה פריצת דרך נוספת בתחום. במחקר ניסיוני שנערך על קבוצת חולים אשר אובחנו כחולים בגליומה בשלביה המוקדמים , ניתנו לחולים כדורי CBD כטיפול יום יומי (שכפול כימי של קאנבינואיד הקיים בצמח הקנאביס באופן טבעי) במאמר אשר פורסם על ידי החוקרים בשנת 2003 נכתב  כי ה-CBD אשר ניתן לחולים עיכב משמעותית את התפשטות הגידול וכתוצאה מכך האריך את חייהם באופן מובהק ביחס לקבוצת הביקורת.

3. צמד חוקרים בשם גוזמן וקוליגוש הסיקו ממחקר אשר ביצעו בשנת 2004 שניתן יהיה להאט התפשטות של הגליומה על ידי שימוש בקאנבינואידים,  הם טענו כי הגורם העיקרי לכך הוא השינוי שמתרחש בגודלם של כלי הדם בעקבות צריכת הקאנבינואידים (ידוע כי אחד מהשפעותיו של צמח הקאנביס הוא הרחבת כלי הדם – בעיקר במח). מחקר זה היה למעשה פריצת דרך חשובה בטיפול המשלב קנבינואידים.

4. במוסד המכובד – פאסיפיק מדיקל סנטר הנמצא במדינת קליפורניה בארה"ב התגלה שהחומר הפעיל בקנאביס - THC גורם להאצת התמותה של תאי מח. אך הנתנון המפתיע היה שה-THC האיץ את התמותה של תאים סרטניים בלבד אך לא של תאים בריאים, ובנוסף התגלה על ידי אותה קבוצת חוקרים, כי תרופות המכילות את החומר הפעיל בקנאביס THC התגלו כגורמות להאצה בתמותת התאים הסרטניים לעומת מוצרי קאנבינואידים הסינטטיים כגון כדורי ה-CBD.

בשל חוסר המקום להרחיב את היריעה בנושא, הוצגו במסמך זה רק מחקרים בודדים, אך ממצאים דומים נמצאו למכביר בספרות המקצועית הנוגעים להאטת התפשטות הגידול בקרב חולים שקיבלו טיפולים המשלבים קנבינואידים.

כל המחקרים העוסקים בקנאביס וגליומה סייעו לפריצות דרך נוספות  במחקרים של שאר סוגי הסרטן והשפעת הקאנבינואידים על האטת התפשטותם בגוף. המחקרים הנוספים נערכו על סוגי סרטן כגון: סרטן השד , סרטן הערמונית , סרטן העור המעיים והמעי הגס, סרטן הרחם ולימפומה.

מחקרים אלו עדיין בחיתוליהם ויתכן שיחלפו עוד מספר שנים עד שנדע את תוצאותיהם האמיתיות. אך מרבית החוקרים מדווחים עד כה על תוצאות מעודדות בכל הנוגע לטיפול בעזרת קנבינואידים.

לבסוף, ברצוני לציין כי במחקרים מסוימים חולים אשר צרכו קנאביס בזמן הטיפול הקונבנציונלי הגיבו בצורה טובה לטיפול הניתן להם ודיווחו על פחות סבל מתופעות הלוואי הקשות אשר נגרמו ממהלך הטיפולים הרגילים כגון כימותרפיה.

תורגם מחוברת Norml.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “טיפול בגליומה בסיוע קנבינואידים”

 1. אלעד
  אוקטובר 17, 2010

  תודה על מאמר מעניין בהחלט!!!!

  כנראה שיש עוד המון מצבים שקנביס יכול להוות פתרון עבורם,חשוב לעודד מחקרים בתחום,ולעודד את חברות התרופות להשתתף במחקרים אלו כלכלית ככה הם יוכיחו(אם הם רוצים כמובן) שאין להם אינטרס אחר מלבד הקלה על חולים

הוספת תגובה:


evetopics