כתבת אורח: קנביס רפואי בעיר הגדולה (חלק ג')

banner
banner

(מיומנה של מטופלת- חלק ג')התחלה חדשה

שבוע ראשון של הטיפול בתרופה החדשה, כל הגוף כאבים, לילה ראשון גם כאבי שיניים(ולא שיש איזו בעיה…), יומיים בקושי יכולתי לקום מהמיטה כל נקודות הטריגר כאבו לי ממש הרגשתי אותן כאילו בולטות מהגוף כמו בציור המחשה. (בפיברומיאלגיה יש נקודות ספציפיות בגוף שהן רגישות למגע והן נקראות נקודות הטריגר). כשיצאתי להליכה הרגשתי את צד גוף שמאל שתמיד כואב לי ממש חלש, תחושה מוזרה שאף פעם לא הרגשתי.

מה זה כאבים בפיברומיאלגיה אתם שואלים…? לפעמים זה מרגיש כאילו מישהו חבט בכם ממש חזק עם אלה בכל הגוף, לפעמים ההרגשה כאילו מתחו חלק מהשרירים והשאירו אותם ממש מתוחים בלי יכולת לשחרר כאילו  נתקעו ככה וכל מה שאתם חולמים עליו ומדמיינים כל היום זה מסאז'…, אלו רק כאבים, ללא כל תהליך דלקתי שגורם נזק.

בתסמונת הזו יש שיבוש במנגנון ויסות הכאב במוח, התסמונת אינה מדבקת וטוענים שיש לה מרכיב גנטי.

התסמונת גורמת לרגישות לרעש, אור ולריח, רגישות יתר לכימיקלים וביניהם תרופות (מה שקרה אצלי…), היא נפוצה יותר אצל נשים, בד"כ מתפרצת אחרי טראומה פיזית כמו וירוס,  פגיעה בעמוד שידרה צווארי או טראומה נפשית לפעמים גם "מתלבשת" על מחלות מורכבות וקשות אחרות.

"אם זה כואב זה טוב, סימן שהתרופה מתחילה לעבוד ככה זה בפיברומיאלגיה, עד שהגוף מתרגל לתרופה" אמרה ליאת(בני), "הטיפול בקנביס הוא תהליך, בקרוב תתחילי לספור את המתנות שתקבלי, את כבר תראי…" גם שגב התקשר והרגיע אותי, הוא אמר שיש חולה שלקח לו חודש להתרגל לתרופה עד שהתחילה להשפיע עליו לטובה.

טוב ככה זה בתרופה שמגיעה בלי עלון הסברה…חשבתי לעצמי…

כעבור ארבעה ימים של טיפול בתרופה, צעדתי בשבילים הירוקים של מרפאת החרדה, הגעתי לטיפול אצל הפסיכולוגית שלי סיגל. נכנסתי לחדר, "הפסיכיאטר ראה אותך?" שאלה סיגל בחשש… (היא רגילה לראות מטופלים שנוטלים כדורים פסיכיאטרים ואני המטופלת הראשונה שלה שמטופלת בקנביס רפואי).

לא הייתי רגילה לתרופה עדיין ונראתי שונה מתמיד, מסתבר… "לא, הוא לא ראה אותי" עניתי לה "דברתי איתו בטלפון, התחלתי את הטיפול עם הקנביס, הכל נורא שונה , אני מרגישה כאילו יש לי כפתור הגברה בגוף…, התיאבון מוגבר, יש לי התקפי רעב בלתי נשלטים, האורות בחוץ חדים ומסנוורים… כל הגוף כואב לי… את זוכרת ספרתי לך שבקשתי מאיתן הפסיכיאטר שלי שיסדר לי "משקפיים כהות" שלא אראה הכל ברור כ"כ, (איתן הקשיב אז ואמר, כן כמו משקפי שמש שמסננות קרינה), תשמעי מה שהוא סידר לי זו חליפת מגן, לא משקפי שמש… כשאני לוקחת 2 שאיפות מהתרופה, אני מרגישה כמו בתוך חליפת שריון, זה כבר ממש מוגזם…", "נסי לקחת רק שאיפה אחת" הציע סיגל שישבה דרוכה כל הפגישה…, בסופה של הפגישה המוזרה הצלחתי לחזור מתוך "ענן" הקנביס שהייתי שרויה בו הביתה באוטובוס.

אם הזמן הכאבים הלכו ונעלמו כאילו שמישהו החליש את כפתור ההגברה.

שלושה שבועות לקח לי עד שהשינה הסתדרה, מצאתי את המינון המתאים שלוש שאיפות מהג'וינט לפני השינה ואז התחלתי לחלום חלומות, חלומות שממש זכרתי… פתאום קמתי עם מצב רוח טוב בבוקר ורצון להתחיל את היום. התקשרתי לאיתן הפסיכיאטר, הוא ביקש שאעדכן אותו איך הטיפול מתקדם, סיפרתי לו בהתרגשות שאני ישנה חזק עם חלומות וצריכה לכוון שעון מעורר אחרת אני לא מתעוררת, "יופי…יופי…" שמעתי את איתן נושם לרווחה, פעם ראשונה שיכולתי לשמוע שממש הוקל לו והוא שמח. שנינו ידענו שהקנביס משפיע עלי לטובה ושנמצאה לי התרופה המתאימה.

"הקנביס עושה טוב לחרדות…" אמר איתן, שאלתי אותו אם זה פועל כמו ציפרלקס (תרופה אנטי דיכאונית), "לא זה מנגנון קצת שונה", אמר איתן.

אחרי 3 שבועות החרדות החלו להתמתן והרגשתי שהן ממש נעלמות כשאני מעשנת מהקנביס.

פתאום יכולתי לשבת באמצע הצהריים באוטובוס באדישות גמורה עד סוף הנסיעה בלי להרגיש שתיכף אני נחנקת ואין לי אוויר ואהיה חייבת לרדת באמצע… חזרתי להתאמן בחדר כושר, היו שם הרבה אנשים ולא היו לי חרדות שתיכף אני מתעלפת או משתגעת (מחשבות שבאות בהתקף חרדה).

אחרי שאיפה מהג'וינט יכולתי לצפות בתוכניות בטלביזיה לכל אורכן ולהיות בשיא הריכוז, הצלחתי לשמוע מוסיקה ובאותו זמן להתרכז במאמרים מעניינים שקראתי באינטרנט, מזמן שלא היה לי כושר ריכוז כזה שבזכותו גם אני יכולה לספר לכם את הסיפור שלי היום…

בבוקר הייתי צריכה לקחת שאיפה, ליאת אמרה שהמינון של התרופה הוא בכמות השאיפות ובחוזק שלהן. כשלקחתי שאיפה בבוקר הרגשתי כמו בתוך ענן מן בועה כזו, הבועה מתפוגגת בד"כ אחרי שעתיים ואז כבר אפשר לנהוג ברכב, הרגיעה וחוסר תחושת כאב אורכים יותר זמן. כשאני בבועה קשה לי לצאת מהבית הכל נהיה איטי, מרוח ונינוח, אני מאבדת את תחושת הזמן ורוצה לעשות דברים שדורשים ממני ריכוז מרבי אם אני מחליטה לצאת מהבית, זה דורש מאמץ ושליטה עצמית גבוהה, אבל ברור שההרגשה הזו עדיפה על כאבים וחרדות… ..מה זה להיות בחרדות, אתם שואלים…?

זה שוחק, זה מתיש, זה מורט עצבים… אתם מכירים את התחושה של המתח לפני מבחן חשוב וגורלי או לפני נניח ניתוח כירורגי אצל רופא שיניים אז ככה זה בחרדה, קמים עם ההרגשה הנוראית והמעיקה הזו כל בוקר, כל בוקר…

בלי סיבה ובלי קשר למציאות וככה מרגישים עד אחה"צ, במתח נוראי שקשה לתפקד איתו, מה שגורם גם לעצבנות, רגזנות, חוסר סימפטיה והסברת פנים לסביבה. יש גם את המחשבות הטורדניות שאלה מחשבות מפחידות ולא הגיוניות שחוזרות על עצמן כל הזמן ובשביל לברוח ולהירגע מכל התחושות והמחשבות המפחידות מתחילים להתמכר לכל מיני התנהגויות כמו לסדר את הבית, לנקות ולשטוף כלים פעמים רבות וזה גם שוחק…

כשחוטפים את התקפי החרדה פוחדים לעשות דברים שיגרתים כי זה נורא מפחיד שמקבלים את ההתקף ומתחילים לצמצם פעילות ולהימנע מפעילויות שגרתיות כמו ללכת למקומות הומי אדם, לנהוג במכונית ולצאת מהבית בשעות מסוימות או בכלל ועל כל זה עבדתי עכשיו עם סיגל הפסיכולוגית שלי שמומחית בטיפול בשיטה התנהגותית קוגניטיבית ולימדה אותי כיצד לא להימנע ולהעיז לעשות פעילויות שעשיתי בעבר ולפרוץ את מעגל החרדה.

העתיד התחיל להראות ורוד, שמח ורגוע הרבה יותר, התחלתי לספור את המתנות שקיבלתי כמו שאמרה לי ליאת.

העבר הקודר והקשה התרחק אט אט…

חלק ד ואחרון


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

21 תגובות למאמר “כתבת אורח: קנביס רפואי בעיר הגדולה (חלק ג')”

 1. אלעד
  נובמבר 14, 2010

  אישה יקרה כמה טוב שסבלך הולך ומצטמצם בזכות הקנביס,כמה נפלא שאחרי כל כך הרבה סבל יש משהו פשוט,צמחי,טבעי,שמסייע ומקל על הכאב באופן כזה שהתחושה היא חיים חדשים,לפחות כך אני חש
  מאחל לך שתזדקקי רק לשאיפות מהתרופה המדהימה הזאת ולא תצטרכי לעולם להרעיל את גופך בכל התרופות המסונתזות והכימיות שהעלות מול התועלת שלהם נמוכה מאוד אם בכלל

  בריאות לכולם

 2. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  נובמבר 14, 2010

  תודה רבה אלעד, מאחלת בריאות ואושר לכולם.

 3. לורן
  פברואר 6, 2011

  שלום לך..קראתי את המכתב הזה אם דימעה בעין,המצב שלך לפני השימוש במריחואנה הרפואית כל כך דומה לשלי היום.אני בחרדות בקושי מתפקדת.האנשים סביבי גורמים לי ללחץ כי חושבים שאני עדיין סובלת מהאנורקסיה.חשוב לי לציין שמכרה שמקבלת מטעם המדינה שהתחילה לה להביא לי לעשן הצילה לי זמנית את החיים.אני לא אלעה אותך בסיפורי הכואב אך אני כיום בדעה שאני נגד הכדורים הפסיכיאטרים.הרופאת משפחה שלי מתרשמת משיפור בתיאבון ובמצב הרוח שאני תחת השפעת הקאנביס,אך מה עכשיו אישור רפואי של רופאת המשפחה אינו מספיק מה עושים במיקרה שלי,אני בחרדות ובייאוש ואני הולכת ומרזה ואין לי טיפול..למי פונים

 4. קנביסרפואי בעיר הגדולה
  פברואר 15, 2011

  שלום לך לורן היקרה, לא הבנתי מאיזו מחלה את בדיוק סובלת.
  כדי לקבל אישור לקנביס רפוואי ישנן התוויות רפואיות מסוימות.
  לפיברומיאלגיה הכתובת היא מרפאת כאב איליה את צריכה הפניה מהרופא שאיבחן את הפיברומיאלגיה.
  פני לצוות קנביס הם בודאי ידעו ליעץ לך למי לפנות.
  אושר ובריאות ממני.

 5. יורם
  יוני 1, 2011

  שאלה קשה אבל חשובה .
  במידה ולא יאשרו לפיברומיאלגיה כמו שמשרד הבריאות אומר מה תעשי ? תחזרי לתרופות הישנות ? מה אמורים לעשות כל מי שיודע שהתרופה עוזרת לו אבל אין לו אישור ?

 6. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 2, 2011

  רופא הכאב שמטפל בי המליץ הבשבוע על חידוש רשיון ואמר לי שמי שכבר קיבל אישור בעבר (לפני המכתב של מנכ"ל משרד הבריאות שהוריד התוויה לפיברומיאלגיה), ממשיכים לאשר לו את התרופה במידה והיא מתאימה לו כך שאין ממה לחשוש לכל המטופלים שחולים בפיברומיאלגיה שכבר בתוך הפרוייקט של הקנביס הרפואי בישראל.

 7. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 2, 2011

  אני רואה שיש עוד חלק בשאלתך שלא התייחסתי אליו. אם ידוע לך שהתרופה עוזרת לך, תנסה לפנות לראומטולוג בקשר לכאב כרוני שיפנה אותך למרפאת כאב.כיום נשאר אישור לקנביס רפואי על כאב ממקור עצבי (נוירופטי) שלא מועילות לו תרופות קונבנציונליות.

 8. יורם
  יוני 2, 2011

  וכל זמן שאין לי אישור מה לעשות ? ובמידה ולא אקבל אישור מה לעשות ? לעבור על החוק ? או פשוט לוותר ולהרוג את עצמי ואת הכבד שלי בתרופות שבאמת מסוכנות במקום באמת לעזור לעצמי....?

 9. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 3, 2011

  אני מניחה שבמקרים נדירים של אמידות לתרופות קונבנציונאליות הם ימשיכו לאשר ואם זה לא המצב שלך יש תרופות קונבנציונליות שיכולות מאוד לעזור והלוואי שאני הייתי יכולה להשתמש בהן, אני מאוד רגישה לתרופות ולא מגיבה אליהן כלל. צריך להמשיך להיות אופטימים ואולי ליזום התארגנות של חולי הפיברומיאלגיה בארץ בכדי שיהיה שינוי.
  קנביס ברחוב עלול להיות מסוכן יותר מתרופות של בית מרקחת, הוא גדל ללא פיקוח ויכול להכיל תוספות של חומרים רעילים,מסוכנים וגם ממכרים שיכולים לגרום להזיות ולפסיכוזה (ואת זה שמעתי מרופאים שמבינים בתחום).

 10. יורם
  יוני 3, 2011

  אני מאוד מצטער לאכזב אותך אבל הרופא "מבין" שאמר לך זאת
  לא ממש יודע על מה הוא מדבר. זה נכון שקנביס רפואי צריך להיות בפיקוח ומגודל בצורה אורגנית ועוד נהלים רבים אך כיום שקנביס רפואי נמכר ב 7-5 שקלים לגרם בעוד שקנביס ברחוב נמכר במחירים מטורפים מה שקורה הוא שהמשקים לא ממש מגדלים בסטנדרטים גבוהים והרבה פעמים קנביס שמגודל בגידול ביתי עולה בהרבה באיכותו ובבריאותו על הרפואי. זה עצוב מאוד אבל זה המצב. יש משקי קנביס שרמת הגידול שלהם יותר טובה אבל חלקם נמוכה ביותר ולא באמת מגודלת בתנאים שהיא אמורה. כמו כל דבר גם פה יש דיסאינפורמציה רצינית.

 11. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 3, 2011

  הרופאים שאמרו זאת אינם טועים . לרוב כשמדברים על קנביס רחוב מדובר בקנביס שמקורו אינו ידוע כמו לדוגמא חשיש שמגיע מכל מיני מקומות ומעורבבים בו חומרים נוספים ומזיקים.
  אולי הקנביס הרפואי לא תמיד חזק אבל זה בטוח שאינו מכיל חומרים רעילים שיכולים להמצא בחשיש ברחוב.
  אנשים שמעשנים באופן לא חוקי לא תמיד יודעים מאיפה הגיע הקנביס שלהם, אתה דברת על מקרה פרטי וספציפי מסויים.
  הרופאים שאמרו זאת גם דוגלים בלגליזציה כי לדעתם קנביס הוא תרופה שצריכה לגדול בפיקוח מלא של משרד הבריאות.

 12. יורם
  יוני 3, 2011

  לגבי חשיש זה נכון המצב נוראי והמוני ישראל מעשנים כל מיני דבקים וחרא של גמל מעורבב עם חינה וטיפונת חשיש. לגבי קנביס שמגודל בכל מיני דירות גידול בישראל בדר"כ מגדלים ברמה גבוהה מאוד ובגלל שמדובר בגידול בחדרים היכולת לשלוט על מזיקים והדברה הרבה יותר גדולים.
  לגבי המשקים בחלקם המצב מניח את הדעת בחלקם המצב לא מניח את הדעת ולא סתם לא כל החברות פרסמו את המסמכים של ההדברה וחומרים פעילים בעוד חלק מהמשקים כן פרסמו...

 13. יהודה
  יוני 4, 2011

  נכון אתה צודק הרי התרופה שאנו זקוקים לה אנחנו יכולים לגדל לבד ללא תשלום לאף רופא או חברת תרופות,לגבי חברות התרופות,
  אנחנו קוץ ענק בגרון,לגביהם בספה פשוטה,נותנים להם לבלוע צפרדע.

 14. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 5, 2011

  קראתי שבכנס האחרון של עמותת אס"ף לחולי פיברומיאלגיה ותסמונת תשישות כרונית (שהן תסמונות אחיותו לפעמים חולים סובלים משתיהן)
  ספרה פרופ' גליה רהב שמומחית מספר אחד בישראל לתסמונת תשישות כרונית בארץ על חולה קשה מאוד שהצליחה לקבל כסף מביטוח לאומי, (מה שמאוד קשה בתסמונות הללו מכיוון שלא רואים אותן בבדיקות מעבדה פשוטות ולכן אינן מוכרות בארץ כמחלות קשות בביטוח לאומי). כשקבלה החולה את הכסף היא אמרה שהיא נוסעת לטיול לחו"ל ונסעה להמתת חסד בשוויץ כמו כן ידוע על עוד מקרים בישראל ובעולם של התאבדויות בגלל תסמונת זו שבה סובלים מהפרעות שינה קשות, פעמים רבות דיכאון וחרדה ורגישות לתרופות. ואני שואלת האם זה לא מספיק בשביל להבין את הסבל שהמחלה הזו גורמת??? למה לא לאשר קנביס רפואי לתסמונות אלו??? פיקוח נפש דוחה הכל!!!
  ומישהו שם למעלה שיתעורר!!!

 15. יורם
  יוני 5, 2011

  נורא לשמוע נורא. אני חושב שבמצב שכזה שמן מרוכז של קנביס רפואי יעשה את העבודה. חבל מאוד שהמשקים של הקנביס לא מכינים שמן מרוכז ומנסים לא רק לעשות טיפול בתופעות לוואי אלא מנסים ממש לטפל בבעיה. מומלץ מאוד לראות את הסרט הזה - http://www.youtube.com/watch?v=lr1Bu-8U3Uc&feature=channel_video_title

 16. אסף
  יוני 6, 2011

  אני,
  חולה לשעבר בסרטן המעי, שבעברו כימוטרפיה,וקריטה חלקית של מערכת העיכול(ניתוח ע"ש וויפל) סרטן שני כולל קריטת אשך והקרנות, כמו כן יש רקע של בעיות בכאבים כרונים של שריריים עצביים וכן בעצמות.במעקב בשיבא כיצד והאם אוכל להשיג אישור?

 17. admin
  יוני 6, 2011

  היי אסף , את כל המידע הרלוונטי לגבי אישורים ניתן לקרוא כאן:
  http://www.cannabisa.com/approval

  לסיוע:
  http://www.cannabisa.com/friends

 18. קנביס רפואי בעיר הגדולה
  יוני 8, 2011

  איך רופאים מומחים שמכירים את התסמונות ומודעים לסבל שהן גורמות ולכך שיש בהן סכנת אישפוז בבי"ח פסיכיאטרי, סכנת אובדנות,יכולים לסרב לרשום לחולה תרופה שיכולה להציל אותו אחרי שנשבעו את שבועת הרופא???

 19. יורם
  יוני 16, 2011

  האמת שהרופאים היום הם סוג של בובה על חוט. לצערנו הרב ההשפעה של חברות התרופות ושל משרדי הבריאות וקופות החולים על הרופאים היא אדירה. הרופאים הפכו לקלדנים שממלאים תוכנות מחשב שאומרות להם מה לעשות ואיזה תרופות לתת. לצערנו הרב רופאים (ברובם) כבר לא ממש מחוברים לרפואה אלא ממש נציגי חברות תרופות. על כל חמישה רופאים יש נציג של חברות תרופות שכל משימתו הוא לגרום לחמשת הרופאים שהוא מופקד עליהם לתת יותר תרופות של החברה שהוא מייצג. מי שצריך להוביל את המאבק שלנו אלו הרופאים בעצמם. שבגלל הבגידה שלהם בנו אתרים כמו אלו ואחרים קמו מלכתחילה. במידה והרופאים היו עושים את עבודתם לא היה צריך את כל הבלגן הזה....

 20. רחל
  יוני 17, 2011

  שלום
  הגעתי לפה לאחר שחיפשתי לאימי היקרה שהיום היא בת 78 קאנביס רפואי אימי סובלת מדיכאונות קשים ואף תרופה שהיא לוקחת לא עוזרת...היא מרזה מיום ליום בלי מצב רוח,ובלי תאבון...ונסיונות בעבר של היתאבדיות...הרופאה המטפלת רשמה לה תרופה נגד דיכאון שלא משפיע עליה בכלל,,,חשבתי שקנבאס רפואי יכול לעזור. אני לא יודעת למי ליפנות כדי שיאשר לה קאנבס רפואי..לא בעישון אלה בתוך האוכל האם יש לך מידע ומה עושים הלאה ולמי לפנות.תודה רחל.

 21. צוות קנביסה
  יוני 17, 2011

  שלום רב רחל . ניתן לראות את כל הפרטים בנושא אישורים בקישור המצורף
  http://www.cannabisa.com/approval

הוספת תגובה:


evetopics