לגליזציה וסמים – הודעה מיוחדת לתקשורת בעקבות דוח "קופי ענן"

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  סליידר
 • תאריך:

  17 יוני, 2011
banner
banner

בעקבות נושא הוועדה שמטרתה לדון בנושא חוקיות הסמים הקלים בישראל, פרסמה הרשות למלחמה בסמים הודעה לעיתונות, אנחנו מביאים לכם כאן את לשון ההודעה עם הערות שלנו הכתובות בכתב אדום נטוי לנוחיותכם. ניתן לקרוא את הפרסום המקורי באתר הרשות כאן.

(דו"ח "קופי ענן" הינו סיכום של וועדת מחקר רצינית הכוללת את ראש האו"ם לשעבר ומספר נשיאי מדינות מהעולם,רופאים,חוקרים ועוד – בניגוד להודע שרירותית לעיתונות מטעם גוף כמו הרשות מתקיים מתקציב ייעודי לנושא "המלחמה" ולא המחקר)לא נאפשר לגליזציה לסמים בישראל הודעה לעיתונות
(יש ועדה בנושא! דמוקרטיה זה שלטון של הרוב שנותן לאנשים לדבר ולא קובע מראש מדיניות כוחנית ללא אפשרות לשיח)יאיר גלר מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול: " עם כל הכבוד שיש לי לחברי הוועדה, אין סיכוי ולו הקלוש ביותר, שמדינת ישראל תאמץ מדיניות של לגליזציה לסמים מכל סוג שהוא. (איזה כבוד לחברי הוועדה? הרי אתה אומר שכל הוועדה הזאת הינה הצגה אחת גדולה למען ה"דמוקרטיה" רק מכותרת של המסמך שלך ניתן להביא שאין לך כבוד לשיח ציבורי ולחופש דיבור) עקב מצבנו הגיאופוליטי הלא יציב ובעיות הביטחון השוטף החמורות, אין הסכנות הגלומות בנזקי הסמים למדינת ישראל דומות לאלו שבאירופה ובארצות הברית. לכן אין החברה הישראלית יכולה לאפשר "ניסיונות" שעל דעת מרבית המומחים נכשלו כישלון חרוץ. (כשכותבים משהו ורוצים להראות שהוא אמת מראים מהיכן אתה נלקח המידע שלך. ולא לקבוע המון עובדות אבל ללא סימוכין וללא קישורים למחקר ולעובדות ובהצהרות פופוליסטיות איזה מומחים? איפה הנתונים?) דווקא בהולנד, שעליה נסמכים תומכי הלגליזציה החלקית, גברו מאד השימוש בסמים ועבריינות הסמים.  (שוב, היכן הנתונים? המציאות אומרת אחרת..) רשויות החוק המקומיות והאירופיות משקיעים מאמץ אדיר במניעת הסחר העצום בסמים כמו אקסטזי, הרואין וקוקאין והצלחתם מוגבלת. (גם בארץ מושקעים מאמצים באכיפה ללא שום הצלחה ובלי לגליזציה חלקית) לאחרונה נעשים מאמצים רבים בהולנד לצמצום הלגליזציה." (איך אתה עברנו לדבר על אקסטזי,הרואין וקוקאין? זהו לא נושא השיחה! צעד דמגוגי לחלוטין שמטרתו היא לקשור בין לגליזציה והפרדה בין סמים קלים לקשים למאבק באירופה בסמים קשים – כמו כן, היכן הנתונים?)(כזכור לפני מספר ימים התפרסם דו"ח ועדה של מספר נשיאי עבר (מדרום אמריקה,מקסיקו, קולומביה, ברזיל וג'ורג' שולץ  לשעבר מזכיר המדינה ארה"ב, קופי ענאן – לשעבר מזכיר האו"מ ). (שכחת לציין שחברים חשובים נוספים היו רופאים וחוקרים אשר חוקרים את נושא הסמים ואכיפתם שנים רבות)גלר מבקש להדגיש באופן החד והברור ביותר כי לעומת ארצות הברית ואירופה שם בנתונים קשים ביותר בישראל המצב שונה. כ 10% מקרב בני הנוער והמבוגרים צורכים בצורה כזו או אחרת סמים. כ 6% בלבד מקרב בני הנוער צורכים מריחואנה וחשיש ( נשואי הלגליזציה ). מדובר בסד"ג של 45 אלף בני נוער. "אני רואה את האור בקצה המנהרה" אומר גלר, " בשש השנים האחרונות אנו מבחינים בבלימה ואפילו ירידה מסוימת בצריכת מריחואנה בקרב בני הנוער, אם מגמה זו תמשך זה טוב, כמובן שכדי שזה יקרה יש הרבה מה לעשות זו חובתנו ונעשה זאת. מנתונים הקיימים במרכז המידע של הרשות עולה כי:

 

 • 30% מתאונות הדרכים הקטלניות בארצות הברית הן  כתוצאה מסמים (איזה סמים? אולי אלכוהול? אוליהסברה כמו שיש לגבי אלכוהול על שאר הסמים הייתה מסייעת?)
 • 37% מהפשיעה שם קשורה בסמים (איזה סמים? אולי אלכוהול? אוליהסברה כמו שיש לגבי אלכוהול על שאר הסמים הייתה מסייעת?)
 • מספר המאושפזים על רקע של מחלות נפש שהתפרצו משימוש בסמים עצום. (נושא שנוי במחלקת כבר שנים וללא מחקרים לא מוטים בנושא)

 

(כל הנתונים עליהם גלר מבסס את עמדתו היא ממידע המגיע ממשרדו שלו – המתוקצב לנושא ה"מלחמה" כאמור ולא המחקר או הסטטיסטיקה, שלא פעם בעבר חלק איתנו נתונים מגוכחים כדוגמת אותה פרסומת של ג'וינט שהופך למזרק. מה לגבי מחקרים וסקרים חיצוניים ?)גלר מזהיר את אותם אחראים היוצאים לתקשורת בהכרזות כאלה ואחרות ואחר כך טוענים שדבריהם הוצעו מהקשרם או צוטטו חלקית. " בני הנוער חכמים שומעים את שאתם אומרים מפרשים בעצמם או נשענים על פרשנויות של "מומחים" או בעלי דעה, חלקם נחשבים למובילי ומעצבי דעה בקרב הצעירים ומכאן הדרך לצריכת סמים קלה." (אכן זאת בעיה, לצערו של גלר לא כולם שותפים לשיטת שלושת הקופים וכן רוצים לחיים בדמוקרטיה ולאפשר שיח חופשי, אפילו בנושאי סמים)ברשות למלחמה בסמים ובאלכוהול מבקשים להדגיש כי לצד ההתנגדות החד משמעית ללגליזציה  ננקטים צעדים רבים במסגרת פרויקט מערכתי של "מזעור נזקים" כמו:

 

 • פרויקט החלפת מזרקים לנרקומנים בחמש. (מה הקשר לקנביס? שוב נסיון לעוות את המציאות בקישור הקנביס לסמים קשים)
 • בני נוער הנתפסים בעבירה ראשונה של שימוש בסמים מופנים לאפיקים של גמילה וטיפול במקום לאפיק הפלילי.
 • מבוגרים הנשפטים לראשונה על עבירת שימוש בסמים נשלחים לאפיקים של גמילה וטיפול, במקום למאסר.
 • מקלים בעונשם של מי שנמצאים בתהליך אמיתי של גמילה מסמים וטיפול.  (כמה אנשים נמצאים במכוני גמילה היום שעוברים תהליכי גמילה מקנביס?)

 

ברשות מבקשים לציין כי חבל שהוועדה לא ביקרה או ביקשה נתונים מישראל. (הועדה לא ביקשה מידע מהרשות ? אולי מפני שהמידע של הרשות הינו מגמתי? אולי הרשות רוצה תמיד להגדיל את תקציבי הרשות? האם ישנה ביקורת כלשהי על עבודת הרשות? בהמשך.) ההצלחה כאן היא בפרוש תוצאה של עבודה מערכתית ומשותפת. החל מתוכניות מניעה כבר בגיל הגן, בבתי הספר שם לצד תוכניות משרד החינוך פועל מערך הסברה נייד של הרשות, שאין דומה לו בעולם. סל שרותי טיפול ומזעור נזקים הנותן פתרון מתאים לכל נפגע סמים, לרבות תוכניות מיוחדות לנשים ולתרמילאים ישראליים השבים מהודו נפגעים מסמים. ( 2,000 נפגעים בשנה 600 מתוכם זקוקים לטיפול ולגמילה ). שיעור ההצלחה בטיפול מהגבוהים בעולם.
(גלר ממש מנסה לחבר כל הזמן בין קנביס לסמים קשים למרות שהטענה המרכזית של הדו"ח היא שקנביס אינו מסוכן כשאר הסמים ועוד יותר מזה שטבק ואלכוהול גורמים לנזקים חברתיים גדולים יותר, וזאת מבלי להציג שום מחקרים עדכניים סותרים, דעות מומחים או גורמים מקצועיים בלתי תלויים)לפרטים נוספים שמאי גולן דובר הרשות 0542499000

 

 

מידע ונתונים משלימיםתגובת ארה"ב: (היכן הקישורים והסימוכין למידע? לפחות תרשמו מי אמר את הדברים. או שזה מר ארה"ב או דוד סם? או שמא מהרשות האמריקאית למלחמה בסמים?)

 

 • א. הלגליזציה הינה רעיון שאין לו כל סיכוי להצליח.
 • ב. השימוש פוגע בכלכלה, בבריאות ובטחון הציבור.
 • ג. אנו מבצעים כיום חלופות טיפול למאסר.
 • ד. התמכרות לסמים היא מחלה ואנו מטפלים בה באמצעים רפואיים.
 • ה. ארגוני הפשע בדרום אמריקה עוסקים בחטיפת ילדים, סחיטה, סחר בבני אדם וסמים.  גם ביטול של  "מקור יצור" זה לא יגרום לפירוקם ו/או לפגיעה משמעותית בהם. 

(גם בעולם וגם בישראל מבינים שבמקום להפנות משאבים למלחמה בכל אוחז ג'וינט נדרשת מלחמה אמיתית בנושאים כגון:פשע מאורגן,רצח וסחר בבני אדם, כמו כן מיסוי של סמים קלים או בכלל היה מחסל באחת את מקור ההכנסה השני הבלתי חוקי הגדול בעולם של כל הפשע המאורגן ארגוני הטרור ומעבירו לידי הממשלה)

 • ו. המריחואנה מסרטנת יותר מטבק (שקר, לא נכון, כל עישון מזיק, וודאי שאין בעשן המריחואנה חומרים יותר מסרטנים מאשר בטבק הגנה על חברות הטבק, על מה זה מבוסס?) וגורמת לפגיעה בזכרון, למידה,תפקוד ביצועי, פגיעה בפריון, בעוברים. (כמו כל עישון או זיהום אוויר בערים הגדולות אך אין להטיל אחריות פלילית על אדם בשל זה)

 

מחקרים בנושא השוואות הסיכונים בין קנביס לטבק:

Cancer – Risk Cannabis vs Tobacco
Cannabis Smoke and Cancer: Assessing the Risk
http://www.norml.org/index.cfm?Group_ID=6891 

Cannabis and tobacco smoke are not equally carcinogenic
http://www.pubmedcentral.nih.gov/ar…i?artid=1277837Smoking marijuana Does Not Cause Lung Cancer
http://www.mapinc.org/drugnews/v05/n1065/a03.htmlBlunt Smokers Link Dependence Potential To Nicotine
http://www.medicalnewstoday.com/articles/52838.phpPremiere British Medical Journal Pronounces marijuana Safer Than Alcohol, Tobacco
http://cannabislink.ca/medical/safer.html

Why Doesn't Smoking marijuana Cause Cancer?
http://www.healthcentral.com/drdean/408/14275.htmlmarijuana Smoking Found Non-Carcinogenic
http://www.medpagetoday.com/Hematol…gCancer/tb/3393

 

ז. לגליזציה היא פתיחה של תיבת פנדורה -

 • 1. תאונות דרכים – 2009 – 33% מהנהגים שהיו מעורבים בתאונות קטלניות – נמצאו חיוביים לסמים.  (איזה סמים, אולי אלכוהול? איפה הנתונים?)
 • 2. 8,600 אנשים נהרגו ב – 2005 בתאונות דרכים בשל נהיגה בהשפעת סמים. 580,00 נפצעו בתאונות דרכים בשל נהיגה בהשפעת סמים (2007).
 • 3. נזקים בארה"ב – 33 מיליארד דולר. (נזקים של מה? מה עלות האכיפה ובתי המשפט? מה עלות השיקום של נפגעים בשל חוסר הסברה? מה העלות של הטיפול בפשיעה הנובעת מהאכיפה? כמה אחוזים מופנים לאכיפה לעומת שיקום?)
 • 4. השימוש בסמים הינו גורם מספר אחד ליצירת דיכאון, מחשבות על אובדנות וניסיונות התאבדות. 37% מתוך 2,000 מתאבדים, בני נוער, יוחסו לשימוש בסמים. (מהיכן הנתונים ? מה השפעת האכיפה הרדיפה על אחוז זה?)

 

ח. אין שום הוכחה שלגליזציה תצמצם את העבריינות הקשורה בסמים. (האם יש הוכחה למשהו מהדברים האמורים במסמך זה?)להלן נתוני מדינות אשר ניסו סוגי לגליזציה שונים ותוצאותיהן: (מהיכן הנתונים ? למה אין קישור אחד למחקר או סקר או תגובה מהעולם בנושא?האמת : http://en.wikipedia.org/wiki/Legal_and_medical_status_of_cannabis

מצד אחד מדברים על לגליזציה מצד שני גלר חוזר כל הזמן לנרקומנים ולשימוש בהרואין וחלוקת הרואין.)הולנד הנהיגה לגליזציה ב- 2005. הותר ל 1,500 coffe – shops  למכור סמים בצורות שונות.

 

סטטוס – אין כל ירידה ברמת ובכמות מקרי פשיעה, אלימות ועבריינות.

 

יותר ממחצית ה- coffe – shops  נסגרו. חנויות שמכרו פטריות הזיה נסגרו לחלוטין.  אין היתר למכור לתיירים.

 

מספר מקרי הירי גדל ב- 40% , שעור גניבת המכוניות גדל ב- 62%. שעור המעצרים גדל ב- 69%. מספר המכורים באמסטרדם הגיע ל- 7,000 והם אחראים ל – 80% מעברינות הרכוש.

 

העיר נאלצה להגדיל את מספר השוטרים.

 

שבדיה לגליזציה הונהגה בשנות ה- 70, גרמה להגדלת שעור המכורים ב-  58%. נמצא קשר מובהק בין צרכני הסמים והמעורבות בעבריינות. לאחר 3 שנים בוטלה הלגליזציה.

 

בריטניה – נסיון לחלוקת הרואין בפיקוח נעשה במהלך 9 שנים בשנות ה- 60 וה- 70. מספר המכורים הוכפל ושולש.

 

העליה במספר המכורים גרמה לגידול בפשיעה והתמותה.

 

שוויץ – נסיון לחלוקת סמים ומזרקים בוצע בשנות ה- 90.

 

הנסיון הביא לעליה במספר המכורים בציריך ל- 3,500.

 

האזור הפך לזירת מאבקים בין כנופיות פשע ושוטרים. נסגר ב- 1995.

 

אלסקה -

 

נסיון לגליזציה בעקבות החלטה של בית המשפט העליון – התוצאה – הכפלה בשעורי השימוש.הלגליזציה בוטלה סופית ב- 1990.

 

אוסטרליה ופורטוגל -

 

מתבצע נסיון בימים אלו. אין כל תוצאות חיוביות ברמת הורדת הפשיעה והאלימות.

 

אשפוזים:

 

בריטניה -

 

עקב הגידול בצריכת סמים אושפזו בלונדון 12,000 איש (2008) לעומת 7,000 (2004).

הגידול המשמעותי ביותר – בקרב צעירים גילאי 16-18. (אילו סמים? היכן קישורים למידע?)דרום אפריקה -

 

מחקר חדר טראומה – פצועים מאושפזים – 44% חיוביים לסמי קנביס.

 

ניו אורלינס -

 

מחקר חדר טראומה – 42% (גיל פחות מ- 21). חיוביים לסמים קנביס ו/או אלכוהול. (איזה סמים? מה חלוקת האחוזים בין אלכוהול לקנביס?)המלצות – מדינת ישראל

 1. לעקוב אחר תוצאות ניסויים במדינות אחרות (במידה ויתבצעו כאלו)
 2. להמשיך ולהיות מדינה מתקדמת ביותר בעולם – בתחומי המלחמה בשימוש בסמים מחד ובמתן אפשרות לקבלת סמים לזכאים לכך בפיקוח רפואי הדוק – קנביס והרואין.
 3. להגביר משמעותית (זאת גם עפ"י המלצות הועדה) את ההשקעה בחינוך הסברה, בריאות, טיפול ושיקום, מבוססי מחקר.
 4. לנסות שיטות חדשניות, יצירתיות וגמישות בתחומי החינוך, ההסברה, הטיפול השיקום וההסברה כדי ליצר מניעה אפקטיבית יותר.
 5. האכיפה חייבת להישאר כגורם מניעה מרתיע, גם אם הצעירים אינם עומדים לדין בתפיסה הראשונה.
 6. לא להתיר לגליזציה/שינוי במתכונת הדה-קרימינילזציה הנהוגות בישראל. כיום מספר המטופלים בבתי חולים לחולי נפש, המחולצים מהודו ודרום אמריקה מגיע למאות בשנה.

 

אין סמים קלים ואין סמים טובים, כל הסמים רעים, והיות סם אחד רע מקודמו אינו הופך את הסם האחר לסם קל או סם טוב.  בשנים האחרונות אנו עדים לאנשים וגופים המנסים לשכנע את בני הנוער כי השימוש במוצרי הקנאביס גורם לנזקים מוגבלים או שאינו מזיק כלל, במיוחד בכל הנוגע לסם המריחואנה. (כידוע לכולנו, קנביס רפואי מחולק לחולים במצבים רבים לעומת זאת טבק או וויסקי אינם קיימים כתרופות לשום דבר. ישנו מספר רב של מחקרים בנושא קנביס וערכיו הרפואיים – עיינו באתר. שוב גלר מנסה לשנן לנו את האין הבדל בין הרואין לקנביס, המצב כיום ברפואה הוא אבסורדי – אם ההירואין לא עזר לך, אולי תקבל קנביס!)נטילת THC גורמת לשיבוש בפעילותו של המוח, משפיעה לרעה על הזכרון ועל יכולת הריכוז והקואורדינציה. מחקרים בארצות הברית ובריטניה המצביעים על כך שכ- 9 – 10 אחוזים מקרב המשתמשים במריחואנה התמכרו לסם זה. נתונים עדכניים מהולנד מצביעים על עלייה ניכרת בשיעורי השימוש בקוקאין באמסטרדם מאז מתן ההיתר למכור מריחואנה ב"קופי שופס".

 

ושוב לאמת :IQ/ MEMORY/ COGNATIVE EFFECTS

Findings of a longitudinal study of effects on IQ
http://www.cmaj.ca/cgi/content/full/166/7/887Marijuana does not dent IQ permanently
http://www.newscientist.com/article/dn2140-marijuana-does-not-dent-iq-permanently.htmlCannabis use and cognitive decline in persons under 65 years of age
http://www.ukcia.org/research/CannabisUseAndCognitiveDecline.htmlDifferential Effects of THC or CBD-rich Cannabis Extracts on Working Memory in Rats
http://www.ukcia.org/research/THCCBDWorkingMemory.pdfNeurocognitive performance during acute THC intoxication in heavy and occasional cannabis users.
http://www.unboundmedicine.com/medline/e…cannabis_usersNon-acute (residual) neurocognitive effects of cannabis use: a meta-analytic study.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12901774Review: executive functioning and cannabis use.
http://www.unboundmedicine.com/medline/e…annabis_use_%5Dלגליזציההלגליזציה היא קביעה בחקיקה או ע"י ביטול חקיקה קיימת, כי השימוש העצמי בסמים או בחלק מהם לא יהיה אסור על-פי חוק.  מכאן ייגזר כי גם המסחר בסמים בכלל או באותם שיותרו יותר בעתיד גם הוא. (מה קשר בין התרת השימוש  לבין התרת הסחר?) החלק הגדול והבולט של הטוענים טענה זו מפרידים בין מה שהם מכנים "סמים-קלים" – כגון מריחואנה וחשיש – לבין הסמים האחרים, ותמיכתם היא בלגליזציה של סמים אלה. המיעוט תומך בלגליזציה של כל הסמים לסוגיהם. (בעקבות מדיניות אי ההפרדה בין סמים קלים וקשים, ישנם גורמים רבים אשר רוצים לקדם לגליזציה כללית של כל הסמים או אכיפה מוגברת וזהה לכל הסמים. דבר שיוצר אצל המשטרה את הבחירה להשקיע משאבים רבים בחיפוש מעשני קנביס במקום לעסוק באכיפה בתחומי הפשע המאורגן ואגרוני הטרור,סחר בבני אדם ועוד תחומי פשיעה רבים ומסוכנים אותם הזכרנו קודם)הדה-קרימינלזציההתומכים בדה-קרימינליזציה של השימוש בסמים טוענים שיש לראות במשתמשים אנשים הזקוקים לטיפול ולא עבריינים, ולכן אין לפעול כנגדם באמצעות החוק, אלא לסייע בידם באמצעות גורמי הטיפול. המצדדים בגישה זו מפרידים בין המשתמשים שימוש עצמי בסם לבין הסוחרים בסמים שנגדם ימשיכו זרועות האכיפה בפעולה נמרצת, והם תומכים בהפניית בני נוער לאפיק טיפול במקום לאפיק פלילי, כאשר מדובר בעבירה ראשונה של שימוש בסם. (נשמע שזהו מסלול המתאים ביותר לישראל ביחס לדו"ח האו"ם. גם דגש על טיפול וחינוך למשתמשים וגם אכיפה לגבי סחר. תהליך זה מקובל כיום במדינות רבות בעולם.http://en.wikipedia.org/wiki/Legal_and_medical_status_of_cannabisמידע בסיסי על סם המריחואנה

(למי שרוצה מידע שאינו שקרי:

http://www.cannabisa.com/

http://www.cannabisa.com/links

חוברת הסברה בנושא קנביס

)מהות החומרמריחואנה היא תערובת של עלים מיובשים וכתושים, גבעולים (?), זרעים ופרחים של צמח הקנאביס. התערובת עשויה להיות ירוקה, חומה או אפורה. השם המדעי של החומר הוא קנאביס סאטיבה.(מה עם אינדיקה?) לכאורה זהו רק צרור תמים של עלים אך למעשה ישנו במריחואנה חומר כימי פעיל, טטרא-הידרו-קנאבינול הידוע יותר בקיצורו THC. כ-400 חומרים כימיים נוספים מצויים במריחואנה, חלקם עשויים לגרום לסרטן הריאות.(כמו בכל סוג של עשן, נרות, קטורות או פיח ממכוניות ומפעלים ברחוב) אך THC הוא המרכיב הפעיל העיקרי. (תודה על המידע השטחי מה עם אותם חומרים שמקלים על כאבים ועוזרים למנוע הקאות ממטופלים כימותרפיים או רעידות מחולי פרקינסון ועוד ועוד….)מהם כינויי העגה הנפוצים של החומר?בארצות הברית יש לחומר יותר מ- 200 כינויי עגה והם שונים מעיר לעיר ומסביבת מגורים אחת למשניה. בארץ נפוצים השמות: גראס, ג'וינט, כיף, קססה, ג'אנג'ה, צינגלה. (אין ספק שנעשה מחקר מעמיק בנושא!)כיצד צורכים את החומר?מריחואנה נצרכת בדרכים רבות. ישנם הצורכים אותו כתה (לאחר חליטת העלים) או באכילה בתערובות מזון. אחרים מעשנים אותו בסיגרים שמולאו בחומר לאחר שרוקנו את תוכנם. לפעמים משנים אותה במקטרת מים שנקראת באנג. דרך השימוש הנפוצה ביותר היא עישון של עלי מריחואנה שגולגלו לסיגריה שקרויה ג'וינט. קיים גם שימוש בצורת בליעה בתוך מאכלים שונים (בד"כ עוגיות) או בשתייה מתוקה.

 

למשך כמה זמן נשארת המריחואנה בגוף?ה-THC נספג היטב ע"י רקמות שומניות באיברים השונים. בד"כ אפשר לזהות את עקבותיו (בבדיקות שתן) במשך מספר ימים לאחר העישון. במשתמשים באופן קבוע ובכמויות גדולות אפשר לפעמים לזהות את עקבות השימוש גם שבועות מספר לאחר הפסקת השימוש.

 

כמה מתבגרים ומבוגרים צורכים מריחואנה?במחקר מקיף שבוצע בישראל ב-2009 (בעבור הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול)[2] נמצא כי 5.66% מהמתבגרים התלמידים (בני 12-18) עשו שימוש כלשהו במריחואנה או בחשיש בשנה האחרונה (שניהם מיוצרים מצמח הקנאביס ונבדלים בריכוז ה- THC שבהם כאשר במריחואנה הריכוז נמוך יותר מאשר בחשיש). בקרב המתבגרים שאינם לומדים בבתי ספר או אינם לומדים באופן מלא בבתי ספר (נוער מנותק) נמצא כי הנתון המקביל הוא 15.14%. הנתון המקביל לגבי מבוגרים (בני 18-40) הוא 8.88%. (מהיכן המידע? מי אסף את הנתונים? איפה בדיקות המעבדה? מה מקובל בעולם?)מדוע הצעירים משתמשים במריחואנה?רובם עושים זאת מכיוון שחבריהם או אחיהם ואחיותיהם אשר משתמשים במריחואנה משפיעים עליהם לנסות. אחרים עושים זאת מכיוון שהם רואים אנשים מבוגרים במשפחה עושים זאת. אחרים עשויים לחשוב שזה "גזעי" להשתמש במריחואנה מכיוון שהם שומעים על כך במוסיקה ורואים זאת בטלוויזיה ובסרטים. עלי המריחואנה מודפסים על ספרים, חוברות, עיתונים, חולצות, תכשיטים וכד', וגם אם אתם שומעים שירים על כך, עליכם לדעת עובדה אחת: אינכם חייבים להשתמש במריחואנה רק מכיוון שאתם חושבים שכל אחד אחר עושה כן. רוב המתבגרים אינם עושים זאת. (מדוע מתבגרים שותים אלכוהול? הולכים למסיבות או משחקים שעות בפייסבוק, צורכים אוכל שומני ומוצרי צריכה שאינם צריכים? פרטתם את הסיבות לצריכה של כל מוצר צריכה שקיים בעולם)מהן ההשפעות הנפוצות ביותר של החומר?דמיין לעצמך זאת: אתה נמצא במשחק כדורגל, משחק בצד השמאלי של המגרש. כדור פשוט מגיע אליך ואתה חולם על כך שכאשר הכדור ינחת לתוך רגלך תבקיע גול, קבוצתך תנצח ואתה תהיה גיבור. אך אתה לא מחובר. הכדור מתחכך ברגלך ונוחת מחוץ למגרש. באו על סיומם חלומות התהילה שחלמת. סוג כזה של איבוד הקואורדינציה (צירוף של תנועות השרירים בגוף למען פעולה מתואמת) עשוי להיגרם בשל השימוש במריחואנה. וזו רק אחת ההשפעות השליליות של החומר. (שקר מגוחך, היכן המחקר, ישנו מחקר אפילו שקובע שקנביס אינו מפריע לנהיגה) השימוש במריחואנה יכול לגרום לך לשכוח את מספרי הטלפון של חבריך הטובים ביותר, לראות איך ציוניך צוללים כמו אבן במים, להיקלע לתאונת דרכים.(גם חציית הכביש במעבר חציה או נהג שיכור שבא מולך) שימוש במינונים גבוהים יכול לגרום לתופעות קשות הרבה יותר כמו התקפי חרדה או פאניקה. לפני שנתבונן בנזקים שמריחואנה עשוי לגרום בוא נחזור לרגע ונשוחח על אמת מתעתעת לגבי השפעת החומר: ישנם אנשים שמרגישים טוב מיד לאחר עישון החומר, הם מרגישים זחוחים high)) או מתמלאים בתחושות נעימות. חומר כימי שמצוי במריחואנה, THC, גורם לתאי המוח לשחרר את החומר הכימי דופאמין וזה יוצר את התחושה הטובה המורגשת לזמן קצר. וכאן טמון התעתוע: ברגע שדופאמין מתחיל לזרום במוח, המשתמש מרגיש את הדחף לצרוך שוב מריחואנה, ואחר כך עוד פעם, ועוד פעם. שימוש חוזר ונשנה יכול לגרום להתמכרות, והתמכרות היא מחלה מוחית. (מידע חלקי ושקרי כל כך שאין אפילו טעם להתייחס לכל נקודה ונקודה, נראה שהפסקה הנ"ל נרשמה על קוקאין ולא על מריחואנה – בדיוק בגלל פרסום של מידע שקרי כגון זה אחוזי השימוש בסמים קשים מתרחב, כי בני הנוער שקוראים את הדברים האלו ומגלים את האמת אינם מאמין יותר לכלום – גם לאזהרות על דברים חמורים יותר)THC מתקשר לקולטנים ייחודיים במוחTHC אינו מביא שום תועלת למוח. הוא מוצא תאי עצב שבהם יש קולטנים (רצפטורים) ייחודיים שנקראים קולטנים לקנאבינואידים ואז הוא מתקשר לאותם קולטנים.כאשר THC מתקשר לתא עצב החומר מתערב (ופוגע) בפעולה הנורמאלית של התקשורת בין תאי העצב. אתה יכול להשוות זאת לתקלה שנגרמת בשירותי הטלפון שעשויה להיגרם בשל משתמשים רבים שמתקשרים בטלפון בבת אחת. אם תא עצב מס' 1 צריך "לומר" משהו לתא עצב מס' 2 כדי ליצור זיכרון חדש ו- THC מתערב באמצע, המסר לא יעבור כנראה. בחלקים מסוימים של המוח מצויים ריכוזים גבוהים של קולטנים לקנאבינואידים. אזורים אלה הם: היפוקמפוס, המוח הקטן (מוחון, סרבלום), הגנגליונים הבזאליים וקליפת מוח. (איפה המערכת האנדו קנבינואידית? איפה קישורים למחקרים בנושא?, מידע חלקי, שטחי ושקרי ששוב מעמיד את אמינות הרשות באור מגוחך ומסייע במישרין להרחבת השימוש בסמים קשים!, שאולי זהו אינטרם של הרשות על מנת לקבל עוד תקציבים?)THC גורם לקשיי למידה וזכירהההיפוקמפוס הוא חלק של המוח ששמו מצחיק אך הוא בעל תפקיד עצום. הוא אחראי על כמה סוגים של למידה וזכירה. התערבות בתפקוד ההיפוקמפוס גם יכולה להביא לאיבוד הזיכרון לזמן ממושך. בניסויים שנערכו בחיות מעבדה נמצא ששימוש בהרבהTHC  במשך תקופה ארוכה עשוי להרוס תאי עצב בהיפוקמפוס. אם זה קורה לעכברים, ישנם סיכויים מרביים שזה קורה גם לבני אדם שמעשנים מריחואנה.

 

מחקרים בנושא:

http://www.ukcia.org/research/CannabisUseAndCognitiveDecline.phphttp://www.newscientist.com/article/dn2140-marijuana-does-not-dent-iq-permanently.htmlנהיגה לאחר עישון מריחואנה היא מסוכנתהמוח הקטן (cerebelum) הוא החלק במוח האחראי על מרבית השמירה על שיווי המשקל (איזון) והקואורדינציה. כאשרTHC  חודר למוח הקטן הוא הופך את הבעיטה בכדור במשחק כדורגל או את קליעת הכדור לסל למשימות שקשה מאד לבצע אותן.THC  גם פוגם בפעילות של הגנגליונים הבזליים, חלק נוסף במוח שמעורב בוויסות התנועתיות. פעולות אלה של ה- THC עשויות לגרום אסונות בדרכים. ממצאי מחקר מראים שלנוהגים לאחר שימוש במריחואנה תגובות איטיות, כושר שיפוט לקוי, קשיים בציות לתמרורים ובהגבה לקולות. באחד המחקרים בקרב 150 נהגים פזיזים נמצאו 33 מהם חיוביים למריחואנה בבדיקות. במחקר שנערך לאחרונה בקנדה בקרב נהגים שנהרגו או נפצעו קשה בתאונות דרכים נמצא כי 19.5% מהם השתמשו במריחואנה.

 

מחקרים בנושא בנוסף לאחד שציינו קודם:DRIVING AND CANNABIS

Abstracts of several studies
http://www.ukcia.org/research/medline/8.htmCannabis and driving
http://www.ukcia.org/research/driving4.htmlCANNABIS AND ROAD SAFETY
http://www.ukcia.org/research/driving2.htmMarijuana And Actual Driving Performance
http://www.ukcia.org/research/driving.htmCannabis and Driving: A Scientific and Rational Review
http://norml.org/index.cfm?Group_ID=7459Fitness to drive in spite (because) of THC
http://www.unboundmedicine.com/medline/e…ause__of_THC%5Dעישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן בריאות ובאזור הראשרשימת התוצאות השליליות של שימוש במריחואנה הולכת ומתארכת. עישון מריחואנה מגדיל את  הסיכון להתקף לב. עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן באזור הפה, הראש וריאות משום שיש בו חומרים מסרטנים כמו בעישון הטבק. ובנוסף, מעשני מריחואנה נוהגים לשאוף שאיפות עמוקות יותר ממעשני הטבק ולהחזיק את העשן זמן ממושך יותר בריאות. כך נכנס עשן רב יותר לריאות. לכן עשוי עישון מריחואנה להגדיל את הסיכון לסרטן בריאות יותר מעישון הסיגריות.

 

מחקרים רבים מראים שההפך הוא הנכון . קנביס משמש היום לטיפול בסרטן ולאחרונה ה-FDA הודיע שקנביס יכול לכווץ גידולים סרטניים antitumor effect. ואף רשם על כך פטנט בשנת 2003!.
http://www.safeaccessnow.org/punbb/viewtopic.php?id=2084

 דבר מבקר המדינה על הרשות למלחמה בסמים :

המדינה על התנהלות הרשות למלחמה בסמים:

המאבק בנגע הסמים מפוצל בין כמה משרדי ממשלה ואגודות ציבוריות. בדצמבר 1988 נחקק חוק הרשות למלחמה בסמים, התשמ"ח-1988, ומכוחו הוקמה הרשות למלחמה בסמים. לפי החוק, במסגרת תפקידיה על הרשות לקבוע מדיניות למניעה, לטיפול, לשיקום, לענישה ולאכיפת חוק בתחום השימוש לרעה בסמים; לגבש מדיניות לשיתוף פעולה בין כל הגופים הפועלים בתחום זה; ולפעול בתחומים שונים של המאבק בסמים.

 

התמונה העולה ממצאי הביקורת על פעולות הרשות אינה מעודדת. אף שחלפו 11 שנים מאז הקמתה, עדיין לא גיבשה הרשות מסמך המבטא את מדיניותה הכוללת בעניין המלחמה בסמים ולא קבעה מדיניות בכל הקשור לאכיפת החוק ולענישה; תכנית האב למניעה שהכינה הרשות בשיתוף עם משרד החינוך מיושמת באופן חלקי בלבד; והיקף השירותים בתחום הטיפול במכורים אינו מספק את הצרכים.

 

במועצת הרשות 43 חברים, האמורים לייצג את משרדי הממשלה והגופים האחרים העוסקים במלחמה בנגע הסמים. מסגרת רחבה זו, שנקבעה בחוק, אמורה היתה להביא לשיתוף פעולה בין כל הגופים האלה. אולם התכנסות מועטה יחסית של מועצת הרשות והיעדרות של כמחצית מחברי המועצה מישיבותיה מקשה להשיג שיתוף פעולה כזה.

 

אף שהרשות היא גוף קטן יחסית, נמצאו בה ליקויים מינהליים רבים. הרשות העניקה לעובדיה תנאי העסקה החורגים מהקבוע בתקשי"ר: שעות נוספות גלובליות; תשלום בעד שעות נוספות בבית; קיצור משך השהייה בדרגה של עובדיה; החזר הוצאות טלפון בסכום גבוה מזה המשולם לעובדי המדינה. עוד נמצא, שהרשות הוציאה סכומים ניכרים על שכירת משרדים חדשים בלי לבדוק כראוי מה הם צרכיה ובלי להשכיר את משרדיה הישנים. יודגש שההוצאות החריגות של הרשות באו על חשבון תקציבה הפנוי לפעולות.
מוגש מטעם קנביסה רפואה טבעית – הרשות למניעת השקרים. מה דעתכם? נשמח לשמוע בתגובות!


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

14 תגובות למאמר “לגליזציה וסמים – הודעה מיוחדת לתקשורת בעקבות דוח "קופי ענן"”

 1. יהודה
  יוני 17, 2011

  שלום לכולם
  אני מאמין שבמדינת ישראל לא יאושר הקנביס,
  כי אנו מדינה מוקפת אויבים,ולכן אנו צרכים שהצבא שלנו יהיה,והיה,הכי טוב בעולם.
  זה שמנסים להשוות את הקנביס להרואין,כן הם יכולים מותר להם,אבל זוהי מחשבה של טיפשים שלא מבינים כלום,לכן אני מציע למי שכתב את הכתבה ,פעם הבאה תכין שעורי בית.לא לבוא לא מוכן .קיבלת 0 במבחן,
  אני מאחל לכולם בריאות

 2. יורם
  יוני 18, 2011

  יהודה רמתך דומה לזאת של יאיר גלר. נופל בשקרים שלהם...או שאתה לא יודע לקרוא..."כן הם יכולים מותר להם?:" מה זה אומר ? זה שאתה מאמין לכל שקר זה בעיה שלך. הכתבה מראה שהמידע של הרשות הוא שקרי ומגמתי ולא ככה נלחמים בנגע הסמים. פעם הבאה שאתה כותב הסבר את עצמך במקום כמו מר גלר להיות דמגוג בלי להסביר את עצמך ופשוט לזרוק משפטים רפי שכל...במידה ורוצים לעשות הסברה נגד סמים אז לפחות להיות מדויקים...יהודה יהודה יהודה.

 3. יהודה
  יוני 18, 2011

  כן הם יכולים מותר להם.
  הכוונה שמותר להם לחשוב שקנביס זה הרואין.
  זה שזה לא נכון עניין אחר,הרי כל דוגמא הם מזכירים את ההרואין,
  זה רח מחזק שהם יודעים שהם טועים,וזה מסע ההסבר שלהם לגבי הקנביס ,הרי כולם יודעים שאין אדם בעולם שהלך לגמילה מקנביס,
  ואו חשיש לצורך דיוק,
  לכן אני בטח שלא מאמין להם אני לא מבין למה הבנת כך אולי טעות שלי בהסבר
  אחלה יום יורם יורם יורם

 4. יותם
  יוני 18, 2011

  כתבה מאוד יפה כל הכבוד ותודה לכם

 5. יורם
  יוני 18, 2011

  מרוב השקרים שלהם אני כבר עצבני...סליחה יהודה !
  יהודה יהודה יהודה :)

 6. יהודה
  יוני 18, 2011

  תקשיבו רבותי ושלום לכולם,
  אנכנו הכנסנו את הממשלה לדילמה רצינית,
  למה ,כי יש כסף בדילמה שלנו קנביס ,
  כמה ??? הרבה
  הממשלה משווה מספרים הם הרי כולם מדברים מספרים וחושבים מספרים.לכן המח היהודי מתבלבל.לכן סימו לב למשרד הבריאות שנותן אישורים רפואים לקנביס,מצד אחד נותנים תרופה,אבל רק הספקים מרוויחים,אז עושים המון בעיות בקבלת התרופה,
  אם זה יעבור לידי גוף ממשלתי ,אנכנו נקבל אישור באותו יום ורגע,למה??כי הממשלה מרוויחה כסף ,כמה??המון
  300 מיליארד דולר מגלגלים חברות התרופות.אתם יודעים איזו עוצמה יש להם??? הקנביס יכול להפיל שליש מהתרופות,כלומר נחשוב שר בממשלה ,100 מיליארד דולר פחות ,אז תגידו מי ינצח אנכנו או המאה מיליארד דולר.????
  המון בריאות לכולם ואסיים אם יורם יורם יורם אני לא יודע מאיפה מביאים סמייל
  אבל קבל סמייל גדווווווווווול והרבה בריאות

 7. admin
  יוני 19, 2011

  עוד דו"ח מגוחך מבית מדרשה של הרשות למלחמה בסמים, שתחילתו בפאניקה בגלל הסיכון לאבד תקציבים בגלל אפשרות לגליזציה וכו', המשכו בבורות משוועת ורמאות של הציבור בלי שום בושה, וסופו בפח הזבל של ההסטוריה. דבר שאינו זר לנו בשנים שקיימת הרשות.

 8. יורם
  יוני 19, 2011

  דו"ח לא דו"ח...חוק לא חוק...העיקר כולם כבר יודעים את האמת יותר ויותר ועושים את המהלך הנכון לשמירה על הבריאות שלהם.

 9. נתאי
  יוני 22, 2011

  באמת שכל מה שקראתי שהגלר הזה כתב (וקראתי כמות די גדולה), אני פשוט לא יודע אם לצחוק, לבכות או להתעצבן. איזה אינטרס כבר יכול להיות לו להשאיר את הקנאביס לאא חוקי? האם הוא מקבל שוחד ממשפחות פשע או משהו?

 10. admin
  יוני 22, 2011

  למה שוחד ממשפחות פשע? מקבל אחלה תקציבים מהמדינה כל עוד קיימת "בעייה"

 11. יורם
  יוני 22, 2011
 12. admin
  יוני 22, 2011

  שיטת השקשוקה, הרשות מובילה בראש - למי שעדיין לא הבין מה האינטרס של הרשות לפרסם שקרים... הקישור הנ"ל הוא הסבר יפה :)

 13. חסידה
  יוני 25, 2011

  חבר'ה, תקראו איך משדלים אנשים תמימים ללכת לגמילה באל-סם ובנרקומנים אנונימים. התעשיה העוסקת ב"גמילה" מדרדרת אנשים מבלי משים להרואין.
  http://community.walla.co.il/?w=/2020/2914/@f/index.forums2

 14. יהודה
  יוני 25, 2011

  אני לא מבין את מי מדרדרים הלינק מוביל לפורום של נרקומנים בסמים קשים ,מורפיום הרואין וכ"ו מה הקשר לקנביס
  הרבה בריאות לכולם


evetopics