לכבוד מנכ"ל משרד הבריאות

banner
banner

לכבוד ד"ר רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, שלום.

ברצוני לומר לך שלאור כל הכתבות שנחשפתי עליהן בנושא מתן התרופה – קנביס רפואי, תגובות החולים הסובלים (המקופחים) ממחלות כרוניות שאינך מאשר להם את השימוש במתנת האל לעולמו – הקנביס הרפואי, או שאושר להם בעבר אבל החלטת לעבור למדיניות של צימצום בהתוויות הרפואיות גם על חשבון החולים הסובלים, וכדבריך: "המדיניות שאני קובע לנושא היא להגביל את מספר המשתמשים גם על חשבון אי הכללת אבחנות נוספות שיביאו לפגיעה בחלק מהאנשים שיכולים להשתפר רפואית", הפכתי מתוסכל, אחד מבין רבים שזועקים אליך ולשאר הרופאים, אשר אתם בעצמכם, נשבעתם לעזור לחולים הזקוקים לעזרה, וחסרי אונים בלעדיכם, ולהזכירך:

"אתם ניצבים היום כולכם‏‏,‏ בפני מוריכם בדרכי הרפואה וחוקותיה, לעברכם בברית הרפואה.
למען תקיימו את תורתה בכל מאודכם, בשום שכל וביושר לבב למען קום דור רופאים, דרוכי מעש ואמוני יעוד לעזרת האדם הדווי.
וזאת הברית אשר אנכי כורת אתכם היום לאמור: על משמרתכם הופקדתם יומם ולילה לעמוד לימין החולה במצוקתו בכל עת ובכל שעה.
ושמרתם עד מאוד חיי אדם מרחם אמו, והיה שלומו ראש חרדתכם כל הימים.
ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה, אם זר אם נכרי, אם אזרח נקלה ואם נכבד.
והשכלתם להבין לנפש החולה ולשובב את רוחו בדרכי תבונות ובאהבת אנוש.
אל תמהרו להוציא משפט ושקלתם את עצתכם במאזני החכמה הצרופה בכור הניסיון.
שמרו אמונים לאדם שהאמין בכם, אל תגלו סודו ואל תהלכו רכיל.
יחכם לבבכם גם לבריאות הרבים, להעלות ארוכה למדווי העם.
תנו כבוד ויקר לרבותיכם, שנחלצו להנחותכם במעגלי הרפואה.
תרבו חכמה ואל תרפו כי היא חייכם וממנה תוצאות חיים.
היזהרו בכבוד חבריכם, כי בכבודם הם תכובדו גם אתם.
דברי הברית האלה קרובים אליכם מאוד בפיכם ובלבבכם לעשותם. ועניתם כולכם אמן, אמן כן נעשה.
יהיה רצון שישגא פועלכם להאדרת מורשת הרפואה".

(התאפקתי מאוד לא להדגיש את הכל מכיוון שכל מילה ומילה בעלת עוצמה שאין לתאר).

במדינת ישראל קיים חוק הנקרא: "חוק זכויות החולה", בפרק ג' מדובר על "הזכות לטיפול רפואי" ובו איסור אפליה, והחובה לתת טיפול שוויוני לכל אדם באשר הוא אדם, או במילים אחרות, במדינת ישראל צריכה להתקיים שוויוניות בין כל חולה וחולה.

הכוונה היא שאם קיים אישור, ואפילו אישור אחד בודד, לחולה כגון פוסט טראומה (וזאתי סתם דוגמא אחת שנתתי כי אני עצמי סובל ממנה, הכוונה שלי היא לכל סוג של מחלה שכבר ניתנה לה התוויה רפואית אי פעם בעבר)- אסורה בשום פנים ואופן אפליה בין חולה אחד לאחר.

כמובן שאינני מתכוון לכך שאם אסרת לרוב, ורק לחלק קטן הוחלט להשאיר אז שיילקח מהם, נהפוכו, אם לאחד יש- לכולם יש.

התסכול והאכזבה שאנחנו, החולים, מרגישים כעת בעקבות תליית תקוותנו ברופאים, אשר איננו בטוחים (בצער רב אני כותב את זה) שעושים את עבודתם נאמנה ואשר קיים חשד כי הם כפופים "ללחץ" שמפעילות עליהם חברות התרופות, גורמים לנו לאבד תקווה ולהגיע למצב המסוכן ביותר עבור כל אדם- הייאוש.

כאשר שומעים על מקרה של אדם שכבר אושר לו הטיפול אבל הוא נאלץ לבחור בין רישיון הנהיגה שלו לבין הרישיון לתרופה, שעוזרת לו לחזור לחיות חיים נורמלים, זה קשה מאוד ובלתי נסבל.

כמובן שבעת השימוש בתרופה חלה על החולה האחריות לא לנהוג ברכב בזמן ההשפעה ועד שהיא חולפת, אבל להעמיד אותו במצב של בחירה בין יד ימין ליד שמאל – בין רישיון הנהיגה שלו לרישיון לתרופה, זוהי בחירה קשה ולא הוגנת.

לכל מי שקורא את הנ"ל וחושב לעצמו שאני, ואלו שחושבים כמוני, כפויי טובה ומזלזלים באלו שמנסים לעזור לנו, זאת לא הייתה כוונתי, כל הנ"ל נכתב עקב תסכול של הצורה בה עובדת המערכת, תסכול בשל העובדה שאין לי עם מי לדבר פרט למסך המחשב שעליו אני מטביע את יגוני, מהסיבה הפשוטה שהגעתי למצב שאינני סומך על אף אדם שאוכל לשתף אותו במה שעובר עליי מאז התאונה הארורה.

ד"ר גמזו, "הלל אומר: אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו" (אבות ב, ה), הנני משוכנע שהנך עושה עבודת קודש ומשקיע ומקדיש את חייך במתן עזרה לזולת, וכל הכתוב למעלה לא נכתב במטרה לפגוע, להעליב, או להכפיש את שמך, המטרה הייתה לנסות לגרום לשקול שנית את מתן התרופה לכל הזקוק לה ולהוציא אותו מהייאוש בחזרה לתקווה.

משה.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

6 תגובות למאמר “לכבוד מנכ"ל משרד הבריאות”

 1. עצוב
  ינואר 10, 2012

  למשה היקר,

  גם אני חולה בפוסט טראומה,נכה לצימיתות.כל מילה שכתבת הרגשתי כאילו אני כותב אותה אחת לאחת.
  גם אני ניסיתי לפנות "לאגודה לזכויות החולה"ולממש את זכותי לפי חוק זכויות החולה.הם לא עזרו בכלום.פניתי למספר חברי כנסת בעניין-אין מזור או עזרה.
  אני מנסה כרגע לפנות לאגודה לזכויות האזרח-כי לדעתי כבר לא מדובר על עבירה על חוק זכויות החולה אלא לעבור על זכויות האדם והאזרח בישראל.
  תודה על כל מה שכתבת והשקעת(אני יודע שזה ממש לא ברור במצבך)
  ומי יתן וד"ר גמזו יקרא את הדברים וישנה דעתו ויפתח לבבו למען החולים!
  תהיה חזק
  עצוב

 2. משה
  ינואר 10, 2012

  אמן ואמן. רפואה שלמה ובריאות איתנה לך ולכל חולי עם ישראל.

  אחד הדברים היותר מתסכלים בכל הסיפור הוא שאנחנו הופכים להיות שפני ניסיוניות לכדורים השונים.
  היום הייתי אצל הפסיכיאטר והוא החליט להחליף לי את הכדורים שאני נוטל- ויאפקס אקס אר 150, טרזודיל 100 ל- סרטרלין 50 ו- אסיבל 5. די הפתיע אותי לגלות שהוא מוריד לי מינון של 100, 150 ל- 50 ו5 מ"ג אבל עד מהרה התברר לי שה- 5 מ"ג עושים עבודה שלא תבייש את המינונים הגבוהים.
  כשהגעתי לרופא המשפחה על מנת להוציא את המרשמים לכדורים הוא היסס לרגע אם לא חלה פה טעות שהפסיכיאטר החליט להביא לי את האסיבל (שלתומי הנחתי שהוא סתם כדור חלש בגלל המינון הנמוך שלו).
  רופא המשפחה ניסה להסביר לי שזה וואליום, ואני, מסתכל עליו במבט של "אין לי מושג על מה אתה מדבר" (אני סוג של אדם שבמהלך חייו, עוד לפני הפוסט טראומה, לא מיהר לקחת שום כדור אלא אם כן בוודאות הגוף לא יכול לרפא את עצמו כך שאין לי ידע מזערי אפילו בכל ה"תרופות" האלה), הוא השתמש במילה "סמים" כשהוא דיבר על האסיבל ואמר לי שזה ממכר ושאני צריך להזהר מזה.

  אני שואל את עצמי ואת כל מי שיש לו תשובה אם קיים הסבר הגיוני לתופעה הזאת שרופאים מוכנים לתת לנו, החולים, ס-מ-י-ם אבל לא את התרופה הטבעית והטובה ביותר- הקנביס הרפואי.

  אגב, כששאלתי את הפסיכיאטר כמה פעמים עוד נצטרך להחליף את הכדורים עד שאגיע ל-"כדור האידיאלי", הוא ענה שאין באפשרותו לדעת מכיוון שהפסיכיאטריה, להבדיל מדברים אחרים, היא לא משהו וודאי, ושאין משהו מוגדר כגון שפעת או דלקת שאתה הולך לרופא והוא נותן לך אנטיביוטיקה ספציפית שפותרת את הבעיה, שאלתי אותו אם אני הופך להיות שפן ניסיונות והוא ענה לי שיש אנשים שמנסים 2- 3 סוגי כדורים ומגיעים לכדור הנכון, ולעומת זאת יש אנשים שיכולים בשנה השלישית רק (ואני בטוח שגם יותר זמן והוא פשוט לא רצה להגיד זאת), להגיע לכדור הנכון.

  כמובן שקיימים חוקים במדינה- חסרי היגיון בעליל, והנה דוגמא אחת מהם.

 3. עצוב
  ינואר 11, 2012

  היי משה,
  אסיבל נמנע על משפחת הבנזודאזפינים(ווליום/אסיבל).הכדור כמו כדורי שינה והרגעה אחרים אף גורמים לפי ידיעתי להתמכרויות קשות.לחלק מתופעות הלוואי של הויאפקס ושל תרופות מאותה משפחה SSRI/SSNR "מתרגלים"אבל למה??בשביל שאני אמשיך לממן חברות תרופות ועוד שגם הכדורים האלו במצב של פוסט טראומה לא ממש עוזרות.
  הפגיעה בנו היא פגיעה קשה ושום הסבר אינו מתקבל על הדעת!
  אם יש את התרופה הטבעית והיא עוזרת לחולה אין זכות לאף רופא למנוע זאת מאיתנו.
  עדיף מבחינת משרד הבריאות שניקח 5 סוגי כדורים ביום אבל במבחן התוצאה עדיין לא נישן(עם 2 כדורי שינה שונים-גם אצלי הרוקחת חשבה שמדובר בטעות ואימתה זאת עם הרופא-ועדיין אני לא ישן)נסתגר,לא נהיה בחברה,ללא תאבון ושנהיה עם פלאשבקים וזכרונות כואבים-אההה וגם נהרוס את הכבד שלנו על הדרך(פינוי התרופות האלו מתבצע בכבד-המסננת של הגוף מרעלים).
  ואני שואל לא עדיף לאשר לנו קנאביס טבעי ורפואי שמקל ונותן מזור?
  איפה הצדק??איפה זכויות החולה?איפה זכויות האזרח???
  כנראה שיש אותם רק שאתה יכול לתת! ומשאיבדנו את כושרנו לתת איבדנו את הזכויות שלנו.
  לכן קוראים לי עצוב
  תהיה חזק משה!

 4. אסי
  ינואר 25, 2012

  ממש מבאס לראות אותכם ככה תרדו למטה תחפשו איזה מישהו שיזמין אותכם לאיזה שאחטה ושימו זין כל החוק במדינה הוא מטומטם וללא עיקרון סתם לגרום נזק לאנשים שזקוקים לזה חבל שיקחו ממישהו ברחוב וגם פלילי עדיף שהמדינה תפקח על זה והכל יהיה בידע והחזר כספי למדינה ככה כולם מרוויחים

 5. vatso vucr
  יוני 22, 2012

  אבקש את המייל שלכם

 6. מודאג
  אוקטובר 24, 2012

  משה קשה שלא לאמפות את ההסבר המאוד משכנע אך ברצוני להסב את תשומת לבך לדבר שנקרא טובת הכלל וטובת הכלל לא פעם מתקיימת מאי שיוון לפרט ואתן לך דוגמא קטנה התרופה הנ"ל אושרה בראשונה כתרופה היעילה ביותר עבור תופעות לווי של הקרנות(הקרנות =הרס טוטלי של מערכת החיסונית בגוף אדם ) לאחר מחקרים מעמיקים גלש תחום התרופה לתחלואות נוספות ופא אתה אמור להבין כל סייג נוסף וכל מחלה מאושרת גוררת מערך לא פשוט של עומס פניות מה שיגרום לתפוסה מלאה בכל מרפאה הקושרת בדבר לאחר מיכן תוספת של חולים למשרד הבראות ובסוף הלא מעניין גם סוגיית כמות הגדלת שטחים למגדלים(לאחר ברורר תבין כי כל ס"מ מעוקב מאושר מנוצל ומספיק בקושי)עם זאת אני מעודד ואומר כי הסבלנות משתלמת ועתיד להכנס גם המקרה של פוסט לגופו כן אל תשכך את הסיכונים לבעלי הסטוריה פסיכיאטרית לסיכום רפואה שלמה וראיה יותר כוללת תיתן לך תשובות ברורות ולא ישר להאשים את חב התרופות (ולא ממש אני לא בעדם ) ולסיום כאן טובת הכלל עולה על טובת הפרט .ומאחל לזמנים רווי בריאות יותר


evetopics