מדוע יש לאשר קנביס רפואי למטופלי טורט – מכתב מרופא מומחה למשרד הבריאות!

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    למטופל
  • תאריך:

    11 מרץ, 2011
banner
banner

כרופא  קנדי מומחה שיקום , אימנתי נוירולוגיים רבים במרכז גמילה במשך שנתיים. חלק ניכר מהאימון שלי היה בשטח של שיקום הפרעות בתנועה. לפיכך, הרבה מהאנשים שהגיעו לראות אותי, חיפשו פתרונות שיקומיים לבעיות התנועה שלהם. לאחרונה יזמתי מחקר בתחום של טיפול בהפרעות תנועה באמצעות קנאביס, יחד עם דוקטור חסין, ראש המרכז להפרעות תנועה בבית החולים שיבא.

כיום אני כותב לך בתגובה למכתב הסירוב שקיבלו מספר מטופלים החולים בתסמונת טורט הרשומים מטה. הסיבה שקבלו מכתב סירוב  היא שטורט היא איננה הפרעה בתנועה ואיננה מופיעה ברשימת התנאים הרפואיים של משרד הבריאות.

עליי לציין שזה מאוד הפתיע אותנו במיוחד לאור העובדה שבעבר כן אישרו בקשות דומות מצידנו בנושא זה.

יתרה מכך, דוקטור ש (שלאחרונה בעקבות לחצים בקשה שנוריד את שמה מהאתר), ראש אחת המחלקות החשובות ביותר להפרעות תנועה בישראל, מודה שהיא מצאה כי המריחואנה הרפואית "עושה פלאים"  לחלק מהמטופלים שלה שאובחנו כבעלי תסמונת טורט חמורה וזה הניע אותה להתחיל לעבוד יחד על פרויקט מחקרי הבודק את העיניין לעומקו (ראה פרוטוקול מצורף).  אנו מקווים לקבל מימון לפרויקט ממשרד הבריאות.

המלצתי לשימוש במריחואנה רפואית נובעת מאותם מטופלים החולים בתסמונת טורט ומבוססת על:

1.       ההוכחה המדעית המצורפת בנוגע ליעילות ולהקשר האפשרי הפסיכופיזיולוגי שאני מאמינה, שאינם משפיעים פחות על חולי טורט מאשר שהם משפיעים על חולים אחרים המשתמשים במריחואנה רפואית וישנה אפשרות כי הם אפילו משפיעים באופן חזק יותר מאחרים. (למשל, בקרב חולי פיברומיאולוגיה).

2.       הנכות החמורה שנובעת ממחלה זו.

3.       תגובות המטופלים לתרופה הקונבנציואלית, Haldol(הלדול), הן מועטת ודלות וישנו סיכון עצום לתופעות לוואי קטסטרופיות, (לדוגמא, טארדיב דיסקינזיה) בשימוש בתרופות קונבנציונאליות.

4.       יתרה מכך, כל המטופלים אשר המלצתי להם להשתמש במריחואנה רפואית, דיווחו על ירידה משמעותית בנכויות שלהם.

להלן כמה מהקטעים שמצאתי בספרות המדעית:

קנאביס והפרעות תנועה

K. R. MuÈ ller-Vahla H. Kolbeb U. Schneidera H. M. Emrichaa Department of Clinical Psychiatry and Psychotherapy, b Department of Neurology, Medical School HannoverForsch KomplementaÈrmed 1999;6(suppl 3):23±27

randomized, double-blind,

placebo-controlled study

מחקר(double-blind placebo controlled) הוא מחקר סמוי-כפולותפלסיבו ומוצלב במינון אחד של D9-THC בקרב 12 חולים מבוגרים על פי משקל הגוף שלהם ושימוש מקדים במריחואנה, החולים קיבלו 5.0, 7.5 או 10 מיליגרם של D9-THC בשימוש של אומדן מדידה עצמאי (רשימת 21 הסימפטומים של תסמונת טורט). נמצא שיפור משמעותי בטיקים (P=0.015) וב-OCB (p=0.041) לאחר הטיפול ב- D9-THC, בהשוואה לפלסיבו. ניצפו גם אומדני מבחן שונים וציון של ירידה בממוצא הטיקים. מובהקות סטטיסטית הגיעה מתחת לציון בנוגע ל"טיקים מורכבי תנועה". בנוסף, הייתה נטייה מוחלטת לכיוון הבדל משמעותי בציונים של "טיקים מוטוריים" ו-"טיקים מוטוריים פשוטים" ל-"טיקים קוליים". לא נצפו תגובות שליליות משמעותית.

חמישה חולים חוו תופעות לוואי ארעיות מתונות. במדידה של תפקוד קוגנטיבי, מבחנים נוירופסיכולוגיים לא הראו הבדלים משמעותיים לאחר הטיפול ב-  D9-THC בהשוואה לטיפול בפלסיבו במבחנים וורבאליים, זיכרון חזותי, זמן תגובה, אינטליגנציה, תשומת לב, חלוקת קשב, עירנות ומצב רוח (31,34). לסיכום, מצאנו כי טיפול של D9-THC בחולי תסמונת טורט, הוא גם יעיל וגם בטוח בריפוי הטיקים וסביר להניח שיש לו קשר להפרעות התנהגותיות כגון OCB. אנו מציעים כי ההשפעות המועילים הם כתוצאה מפעולה ספציפית ברצפטורים הקנבואידים בממוקמים בגרעיני הבסיס ובהיפוקמפוס. מעניין לראות כי המבנה הנוירולוגי אנטומי, אשר סביר להניח כי הוא מעורב בפתולוגיה של תסמונת טורט, מבטא בכבדות את מערכת הרצפטורים CB1.

בהתחשב במעורבות של מערכת הדופמין בנתיב הפיזיולוגי של ה-TS, ניתן לשער כי שיפור בטיק יכול להיגרם כתוצאה מאינטראקציה בים המכניזם של הדופין והקנבדואידי.THC הוא אפקטיבי בטיפול בטיקים בתסמונת טורט: מחקר ראנדומלי לאורך 6 שבועות.

Kirsten R. Müller-Vahl, M.D.; Udo Schneider, M.D.;Heidrun Prevedel; Karen Theloe; Hans Kolbe, M.D.;Thomas Daldrup, M.D.; and Hinderk M. Emrich, M.D.

רקע: מחקרים ראשוניים מציעים כי THC הוא המרכיב העיקרי הפסיכואקטיבי בקנאביס סאטיבה והוא יכול להיות יעיל בטיפול בתסמונת טורט. מחקרים אלה הוצאו לפועל על ידי חוקרים שבדקו לראשונה תחת תנאים מבוקרים במהלך זמן טיפול ארוך, האם ה-THC אפקטיבי בטיפול בתסמונת טורט.

השיטה: במחקר סמויות כפולות, ראנדומלי זה,  נחקרו 24 מטופלים בעלי תסמונת טורט המאובחנים לפי הקריטריונים של ה- DSM-III-R וטופלו בתקופה של מעל 6 שבועות ב10 מיליגרם ליום של THC. הטיקים נבחנו הוערכו ב-6 ביקורים (ביקור 1, קו התחלתי: ביקורים 2-4, בזמן תקופת הטיפול: ביקורים 5-6, לאחר הפסקת התרופה) בשימוש קנה המידה העולמי לתסמונת טורט קלינית (TS-CGI), הסולם הקפדני של שפירו לתסמונת טורט (STSSS), סולם הטיקים העולמי הקפדני של ייל (YGTSS), רשימת הסימפטומים העצמאית של תסמונת טורט (TSSL) וקלטת וידאו המבוססת על אומדן הסולמות.

תוצאות: 7 מטופלים נשרו מהמחקר או שהיה עליהם לעזוב, רק אחד בגלל תופעות לואי. בשימוש הסולמות TS-CGI, STSSS, YGTSS וקלטות הוידאו, מצאנו הבדלים משמעותיים (p < .05) או נטייה לכיוון הבדלים משמעותיים (p < .10), בין המשתמשים ב-THC לבין קבוצת הפלסיבו. גם הקבוצה של SNOVA הראתה הבדלים משמעותיים (p = .037).. לא אובחנו תופעות לואי חמורות.

מסקנות: תוצאות המחקר שלנו מספקות הוכחה נוספת כי ה-THC יעיל ובטוח לשימוש בטיפול של טיקים. מכאן ניתן לשער כי, מערכת הרצפטורים הקנבואידים המרכזית יכולה לשחק תפקיד בפתולוגיה של תסמונת טורט.השפעות של טיפול בתסמונת טורט בשימוש עם THC-D9

K. R. Müller-Vahl1, A. Koblenz1, M. Jöbges2, H. Kolbe2, H. M. Emrich1, U. Schneider

המחלקה לפסיכיאטריה קלינית והמחלקה הפסיכיאטרית של הבית ספר הנוירולוגי, האנובר, גרמניה.

ראוי לציון כי, טבע הפגיעה הנוירולוגית בתסמונת טורט נותר בלתי ידוע. עלו הצעות כי אי התפקוד של גרעיני הדופמינים במעגל חשמלי עצבי, מונח בבסיס הפתולוגיה של תסמונת טורט. אולם, ישנה גם הוכחה למעורבות ותפקוד לקוי של גרעין האקונבנס או המערכת הלימבית, קליפת המח הקדמית והקליפה הקדמית. כיוון שיש מספיק עדויות כי קנאביס, סאטיבה ו- D9-THC מוצלחים בטיפול בטיקים והפרעות התנהגויתיות דומות לתסמונת טורט, אנו משערים כי  מערכת הקנבינואידים המרכזית משחקת תפקיד פעיל בנוירוביולוגיה של תסמונת טורט. התוצאות שלנו מראות כי, טיפול של מנה אחת בכמות של 0.5-10.0 מיליגרם של D9-THC, איננה משפיעה על המערכת הנוירופסיכולוגית בקרב חולים הסובלים מתסמונת טורט. לכן, אנו מציעים כי D9-THC הוא גם יעיל וגם בטוח לשימוש בטיפול תסמונת טורט. מעקב לימוד  המערב טווחים ארוכים יותר של שימוש בטיפול ב- D9-THC מאשר תוצאות מוקדמות אלו.

אני מודה לכם מראש ומקווה שתקחו את הזמן מלוח הזמנים העמוס שלכם להתחשב בבקשה שלנו ולהסתכל קדימה לקידום תגובתכם.

מכתב 2

אני אעריך מאוד, אם תוכלו לתת זמן מלוח הזמנים העמוס שלכם על מנת להגיב למייל ששלחתי אליכם בתארך 3.1.2011, בו הזכרתי ארבעה מטופלים שקיבלו סירוב לקבל את המריחואנה הרפואית שלהם ממשרד הבריאות.

על אף שאני שמח לראות כי משרד הבריאות הרחיבו את הרשימה לתנאי קבלה של מריחואנה רפואית והסירו אבחונים בעייתים כמו פיברומיאלוגיה, אני נדהם מההחלטה להסיר את תסמונת טורט מהסיבות הבאות:

1.       שלא כמו פיברומיאולוגיה, שנאמר כי היא משפיעה על כ-10% מהאוכלוסיה הכללית ומבוססת אך ורק על תלונות מוצקות ללא ביטויים אוביקטיבים, תסמונת טורט משפיעה על 1% מהאוכלוסיה ובודאות מקושרת עם ביטויים אוביקטיבים. רוב האוכלוסיה השייכת ל-1% וסובלת מאותה ההפרעה, תסתדר טוב מאוד בלי כל טיפול ורק קבוצה קטנה תצטרך התערבות פארמקולוגית. נושא זה הוא זיהוי ברור והערכה אוביקטיבית כי הרגישות של ההפרעה היא הוכחה מספקת למחקר קליני נוסף.

2.       היות והגישות וההתנהגויות הלא מועילות הנפוצות המקושרות עם פיברומיאולוגיה, יכולות להגביר את ההיכרות עם סוכנים פסיכואקטיביים כגון דאבת השרירים, זה אינו המקרה לרוב בתסמונת טורט.

3.       בכל אופן, הדבר החשוב ביותר, הוא הסקירה הזהירה של ההוכחות המבוססות על גישות פארמקולוגיות מסורתיות שנעשה בהן שימוש בטיפול בתסמונת טורט, אשר נעשו על-ידי הצוות של ד"ר חסין במרכז הרפואי שיבא, מגלים הוכחות מועטות מאוד. בדרל כלל מעורבים ניסויים בשימוש של 20-40 נושאים המראים כי גודל ההשפעה של הטיפול שעליו דובר, מאוד מצומצם, עם ממוצע של ירידה של 30% בתדירות הטיקים…אשר נעשה מעט מאוד על מנת להעלים את הנכות החברתית הנוראית שהמחלה מביאה איתה לחוליה.

4.       זה נכון שכמו רוב המטופלים המחפשים קנאביס, המריחואנה הרפואית מתעמתת עם "דוגמאות עשירות" של מטופלים אשר ניסו את המריחואנה הרפואית והגיבו אליה, כלומר, פנו אל המריחואנה הרפואית להמלצה. ברור, כי אלו שלא מגיבים לא פונים ומבקשים את השימוש במריחואנה. יתרה מכך, מה שבולט גם במקרב של סדרת ניסויי הפלסיבו n=1 שנעשתה עם מריחואנה רפואית בקרב חולים בתסמונת טורט ובין מה ששומעים באופן חוזר מחולי תסמונת טורט בנוגע לתחילת השימוש בקנאביס שהוא ממש "משנה חיים" עבורם וטיפול חשוב ביותר המשפיע לחלוטין, או כמעט לחלוטין ומעלים את הטיקים בשימוש של כמות קטנה ולא מוביל לתופעות של הזיות פיסכואקטיביות. כמעט כל המטופלים ציינו שעבורם היו "חיים לפני הקנאביס וחיים לאחר שהם גילו את הקנאביס" והם הצביעו במיוחד על שחרור דרמטי של המריחואנה הרפואית  מנכות חברתית נוראית.הצעתי למשרד הבריאות

במבט על טענותיי מעלה, אני מציע התחשבות וקביעה מחדש שהפרעת תסמונת טורט תוחזר לרשימת מקבלי מריחואנה רפואית עם הדרישות הבאות:

1.       החולה ניסה ונכשל בטיפול קונבנציונאלי, בין אם מחוסר יעילות ו/או תופעות לוואי בעיתיות.

2.       ההפרעה אובחנה כמתונה או הוחמרה והגדילה משמעותית את הנכות החברתית.

3.       הכמות הראשונית של המריחואנה הרפואית תהיה 20 מיליגרם בכל חודש, אשר בעזרת המחקר מטה, לא סביר שתגרום לתופעות לואי קוגנטיביות משמעותיות במטופלים אלה, במידה והם משתמשים במאדה בצריכה של 0.06-0.12 בכל פעם.

Authors: Hasan A; Rothenberger A; Münchau A; Wobrock T; Falkai P; Roessner VAuthor's Address:

המחלקה לפסיכותרפיה ופסיכיאטריה, אוניברסיטת ג'ורג' אוגוסט, גוטיגן, גרמניה.

המגזין לפסיכופארמקולוגיה קלינית, אפריל 2010, כרך 30, עמודים 2-190.

אוכלוסית יעד: דיווחי מקרה

תקציר

המטרה: לתאר את המסלול הקליני של טיפול ב- D9-THC בקרב נער הסובל מתסמונת טורט והפרעות קשב וריכוז ביחס לרמת הפלסמה לאחר השימוש ב- D9-THC ועכבות לא יעילות הנמדדות על ידי המרצה מגנטית.

שיטות: המסלול הקליני ומדדים פארמקולוגיים ונוירופיסיולוגים שדווחו אצל ילד בגיל 15 המטופל בתסמונת טורט והפרעות קשב וריכוז שהובילו לליקויים פיסיולוגים ופסיכולוגים חמורים.

תוצאות: ניהול ההפרעות באמצעות דלתא D9-THC, שיפר את הטיקים במידה ניכרת ללא תופעות לוואי ואיפשר טיפול במקביל בהפרעות הקשב והריכוז. יחד עם טיפול בדלתא D9-THC, השתפרו עיכובים קורטיקליים והגיעו למרווח קצר יותר והארכה במקטעים הקורטיקליים השקטים.

מסקנות: התצפית שלנו מציעה כי Delta 9-THC יכול להיות אלטרנטיבה מוצלחת בטיפול במטופלים בעלי תסמונת טורט חמורה שאיננה מגיבה לטיפול קלאסי. במיוחד במקרים של טיקים נמרצים ומרובים, Delta 9-THC יכול לאפשר טיפול  מוצלח גם בהפרעות קשב וריכוז נלוות. ניתן לתווך ולווסת את השיפור העיכוב במעגלים התוך קורטיקליים על-ידי מספר נוירוטרנזמיטורים הכוללים דופמין וחומצת גאמה-אמינובוצריק. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאמת את הממצאים שלנו.
null

ועוד :

טורט וקנביס רפואי
קנבינואידים: תפקיד אפשרי בפתו-פיסיולוגיה ובריפוי של תסמונת טורטa>>


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין תגובות.

הוספת תגובה:


evetopics