קריאת תיגר על סיווגה החוקי של המריחואנה

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    סליידר
  • תאריך:

    12 יולי, 2012
banner
banner

מחקר שמומן על ידי הממשלה קורא תיגר על הסיווג של המריחואנה כפי שהוגדרה על ידי הרשות האמריקאית לאכיפת חוקי הסמים (DEA).

מחקר שמומן על ידי הממשלה האמריקאית ופורסם לאחרונה בכתב העת Open Neurology, הסיק כי מריחואנה מספקת הקלה רבה שנחוצה עד מאוד לחולים מסוימים שסובלים מכאבים כרוניים ושישנה עילה רצינית לביצוע מחקרים נוספים. המחקר מערער לחלוטין את הקביעה של הרשות לאכיפת חוקי הסמים בארצות הברית לפיה אין לסם כל שימושים רפואיים.

בעוד מספר מחקרים קודמים הראו כי מריחואנה מסוגלת לסייע לקבוצה גדולה של מצבים רפואיים, זהו המחקר הראשון שהתעמת באופן ישיר עם הקביעה של הרשות לאכיפת חוקי הסמים בארה"ב. המחקר המדובר, שמומן על ידי ממשלת קליפורניה ונערך במרכז המחקר של הקנביס באוניברסיטת קליפורניה, עשה בדיוק את זה. המחקר קבע כי המלחמה שמנהלת אמריקה נגד המשתמשים במריחואנה אינה מוצדקת ולא ניתנת ליישום.

בתגובה למאמר, אמר פול ארמנטנו, המנהל של "הארגון הלאומי האמריקאי לביצוע רפורמות בחוקי המריחואנה", כי "המחקר מוכיח בבהירת שמדיניות הסמים האמריקאית לא מבוססת או מונחת על ידי המדע".

"למעשה, המדיניות עוינת למדע", הוא אמר. "ולמרות ההצהרה הפומבית שיצאה מהממשל של אובמה בשנת 2009 לפיה המדע והתהליך המדעי ינחו את הליך החקיקה, ישנן מעט מאוד עדויות בנוגע לכך שישנו שינוי כלשהו בנוגע למדיניות האכיפה של הרשות הפדרלית ולא נראה ששינוי כזה נראה באופק".

רשימת הסמים שנמצאים במה שמכונה Schedule I ככל הנראה שמורה לסמים שהרשות האמריקאית לאכיפת חוקי הסמים מאמינה כי אין להם שום שימושים רפואיים, רשימה זו כוללת את האל אס די, אקסטזי, פיוטה והרואין. הרשות האמריקאית לאכיפת חוקי הסמים מתארת זו כך – "הסמים הרשומים ברשימה זו (Schedules-I) לא הוכחו כמועילים רפואית בשום צורה בארה"ב ולכן אין לרשום אותם או להפיץ אותם לצרכים של שימוש רפואי. לעומת זאת, סמים שנמצאים ברשימה שנקראת II-V Schedule נמצאו כבעלי שימושים רפואיים מסוימים וניתן לרשום אותם במרשם רפואי לצרכים של שימוש רפואי."

וזוהי הבעיה, מכריזים עורכי המחקר.

"הסיווג של מריחואנה כסם שצריך להיכלל ברשימה הראשונה של סמים שאינם מיועדים לשימוש רפואי, במקביל למחלוקת המתמשכת בנוגע לשאלה האם לקנאביס סגולות רפואיות הם מכשולים בדרך להתקדמות בתחום הזה", הם כותבים. "בהתבסס על עדויות שכעת זמינות לנו, לא ניתן עוד להתייחס למריחואנה כאל סם מהרשימה של הסמים שאינם בעלי סגולות רפואיות; זה לא מדויק שקנאביס נעדר תכונות תרפויטיות או שאין בידינו מידע לגבי הבטיחות של השימוש בו. זה נכון שישנו פוטנציאל להתמכרות לקנאביס, אבל הפרופיל שלו מתאים יותר לסמים ברשימה שנקראת Schedule III (שם נמצא גם את הקודאין ואת הדרונאבינול). הקונפליקט המתמשך בין העדויות המדעיות לבין אידיאולוגיות פוליטיות ייפתר בתקווה תוך שימוש מושכל בשיקול דעת".

עוד מוסיפים החוקרים כי העדויות שבידיהם מראות כי מריחואנה גרמה להפחתה בכאבים נוירופתים כרוניים וכן סייעה בהקלה בעוויתות שרירים שהינן מנת חלקם של חולים בטרשת נפוצה בניסויים בהם השתמשו השוו את ההשפעות של שימוש במריחואנה לעומת נטילת פלסבו (תרופת דמה). בנוסף הם חקרו באופן ספציפי את ההשפעות של עישון מריחואנה והתייחסו לצורת הצריכה בעישון במילים "מהירה ויעילה" אך כל צורת נטילה אחרת עדיפה כיוון שהיא מייצרת פחות פחמן חד חמצני.

המחקר מוסיף כי בדומה לכלל התרופות שנמצאות היום בשימוש, ישנן תופעות לוואי שליליות שמקושרות לשימוש במריחואנה, כמו למשל סחרחורת, עייפות, חולשת שרירים, כאב והאצה בקצב הלב – כל התופעות הללו יכולות להוות סיכון מסוים בחלק מהחולים שסובלים מכאבים כרוניים שבנוסף סובלים גם ממצבים רפואיים כגון מחלות של מערכת הלב וכלי הדם או הפרעות של שימוש בחומרים ממכרים. למרות זאת, החוקרים מכנים את תופעות הלוואי האלו כ"תלויות כמות" וכ"קלות עד בינוניות בחומרתן" ומוסיפים כי הן "נוטות להיחלש עם הזמן ומשתמשים מנוסים מדווחים עליהן בתדירות נמוכה יותר ממשתמשים חדשים". החוקרים מציינים כי "מנת יתר קטלנית של קנאביס לבדו לא נמצאה באף אחד מהנבדקים".

כמו כן החוקרים מצאו כי המריחואנה גרמה לתסמינים של גמילה תוך 12 שעות מהשימוש אך תסמינים אלו הינם בעוצמה נמוכה והם חולפים מאליהם כעבור 72 שעות. עוד הם מוסיפים כי מריחואנה שנוטלים דרך הפה "מסוגלת לפגוע במיומנויות שנדרשות לנהיגה בכלי רכב ממונעים", אך הם מציינים כי מידע אודות הקשר בין מריחואנה ותאונות דרכים "אינו חד משמעי".

"מריחואנה רפואית נמצאת בשימוש בעיקר לצרכים של הקלה בכאבים כרוניים והיא מאפשרת לאינספור מטופלים להפחית את צריכת משככי הכאבים או להפסיק אותה לחלוטין", אומר כריס הרמס, הדובר של Americans for Safe access (ASA), אחת מהקבוצות המובילות שתומכות בשימוש במריחואנה רפואית באמריקה. "בנוסף לכך, ניתן לעשות בה שימושים רפואיים אחרים והיא מקלה גם במקרים של דלקת מפרקים ובחילה וכן ניתן להשתמש בה כמעורר תיאבון עבור אנשים שמתמודדים עם מחלת האיידס, עם סוגים שונים של סרטן, עם מחלות מעיים שונות וכן היא מועילה במקרים בהם אנשים סובלים מהפרעות תנועתיות (לא רק עבור חולים בטרשת נפוצה). אלו הן רק דוגמאות בודדות למגוון רחב יותר של מצבים רפואיים בהם מריחואנה מסייעת בהקלת הסימפטומים. מצבים רפואיים אחרים כוללים גם הפרעות פוסט טראומטיות, בעיות של קשב וריכוז, היפראקטיביות והפרעות אחרות כגון גלוקומה ומיגרנות."

מתוך תקווה כנה להשיג למריחואנה את ההכרה בסגולות הרפואיות שלה, חברי ארגון ה ASA תבעו את הממשל הפדרלי של ארה"ב בשנה שעברה לאחר עתירה ממושכת שנמשכה כמעט עשור ונדחתה לבסוף בנוגע לשינוי הסיווג של המריחואנה. המקרה הזה של הסחבת המשפטית והדחייה בסופו יעלה לדיון בפני בית הדין לערעורים של מחוז קולומביה במהלך השנה הקרובה.

"האסטרטגיה של הממשל הפדרלי מתמקדת בלדחות, לדחות, לדחות," אומר ג'ו אלפורד, המנהיג של ASA. "כבר חלף הזמן בו הממשל היה אמור להגיב על הסחבת הנוראית שהינה מנת חלקה של העתירה שלנו ולצערנו נאלצנו שלא ברצוננו לפנות לבית המשפט על מנת שנוכל לקבל תוצאות".

"התומכים בשינוי החוקים הקיימים יכולים וצריכים להשתמש במחקר הזה על מנת להראות לקונגרס כי המדענים המובילים בחקר המריחואנה בארה"ב מסכימים כי ישנו מקום לשנות את הסיווג של הסם", מוסיף הרמס. "…ללא ספק המחקר אמור לעורר תשומת לב גם בחוגי הממשל בוושינגטון הבירה בנוגע לדחייה החוזרת ונשנית בענייננו."

מריחואנה רפואית כיום הינה חוקית אך ורק ב17 מדינות ובוושינגטון.

הבהרה: מחקרים מדעיים הראו כי גם לאל. אס . די, אקסטזי, פיוטה והרואין הינם בעלי סגולות רפואיות מסוימות אך הרשות לאכיפת חוקי הסמים בארה"ב מסרבת להכיר בהם.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין אפשרות להוסיף תגובות.


evetopics