מריחואנה רפואית – לא רק למבוגרים

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  25 נובמבר, 2009
banner
banner

במרכז הרפואי PEACE IN  הנמצא  בסבסטופול , תצוגת הסחורה כוללת מריחואנה מיובשת עם סוגים כמו Kryptonite , Voodoo Daddy  ו Train Wreck  , בעוד עוגיות רפואיות מסודרות מתחת לשלט שאומר "שמור מחוץ להישג ידה של אמא".

האזהרה מספרת את הסיפור של עצמה: רוב המבקרים צעירים מידי בשביל לקנות לעצמם בירה.

כמה רופאים מאיזור המפרץ של קליפורניה הממליצים על שימוש בקנאביס רפואי עבור המטופלים שלהם אמרו לאחרונה בראיונות שבסיס הלקוחות שלהם התרחב ועכשיו כולל גם בני נוער עם הפרעות פסיכיאטריות הכוללות הפרעות קשב וריכוז.

"זאת אינה תרופה לכולם , אך עבור חלק היא יכולה לעשות שינוי עמוק" , אומרת ואלרי קוראל , המסיידת של Wo/Men’s Alliance for Medical Marijuana , איגוד חולים בסנטה קרוז שבו חברים  כ 24 קטינים כחולים רשומים.

משום שבקליפורניה אין דרישה מהרופאים לדווח על מקרים המערבים קנאביס רפואי , לא קיימים נתונים אמינים על כמה קטינים קיבלו אישור לקבל קנאביס רפואי , אך דוקטור ג'ין טאלירנד שייסד את MediCann  , רשת באוקלנד של 20 מרפאות המאפשרות לחולים שלה להשתמש בקנביס אומר שחברי הצוות שלו טיפלו בלא פחות מ50 חולים בגילאים של 14 עד 18 שסבלו מ ADHD (הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות) רופאים באיזור המפרץ היו בחזיתו של דיון קשה בנושא של מריחואנה רפואית , שתוצאותיו היו סובלנות כלפי אנשים החולים במחלות סופניות כמו סרטן ואיידס.תמיכה כזאת – אפילו כאן יהיה קשה לכנס כאשר זה מגיע לשימוש בקנביס כדי לטפל במתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות.

“בכמה דרכים יכול אדם לאמר  'אחד הרעיונות הגרועים בכל הזמנים?' " שאל סטפן הינשאו , יושב ראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה , ברקלי , הוא ציטט מחקרים המראים שה THC החומר הפעיל במריחואנה משבש את תשומת הלב , הזיכרון והריכוז – פעולות המופרעות גם ככה אצל אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

סנגורי הקנאביס הרפואי נחושים באותה מידה , למרות שהם מיעוט מוחלט , "זה בטוח יותר מאספירין" אומר דוקטור טאלירנד . הוא ושאר התומכים בשיטת הטיפול בעזרת קנביס רפואי מחזיקים בעמדה שהוא בטוח יותר לשימוש מאשר Methylphenidate  (ריטלין) – סם המרשם הממריץ המשמש לעיתים קרובות לטיפול בהפרעות קשה וריכוז. לסם זה יש תופעות לוואי מתועדות הכוללות נדודי שינה , דיכאון , טיקים בפנים והפרעות בגדילה.

בשנת 1996 , אישרו המצביעים בקליפורניה את הפיכתה למדינה הראשונה שתכניס לחוק את השימוש בקנביס רפואי , עוד 12 מדינות הלכו בעקבותיה  כשהן מתירות את השימוש לכמה מצבים ספציפיים מסכני חיים כמו איידס וסרטן – אך רק קליפורניה הוסיפה לחוק שלה את המשפט  "עבור כל מחלה אחרת שעבורה המריחואנה יכולה לספק הקלה"  (for any other illness for which marijuana provides relief) כלשונו.

דבר זה נתן את האפשרות לרופאים שמוכנים להמליץ על קנביס – להישאר בארץ הפלאות של עולם המריחואנה הרפואית ,  הם לא יכולים לרשום אותו באופן חוקי בצורה סוחפת לגמרי.

"ניתן להשיג אותו גם עבור כאב גב" , אמרה קייט סטרופ מייסדת הארגון הלאומי עבור הרפורמה בחוקי המריחואנה  (the National Organization for the Reform of Marijuana Laws)

אך עדיין , התרחבות השימוש בו בקרב צעירים עדיין שנויה במחלוקת גם בקרב הרופאים המתירים את השימוש בקנאביס רפואי.או כדברי אחד הרפואי "לא הייתי רושם זאת עבור מישהו מתחת לגיל 21 , אלא אם הם במצב מסכן חיים כמו סרטן או איידס" .

כמו כן הוסיף שייתכן נזק למתבגרים המשתמשים בקנביס בצורה כרונית , ואם השימוש הוא רפואי – ההשלכות הן כמו של שימוש כרוני.

דוקטור נורה וולקו , יושבת ראש המכון הלאומי לשימוש בסמים , אומרת שהיא מודאגת במיוחד מהסיכון לפיתוח תלות – סיכון הגבוה במיוחד אצל מתבגרים הסובלים מהפרעות קשה וריכוז.

כמה שזה נשמע הפוך , מצד שני , חולים ורופאים מדווחים שקנביס רפואי עוזר בהקלת חלק מהסימפטומים , בעיקר חרדה וכעס המתלווים לעיתים קרובות כל כך להפרעות קשב וריכוז . אותה הפרעה שאובחנה אצל יותר מ4.5 מליון ילדים בארה"ב לפי ה CDC (המרכז לבקרה ומניעת מחלות).

חוקרים קישרו בין השימוש במריחואנה אצל מתבגרים לסיכון מוגדל של פסיכוזה וסכיזופרניה באנשים שלהם יש נטייה תורשתית למחלות אלו. אך בשנת 2008 דיווח בירחון המחקר לסכיזופרניה הראה שהמקרים של בעיות בבריאות הנפש בקרב מתבגרים עם ההפרעה(קשב וריכוז) שהשתמשו במריחואנה הם מועטים יותר מאשר בקרב המתבגרים שאינם משתמשים במריחואנה.

מריחואנה היא "מתת האל" עבור אנשים מסוימים עם הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות , אומר דוקטור אדוארד הלוול , פסיכיאטר שכתב מספר ספרים על הפרעה זו. אך מצד שני אומר דוקטור הלוול שהוא אינו מעודד את מטופליו לקבל קנביס רפואי – בעיקר בגלל נושאים חוקיים , ובגלל שבתצפיותיו הוא ראה שלעיתים זה יכול להוביל לסינדרום בו כל מה שהמטופל רוצה לעשות הוא לעשן כל היום ולא לעשות שום דבר אחר.

לפני גיל 18 , חולים המבקשים טיפול בקנביס רפואי צריכים להיות מלווים לרופא ולמרכי החלוקה על ידי הורה או מבוגר אחראי אחר. מספר רופאים שרואיינו אמרו שהם חושדים שלפחות בכמה מקרים הורים ליוו את ילדיהם בעיקר עם התקווה שהאישור הרפואי ימנע מהמתבגרים מלרכוש את הסמים ברחובות.

מחקר עדכני באוניברסיטת מישיגן הראה שיותר מ40 אחוזים מתלמידי התיכון התנסו במריחואנה.

"אין לי שום בעיה עם זה" אומר דוקטור טאלירנד , והוסיף שלחולים חייב להיות רקורד רפואי אם הם רוצים להיפגש עם אחד הרופאים שלו.

המועצה הרפואית של קליפורניה חקרה את דוקטור טאלירנד באביב האחרון , אמרה דוברת המועצה לאחר שדווחה התנהלות מפוקפקת במרפאות של MediCann   שהסתכמה ב-10 מליון דולר ב-5 שנים.

אך  דוקטור טאלירנד וצוותו אינם היחידים שמוכנים להמליץ על מריחואנה לקטינים , בברקלי דוקטור פראנק לוסידו אומר שהמועצה הרפואית פקפקה בו אך לא הטילה בו שום דופי לאחר שהוא אישר שימוש במריחואנה לבן 16 עם הפרעות קשב וריכוז שניסה ריטלין ללא הצלחה וצבר רקורד מרשים של מעצרים.

תוך שנה מתחילת הטיפול החדש , הוא אמר, הנער התחיל לקבל ציונים טובים יותר ואפילו נבחר לנשיא כיתת החינוך המיוחד שלו. הוא היה אומר לאמו "המוח שלי עובד , אני יכול לחשוב" אמר דוקטור לוסידו.

"בכל תרופה יש לשקול את הרווחים מול הסיכונים" ,  הוא הוסיף.

למרות זאת , חולים של  MediCann המקבלים אישור חייבים לחתום על טופס עם רשימת חסרונות אפשריים של שימוש במריחואנה כולל "איטיות מנטאלית" , בעיות זיכרון , עצבנות , בלבול , "דברנות מוגברת" , פעימות לב מואצות קשיים בהשלמת פעולות מורכבות ורעב. "חולים מסויימים יכולים להפוך לתלויים במריחואנה – הטופס מוסיף ומזהיר.

האיתותים האחרונים של הבית הלבן מראים על יותר סובלנות פדראלית עבור חוקי המדינה של קנביס רפואי – אשר במכוון אסרו מכירה לקטינים – והציתו שוב את הדיון על המריחואנה.

כמה מסנגרים כמו דוקטור לסטר גרינספון , פרופסור שותף לשעבר במחלקה הפסיכיאטרית של הרווארד,  אומר שהסטיגמה של הקנביס הרפואי פחות קשורה לשאלות בקשר ליעילות הטיפול בעזרת הקנביס הרפואי ויותר לאסוציאציות העולות ממנו בתרבות הפופולארית , עם תענוג לא חוקי והתמכרות.

אחרים , כמו אלברטו טוריקו מפרמונט , מנהיג הרוב באסיפה הכללית של קליפורניה ,  תומך ביותר פיקוח באופן כללי "המריחואנה היא חזקה הרבה יותר היום מאשר בימים בהם היינו מתבגרים – ויותר מידי ממנה מחולק עם סיבות לא רפואיות" הוא אמר בראיון בשבוע שעבר והוסיף -  "כל מקרה של ילד שיקבל קנאביס רפואי הוא בלתי מתקבל על הדעת".

בתור תומכים בהבנה מוגברת לנושא זה המנסים להשיג יותר תמיכה יתכן והטיעונים האפשריים יעמדו בסכנה בשל האווירה השוררת היום במרכזי החלוקה.

לדוגמא:  OrganiCann  , מרכז חלוקה בסנטה קרוז העלה פרסומת באתר האינטרנט שלו שרושם את "תרופת השבוע" – סוכריית חמאה בצילום מזמין בעטיפת מתנה עם סרט. המקום גם מציע 10 אחוז הנחה כל יום שישי עבור מטופלים עם תעודת סטודנט בתוקף.

-  פורסם בניו יורק טיימס.  ב 22 בנובמבר 2009 .


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

3 תגובות למאמר “מריחואנה רפואית – לא רק למבוגרים”

 1. אור
  ינואר 30, 2010

  אני לא יודע אם זה מאשר את הדברים אולם אני יכול להעיד על חבר קרוב שאובחן אצלו ADHD והוא הפסיק ללכת לבית ספר כבר בכיתה ו' כי שום תרופה לא עזרה ולא יכולו להיתמודוד עם הקשיים שלו בבית הספר. בגיל התיכון הוא התחיל לעשן(בצורה לא חוקית) ואני ראיתי שינוי של שמיים וארץ עד אשר נעצר על ידי המשטרה ונשלך לפנמיה, אולם כבר שהיגע לשם היה אדם אחר רגוע מתעניין למען האמת אני לא חושב שמישהו הבין מה בדיוק הוא עושה שם, ובגיל 18 הוא יצא משם.
  אני יכול להעיד שהקנביס הטיב עמו עד מאוד

 2. דניאל
  יולי 3, 2010

  תמיד טוב לפרסם גם קישור לכתבה המקורית:

  http://www.nytimes.com/2009/11/22/health/22sfmedical.html?_r=1&scp=21&sq=Medical+Marijuana&st=nyt

  ד.

 3. קנביסה
  יולי 4, 2010

  צודק ! מה שנכון נכון .

הוספת תגובה:


evetopics