ניוון שרירים (ALS)

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    למטופל
  • תאריך:

    01 נובמבר, 2010
banner
banner

מחלת ניוון שרירים ALS הידועה גם בשמה האחר, מחלת לו גריג, מדובר במחלה הרסנית למערכת העצבים הפוגעת בעצבי עמוד השדרה, גזע המוח ובקליפתו וגורמת לאיבוד יכולת התנועה של החולים במחלה עד לניוון שרירים מלא הגורם בסופו של דבר למוות, בד"כ בשל כשל נשימתי.

ההערכה כיום היא שבארצות הברית חיים כ-30,000 אמריקאים הלוקים בניוון שרירים, מחלה אשר ברוב המקרים תוקפת בפתאומיות ופוגעת במבוגרים בריאים לחלוטין ללא כל סימן מקדים. יותר ממחצית החולים במחלה נפטרים בתוך שנתיים וחצי מזמן הופעת הסימפטומים הראשונים למחלה.

בסקירה של הספרות הרפואית העוסקת במחלה זו נמצא כי לא קיימים מחקרים רפואיים רבים החוקרים את שימושי המריחואנה האפשריים כטיפול בניוון שרירים.

בכל אופן, במחקרים שנעשו לאחרונה, התגלה כי ייתכן והקנאביס יכול לסייע בהאטת התקדמותה של המחלה, כמו כן נאספו עדויות תומכות של חולים על כך שטיפול בו שולבו קנבינואידים סייע בהאטת התקדמות מחלתם וסייע בהפחתת סימפטומים מסוימים המשויכים למחלה כגון: כאב, אובדן תאבון, דיכאון וריור.

במגזין: Neuron Disorders Amyotrophic Lateral Sclerosis & Other Motor, ממרץ 2004, חוקרים במרכז הרפואי "פסיפיק" בסאן-פרנסיסקו, קליפורניה, גילו כי שימוש ב-THC בשלבים שונים של התקדמות המחלה (ALS), סייע אפילו עד לרמה של עצירת התקדמותה של המחלה וסייע בהארכת חיים במבדקים שבוצעו על חיות, לעומת קבוצת הבקרה בה השתמשו בניסוי.

מחקרים נוספים שנערכו על חיות הלוקות בניוון שרירים, הראו כי התנהגותם של חומרים ממשפחת הקנאבינואידים יכולים גם להאט את התקדמות המחלה אך לא עד כדי ריפוי שלה. במחקר האחרון שנערך בנושא, נמצא כי חסימה של הקנאבינואיד CB1 משפיע ישירות על התקדמות המחלה ויכול לשמש כמתווך בעזרת רצפטור מכני אחר מאשר CB1.

מתוך מידע פרה-קליני שנאסף ניתן להסיק כי הקנאבינואידים מסייעים בהגנה על מערכת העצבים מנזקי חמצון גם בתנאי מעבדה וגם בניסויים על חיות. ההגנה של הקנאבינואידים יכולה גם למלא תפקיד מרכזי בהבנת ההתקדמות של מחלת ניוון השרירים המאופינת בפעילות יתר של חומצה גלוטמית בחוט השדרה. לפחות אחד מהקנאבינואידים, delta-9-THC, התגלה כמגן על עצבי חוט השדרה של עכברים מפני תהליכים הגורמים לפגיעה במערכת העצבים.

כתוצאה מכך, מומחים מסוימים טוענים כי "ניתן להחשיב את הטיפול בעזרת מריחואנה  בתפיסת ניהול התרופות של ניוון שרירים". כמו כן, הם מאמינים כי "קיימת הצדקה למחקרים נוספים בנושא יעילות הטיפול בעזרת מריחואנה ורצפטורים של קנאבינואידים מלאכותיים".

תורגם מחוברת Norml.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין תגובות.

הוספת תגובה:


evetopics