פיענוח גנום הקנביס: פרשנות על ההשלכות המדעיות

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    מחקרים
  • תאריך:

    11 נובמבר, 2012
banner
banner

באוגוסט 2011, Medical Genomics ו-Nimbus Informatics דיווחו ופרסמו ברשת את הרשימה המלאה של 400 מיליון זוגות הרצפים הגנומיים של הקנביס סאטיבה (הנקרא בדרך כלל בשם המושג המזלזל מריחואנה בארה"ב): http://csativa.elasticbeanstalk.com/

אירוע זה גרם למהומה רבה בחדשות וברשת, והוביל לכמות ניכרת של ספקולציות בנוגע להשלכות והאפשרויות הפוטנציאליות הגלומות בפיצוח גנום צמח הקנביס. הגנום האנושי התפרסם כבר לפני כעשור וייצר נפח עבודה נאה בזמן זה, אשר עשוי להוביל להבנת מחלות אנושיות והטיפול בהן. מה אם כך הן ההשלכות של תגלית זו?

ראשית, בעוד שהתפתחות זו ללא ספק תוליד מחקרים נוספים, כמות עצומה של מחקרים גנטיים בנושא קנביס בוצעו גם לפני כן. בעוד .9-tetrahydrocannabinol(THC), המרכיב הפסיכואקטיבי המרכזי בקנביס, אותר ביוכימית וסונתז ב-1964 (Gaoni et al., 1964), רק ב-2004 האנזים הסינתטי שלו tetrahydrocannabinolic acid synthase(THCA סינתטאז) שוכפל (Sirikantaramas et al., 2004)וכשנה לאחר מכן גובש (Shoyama et al., 2005).מקבילת הייצור של cannabidiol(CBD), סינתזת חומצה קנבידיאולית, זוקקה ורוצפה (Taura et al., 1996). ראו (Russo, 2011) עבור סקירה עכשווית יותר של המעברים הביוסינתטים בקנביס. עבודה מקדימה זו איפשרה את הבידוד הבא של סינתזת THCA מדגימת קנביס עתיקה שהגיע משנג'יאנג, ואפילו זיהוי ייחודי של פולימורפיזם חד-נוקלאוטידי (SNP – Single Nucleotide Polymorphism )(Russo et al., 2008).

כך, ניתן לטעון, הגנים עבור המגוון הגדול ביותר של רכיבים למרכיבים תרופתיים בקנביס כבר זוהו. בנוסף לכך, הייצור של כמוטיפים ("זנים") של קנביס המבטאים כיול גבוה של phytocannabinoids התקדמו בצורה משמעותית ומשתמשים אך ורק בטכניקות מנדליות. כך, לא רק שבודדו רצפים בעלי כמות גדולה של THC וכמות גדולה של CBDעבור ייצור תרופתי (de Meijer, 2004; de Meijer et al.,2003), אלא גם פותחו צמחים עתיריcannabigerol (CBG) (de Meijer et al., 2005) ו-cannabichromene (CBC) (de Meijer et al., 2009a). בנוסף לכך, צמחים בולטים בשרשרת היצור: propyl-phytocannabinoid analogues, tetrahydrocannabivarin (THCV), cannabidivarin (CBDV), cannabigerivarin (CBGV) and cannabichromivarin (CBCV)(de Meijer, 2004) הורבו בצורה בררנית והם מושא למחקר פרמקולוגי עכשווי אשר מתעתד להוביל ליישומי תרופות חדשים ומעניינים (Russo,2011).

בעוד פרסום הגנום של קנביס עשוי לפשט ייצור של צמחי THC-knockout, אשר תיאורטית עשויים להיות אטרקטיביים לייצור תעשייתי של קנביס, הצורך בגישה זו כבר בוטל על ידי דור קודם של עבודת הרבייה אשר איפשרה את הפיתוח של זנים עמידים אשר עומדים בקלות בדרישות הבינלאומיות שצמחים אלו יכילו 0.1% THC או פחות (McPartland et al., 2000; Small et al., 2003; Wirtshafter, 1997). בנוסף לכך, צמחים נטולי קנבינואידים כבר יוצרו בצורה קונבנציונאלית (de Meijer et al., 2009b). לכן, יש לפקפק באסטרטגיה הדורשת להנדס גנטית קנביס כאשר הצמח עצמו מדגים גמישות כל כך גדולה בייצור הכימי שלו. בטוח שייצור של צמח קנביס מהונדס גנטית (GMO) יעורר מחלוקת גדולה בקרב צרכנים ושהתפתחות כזו תוביל למאבק על צמחים וזכויות רבייה. כל אדם עצמאי או תאגיד הצופה לטבול את רגלו בעסק זה צפוי להיתקל בשדה מוקשים רגולטורי בעת ניסיונו להשיק מוצר כזה.

קל לדמיין גם מספר תסריטי בלהות נוספים. אחד מהם יכול להיות מודגם על ידי מתיחת האינטרנט משנות ה-90 שהתיימרה לטעון שפרופסור נאנופסקי המפורסם מפלורידה כביכול העביר גנים המייצרים THC לזרעי תפוז. בעוד שטכנולוגיה זו עשויה להיות ישימה, היא תהווה לא יותר ממופע קרנבל מעבדתי לאור יכולות הייצור המפליאות גם כך של צמח הקנביס. עלי מנטה חשאית עמוסה ב-phytocannabinoids בלתי חוקיים בטריכומות הבלוטות שלה עשויה להיות בחירה יותר לוגית בחלומות חתרניים מסוג זה.

כיום, פרסום הרצף ב-Medical Genomics ו- Nimbus Informatics עדיין לא מפורש ותידרש כמות גדולה של ידע מבוסס ועבודה בלשית בכדי שמישהו יחלץ את חלקי המידע המעניינים יותר. הפוטנציאל האמיתי של עבודה זו, לעומת זאת, נדמה כמתגלם בעולם האפיגנטיקה, השינויים התורשתיים של ביטויי גנים או פנוטיפים בצמחי קנביס. לדוגמה, אנו כרגע יודעים מעט מאד לגבי הגורמים המווסתים את ייצור הקנבינואידים בצמח. בצורה דומה, המעברים הביוסינתטיים והבקרה של טרפנואידים בקנביס נשארים כתחומי מחקר אפשרים (Russo, 2011).

לסיכום, פרסומו של גנום הקנביס הינו התפתחות מדעית מבורכת, אך אחת שהיישומים האפשריים שלה עדיין לא ברורים. האפשרויות אכן מגרות ונראה כי בהחלט לא חסרים מוחות אשר יפנו את מחשבתם היצירתית למשימה זו.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין אפשרות להוסיף תגובות.


evetopics