קנבינואידים בהפרעה דו קוטבית

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  11 מרץ, 2010
banner
banner

תפקידו של הקנביס (מריחואנה) בהפרעות פסיכיאטריות נשאר שנוי במחלוקת. בהפרעה דו קוטבית, ידוע שאנשים רבים משתמשים בקנביס מסיבות שונות. ישנם דיווחים כי אנשים משתמשים בקנביס להקלת מאניה פסיכולוגית ואחרים משתמשים בקנביס כנגד דיכאון. עם זאת, הדיווחים האלה הם שמועות ושום מחקר שיטתי לא נעשה כדי לראות אם ההשפעות האלו חלות על האוכלוסייה הכללית. בנוסף, ישנם דיווחים כי הקנביס יכול למלא תפקיד מזיק ואולי אף גורם לפסיכוזה וגם באופן פרדוקסלי, יכול לגרום למאניה. כותבי מחקר זה ערכו חיפוש בספרות לגבי מה שפורסם בין הקשר של מריחואנה והפרעה דו קוטבית. בנוסף, הם בדקו דרכים אחרות לשימוש בקאנאבינוידים (cannabinoids = סוג של מולקולה. המרכיב הפעיל במריחואנה). המרכיב הפעיל במריחואנה נקרא Delta-9 tetrahydracannabinol אבל יש מולקולות קאנאבינוידים דומות אחרות שניתן לנצלם ולהשיג השפעות דומות.

כאשר מריחואנה בשימוש, החומר הפעיל מפעיל קולטן במוח הנקרא קולטן CB-1. קולטן CB-1 הם חלק ממה שמכונה המערכת ה"endocannabinoid" אשר, אם לחלק את המילה לשניים, חלק ראשון פירושה "אנדו" או אנדוגני (אשר באופן טיבעי נוכח בגוף) והשני, מערכת הקנבינואידים. האבולוציה של מערכת זו מצביעה על כך שגופנו באופן טבעי מייצר את המולקולות מסוג הקנבינואידים, אשר למעשה הוא המקרה. קולטן CB-1 נמצאים בשפע באזורים של המוח שנחשבים כמעורבים בהפרעה הדו קוטבית ברמות הגבוהות ביותר: בבסיס העצבים, במוח הקטן ובההיפוקמפוס. יש קולטנים דומים בגוף בשם קולטני CB-2. הם מופיעים בעיקר בתאי המערכת החיסונית. לא ידוע בדיוק מה ההשפעה של קולטני CB-2 ביחד עם ההשפעות של הקנביס. למרבה הצער, לא בוצעו ניסויים מבוקרים של THC (החומר הפעיל בקנביס) בנוגע להפרעה דו קוטבית. עדות המבוססת על שמועות כרוכה בסיכון במונחים של שיפוט כללי ללא שליטה על הניסוי, אין השוואה אובייקטיבית כדי להבין את התועלת בשל התרופה עצמה בניגוד לתופעות אחרות הקשורות לנטילת התרופה או שימוש בפלצבו.

בנוסף, נראה כי ההשפעות של THC הם לעתים קרובות "דו כיוונית" כלומר, ייתכן כי אצל אנשים מסוימים ה THC ירגיע, לעתים קרובות ביעילות דומה לזו של בנזודיאזפינים (ואליום למשל) תרופות, אבל אצל אנשים אחרים זה יכול לגרום לחרדה ולשינוי התכונות הגופניות שיגרמו לפיתוח נוסף של החרדה. זה עלול לגרום לאנשים עייפות או להגביר ערנות לאחרים ובחלק מהמקרים זה עלול להוביל לרגשות של דיכאון, בעוד שאחרים ירגישו רמות גבוהות של אופוריה.

בגלל שיש ראיות, במיוחד אצל אנשים הרגישים בצורה גנטית מסוימת, לפסיכוזה הקשורה בשימוש הקנביס, אדם המשתמש בקנביס צריך להיות זהיר במיוחד אם הוא מאובחן כבעל הפרעה דו קוטבית. כמו כן זה יכול לעורר את מצב המאניה אצל אנשים מסוימים, יש לנקוט זהירות רבה בשימוש בתרופה זו אם יש להם את האבחנה של הפרעה דו קוטבית. THC גם עלול להפריע לפעולת התרופות הפסיכיאטריות, בעיקר תרופות פסיכוטיות טיפוסיות אשר נותנים בתכיפות כנגד מצב המאניה. לבסוף, הוכח כי ההשפעות של המריחואנה הם לעתים קרובות יותר חמורות באנשים שאובחנו עם הפרעות פסיכיאטריות.

עם זאת, בהתחשב בעדות לא מבוססת, מסתבר כי עבור אנשים מסוימים מריחואנה כן מועילה. כל החלטה של שימוש בקנביס יש לשקול היטב ולדון עם הרופא וצריך להיעשות תחת פיקוח זהיר מאוד. לפני המלצה מבוססת של שימוש במריחואנה, צריך לערוך מחקר מבוקר כולל בדיקה אקראית ויהיה צורך שמחקר זה יתבצע בצורה בטוחה ויעילה. מחברי המחקר הזה ממליצים לנהל מחקרים לשימוש בקנביס וידוע כי תוצאות  המחקר יביאו תועלת. בנוסף, אם מחקר כזה יראה תועלת חיובית, שיטות יותר סטנדרטית של נטילת THC, כגון תרסיס, יוכלו להיווצר כך שאפשר לתת אותו במימון טיפולי. שאיפת THC, כגון עישן מריחואנה, משתנה בעוצמה ובעומק השאיפה על ידי הצרכן ויכול להוביל לאפקטים שונים אפילו עם אותו מוצר.  מינון סטנדרטי יכול לאפשר לחולים להשתמש במינון נמוך יותר אשר עשוי להיות יעיל באותה מידה, אבל עם פחות סיכונים, (פסיכוזה, מאניה, היפומאניה בפרט) מאשר באמצעי שאיפה רגילים. בנוסף, תרופה מסחרית מוכנה יכולה לכלול קנבינואידים דומים בשם קאנבידויל ((cannabidiol כדי להמשיך ולעזור בהפחתת תופעות הלוואי.

מחברי המחקר:

אשטון CH, מור PB, P גלגר, יאנג א"ח.

Cannabinoids בהפרעה רגשית דו קוטבית: סקירה ודיון של פוטנציאל תרפויטי שלהם.

J Psychopharmacol. ספטמבר 2005: 19 (3) :293-300.

פורסם ב 21 מאי 2005 12:31

http://www.pendulum.org/bpnews/archive/001628.html


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

5 תגובות למאמר “קנבינואידים בהפרעה דו קוטבית”

 1. frume
  יוני 30, 2010

  like with all medication, it couldhave the desired effect or the opposite.allso the kind of strain the cannabis has could make a difference; sativa or indica. It depends for what it is used

 2. דן
  יולי 21, 2010

  מה לגביי סכיזופרניה?

 3. חולה אמרקאי
  פברואר 15, 2011

  מה בקשר לאדם המטופל ב:

  Strattara 100mg
  Clonasapam as needed for חרדות
  Wellbutin xl 300mg
  Notriptyline 50 mg

  I heard there can be a big problem with Notriptyline...
  בבקשה צרו קשר לפחות לקשר לאדם הנכון מכל מקום בעולם
  מוכרח עזרה דחוף... הרופאים שלי נגד קנאביס

 4. חולה אמרקאי
  פברואר 15, 2011

  בקליפורניה אני כן מאושר כ mmj patient
  אבל גר במדינה שנגד

  לא בטוח שהדביקו עלי מיטוס של דו קוטבי
  אבל אם אני כן, אז אני בצרה צרורה
  יותר משחשבתי
  נמאס לי לחיות בלי ידע קונקרטי

 5. צוות קנביסה
  פברואר 15, 2011

  תכתוב דרך פה
  http://www.cannabisa.com/contact

הוספת תגובה:


evetopics