קנביס: מדע ורפואה

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  סליידר
 • תאריך:

  04 אוקטובר, 2011
banner
banner

Jay R. Cavanaugh, Ph.D.
AAMC, National Director

מטופלים רבים המשתמשים ומפיקים תועלת ממריחואנה רפואית אינם מעונינים לעשן אותה בגלל הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בעישון. מטופלים אלה מוצאים את עצמם בסוג של בעיה. עישון הקנביס משחרר את הקנאבינואידים האקטיבים בתוך שניות. התרופה נספגת בריאות ועוברת באופן מיידי למערכת ולמחזור הדם. את אותו האפקט ניתן להשיג ע"י שימוש במאייד הבריא יותר מעישון חומר צמחי בוער. כיוון שההשפעות של שאיפת קנביס מהירות כל כך, קל למטופלים לכייל את המנה המומלצת להם פשוט על ידי המתנה של דקה שתיים בין השאיפות.

קנביס הנצרך (נאכל) בצורה אוראלית כמו לדוגמא חמאת הקנביס שלנו (better bud butter), נספג באופן שונה מאוד מעישון או אינהלציה. מערכת העיכול סופגת קנאבינואידים בהדרגה במשך כשעה שעתיים. התרופה מעובדת קודם כל על ידי הכבד הממיר גרסאות של THCבחלק מהקנאבינואידים כגון: דלתא 9 לדלתא 11. בצריכת קנביס אוראלית נדרשת כמות של פי 4 עד 10 מזו הנדרשת לעישון, בכדי להגיע לאותו האפקט. נטילת הקנביס באופן אוראלי עלולה ליצר בעייתיות בכיול קבוע של המנה הרצויה.

 

טינקטורה (תמצית), עונה על הצורך של ספיגה מהירה ומינון קבוע. את רוב הטינקטורות שמים מתחת ללשון. חברות תרופות אנגליות עובדות כרגע על פיתוח של תרסיס תמצית קנביס, אותו שמים באותו האופן מתחת ללשון. אין לצפות שתרסיסים אלה יאושרו לשימוש בארה"ב במשך שנים רבות, וגם אם כן מחירם יהיה מאוד גבוה. מתחת ללשון, הספיגה על ידי אספקת הדם העורקית קורית בתוך מספר שניות. אחד הטריקים הוא לא לבלוע את המנה, שכן אם נבלעת, הספיגה תתבצע במערכת העיכול. עם זאת, מטופלים רבים מוסיפים את הטינקטורה לכוס תה או מיץ חמוציות לבליעה קלה יותר. כשהטינקטורה מעורבבת במשקה הספיגה תהיה איטית יותר מהספיגה תחת הלשון. בעוד שספיגת הטינקטורה על קיבה ריקה מתבצעת בתוך דקות ספורות, עדיין קימת ההמרה בכבד וכן הקושי בכיול המנה. מנת הטינקטורה נמדדת בדרך כלל בעזרת טפטפת או כפית. כלל אצבע למינון הוא שהמטופלים חווים אפקט החל מ- 3-4 טיפות ועד למספר טפטפות מלאות. תלוי בעצמת הטינקטורה, דרישותיו היחודיות של המטופל וגורמים נוספים.

 

הטכניקות הרשומות מטה מפרטות שתי שיטות עיקריות להכנת טינקטורות. על אף שמטרת השיטות היא להשיג את התוצאה האופטימלית מבחינת טוהר ועצמה, בסופו של דבר זה יקבע על פי טוהרו ועצמתו של הקנביס ממנו נעשית הטינקטורה. גורם נוסף המשפיע על הטינקטורה הינו בחירת הזן . בחלוקה גסה, עבור התכווצויות ועוויתות שרירים יש לבחור זנים שהם אינדיקה דומיננטים. ולהקלה על כאבים, יש לבחור בזנים שהם סאטיבה דומיננטים. על אף שבפועל, לעיתים קרובות הזן לא ידוע או לא מאופיין היטב. בדרך כלל נדרשים ניסוי וטעייה על מנת לגלות מהו הזן והמינון המומלצים.

 

חוקים כלליים:
טינקטורה הינה מיצוי של קנאבינואידים פעילים מהחומר הצמחי. הקנביס מכיל כימיקלים רבים העלולים להרגיז את הקיבה או להיות בעלי טעם נבזי. אחת המטרות של תהליך המיצוי, היא להגן על הקנאבינואידים ולהשאיר כמה שיותר טרפנים וכלורופילים. חום ואור משפיעים שניהם באופן מזיק על הקנאבינואידים ולכן יש להימנע מהם או להקטין את השפעתם. את הטינקטורות יש לאחסן בכלי זכוכית כהה ואטום בטמפרטורת החדר ומטה. הימנעו מקופסאות פלסטיק. האתנול שבטינקטורה עלול להגביר את מסיסות הפוליאתילן ויניל החופשי שבפלסטיק.

 

מיצוי חם:

זהו תהליך פשוט ויעיל בארבעה שלבים.
המרכיבים:
כ-3.5 גרם (1/8 אונקיה) קנביס מאיכות מעולה
כ-57 גרם (2 אונקיות) בקרדי רום 151
סיכום תהליך ההכנה:
1. לקצוץ דק את הקנביס (מטחנת קפה תעשה את העבודה)
2. להניח במחבת נמוכה (גם תבנית פאי מצופה בנייר אלומיניום תעבוד) ולאפות בחום של כ-160 מעלות צלסיוס (325 פרנהייט) למשך 4-5 דקות.
3. להוציא מהתנור ולהניח את הקנביס ברום (השתמשו בצנצנת זכוכית קטנה עם פתח רחב)
4. לבשל על אש קטנה בתוך אמבט מים למשך 20 דקות. יש לשמור על טמפרטורה של 65-74 מעלות צלסיוס (150-165 פרנהייט).
5. לסנן את התערובת ולאחסן.
 
מינון:
טיפה אחת – מאוד נחמדה. שתיים שמות אותך ב"ספייס". אבל עליך לכייל את המנה בעצמך. ההשפעה מתחילה בערך אחרי שעה וחצי (לפחות במקרה שלי) ומתמשכת חמש שעות (טיפה אחת) ושבע עד שמונה שעות (שתי טיפות)
פרטי התהליך – סימוכין ורציונליזציות:
1. יש לקצוץ את הקנביס – יותר שטח פנים מאפשר מיצוי מהיר ויעיל יותר.
2. יש לאפות את הקנביס.

 

בצמח הקנביס השלם, תכולת ה- THC מבוטאת כ- THCA (tetrahydrocannabolic acid) לפני שעברה דקרבוקסילציה על מנת להפוך ל- THC, תהליך זה קורה כשהקנביס מחומם בבישול, כשמעשנים אותו וכשבולעים את האדים. THCA הינו משכך כאבים עדין ואנטי דלקתי, אך אין לו היקשרות טובה עם רצפטורי ה-1CB שלנו. ולכן, כדי להכין טינקטורה העשירה ב-THC בעלת איכויות מרפאות רבות כמו שקורה בעישון (ספיגה מהירה, הקלה מהירה וכיול עצמי קל ומדויק של מנה), עלינו להמיר את ה-THCA שבצמח ל-THC בטרם המיצוי במרתח אלכוהול.
THC מתאדה בטמפרטורה של 193 מעלות צלסיוס (380 מעלות פרנהייט). אנחנו רוצים לחמם את הקנביס בכדי להפוך את ה- THCA ל-THC אך עלינו לדאוג שהטמפרטורה לא תעלה על 193 מעלות צלסיוס. לכן מחממים לחום של כ-162 מעלות צלסיוס (325 פרנהייט). בתוך 4-5 דקות התנור שלכם (וגם הבית) יתחיל להפיץ ריח מאוד חזק, זה הזמן להוציא את הקנביס מהתנור.

 

לתשומת ליבכם ישנה הטעיה נירחבת בנוגע לחימום הקנביס. זה נכון שלא חייבים לחמם אותו בכדי למצות את ה-THC ואת ה-THCA , אך כמות ה-THC בהכנת הצמח השלם קטנה באופן יחסי בהשוואה למה שקורה אחרי דקרבוקסילציה של ה-THCA. ולכן, אם אתם רוצים למקסם את עצמת הטינקטורה שלכם עליכם לחמם את הקנביס לפני המיצוי.

 

3. כדאי להשתמש באלכוהול בעל האחוז הגבוה ביותר שבנמצא. בסביבה שלי זה היה בקרדי 151. ככל שיש יותר אחוזי אלכוהול המיצוי יהיה יעיל יותר.
4. בשלו את התערובת באיטיות על אש קטנה.
 
זהו אחד הנושאים הכי שנויים במחלוקת. מתכונים רבים דורשים להניח את הקנביס (לא אפוי כמובן) באלכוהול ולחכות 2-6 שבועות. הדאגה העיקרית בחימום האלכוהול היא שהוא הופך נפיץ (זה לא בדיוק נכון…אבל הוא כן דליק).
 
מטרת הבישול האיטי, על אש קטנה, היא חימום האלכוהול בכדי לשפר את רמות המיצוי ובכדי להיות יעילים יותר. חימום במהלך המיצוי מעלה את תנועת המולקולות (פיזיקה/כימיה בסיסית) ומפחית באופן דרסטי את זמן המיצוי. נקודת הרתיחה של אתנול טהור היא כ- 78 מעלות צלסיוס (173 מעלות פרנהייט). נשתמש באמבט המים לחימום תערובת הרום/קנביס עד לממש מתחת לנקודת הרתיחה של אתנול.
 
חימום תערובת האלכוהול יכולה להיעשות בצורה מאוד בטיחותית על ידי שימוש באמבט מים חמים. תצטרכו טרמומטר מדוייק. במחבת בעלת שפה מאונכת (רוחב 22ס"מ X גובה 7ס"מ) שימו כ-2.5 ס"מ (אינצ' 1) גובה מים. הביאו את המים לרתיחה בביעבוע עדין. על תערובת הרום/קנביס להיות בצנצנת זכוכית קטנה (כ-400 מ"ל) בעלת פתח רחב. אין לכסות את הצינצנת.

 

יש להכניס את הטרמומטר לתוך הצנצנת, ואת הצנצנת לתוך אמבט המים. הביאו את תערובת הרום/קנביס לחום של כ- 74 מעלות צלסיוס (אני דואג שהחום יהיה בין 65 ל-74 מעלות צלסיוס). אתם רוצים שתערובת האלכוהול תזוז בקושי (לא רותחת, אך מראה סימני זרימה בנוזל התערובת). אם התערובת מתחילה לבעבע יותר מידיי, הנמיכו את החום של אמבט המים.
 
יש להפעיל את קולט האדים על העצמה המקסימלית. תוכלו לראות שאדי האלכוהול מתערבבים עם אדי המים העולים מן האמבט ומאווררים על ידי קולט האדים. זאת בצירוף העובדה שאתם מנסים להרתיח את האתנול הופכת את התהליך לבטיחותי.
 
5. סננו, מידדו ואחסנו.
 
לכשיסתיים תהליך המיצוי תישארו עם כ-29 גרם (1 OZ) של טינקטורת דרקון ירוק. שימו לב ש-29 גרם אלכוהול התאדו.
 
כעת כדאי לכם לבדוק את הטפטפת שלכם. בבדיקה שלי, 34 טפטפות מלאות הן 29 גרם נוזל (כל טפטפת שוקלת קצת פחות מגרם כיוון ש-29 גרם=1OZ).
 
על הנוזל להיות בצבע ירוק כהה ולהריח כמו קנביס.

 

6. מינון.
מן הסתם כל אחד שונה. לי לוקח כשעה וחצי להרגיש את האפקט של אכילת קנביס. באופן דומה גם לטינקטורה הזו לוקח כשעה וחצי להשפיע. ניסיתי טינקטורה שמישהו הכין בשיטת המיצוי הקר, עם אותה כמות קנביס וגיליתי שחמש טפטפות לא השפיעו עלי כלל.
 
מהשימוש בטכניקת הדרקון הירוק שלי, אני מוצא שטפטפת אחת תשפיע בתוך שעה וחצי, למשך חמש שעות בתוספת כשעה וחצי של תופעות לוואי מושהות.
 
שתי טפטפות העניקו לי "מנה רוחנית" (חזק כמו אכילת בראוני). ההשפעות נמשכו 7-8 שעות בתוספת תופעות לוואי מושהות של כשעתיים.
 
זאת אומרת, ש-3.5 גרם (1/8 OZ) של קנביס מאיכות טובה מניב כ- 30-34 מנות של טינקטורה (טפטפת אחת באמת מספיקה). זה הרבה יותר נעים מלעשן והרבה יותר בריא.

 

השיטה הקרה עם אתנול:
הכנת טינקטורה קרה משמרת את שלמות הקנאבינואידים. כדי שהמיצוי יהיה רב עצמה, שיטה זו דורשת שהחומר ההתחלתי יהיה עשיר בתכולת קנאבינואידים. למשל פרחים או "כיף" העשוי מגזם ומעלים. על החומר להיות יבש וללא עובש. ניתן לייבשו במקפיא (4- עד 10- מעלות צלסיוס) אך עדיף לשים את החומר בשקית אטומה לנוזלים ואותה בתוך אמבט של קרח יבש/אתנול (70- מעלות צלסיוס). ברגע שמרחיקים את המים, פני השטח של החומר ההתחלתי מבקש להתרחב. את זה ניתן להשיג במספר דרכים אך ישנן שתיים בולטות:

 

שימוש בפריחה – שימו פרחים מיובשים במטחנת קפה והפעילו בפולסים עד שהחומר טחון לגמרי אך לא אבקתי.
הכנת "כיף" – שפשפו גזם ועלים יבשים מעל מסננת משי. אספו את האבקה העוברת דרך המסננת. עליה להיות בצבע ירוק חיוור. הכנת "כיף" היא שיטה עתיקה למיצוי טריכומים (קריסטלים) מהחומר הצמחי.

 

בין אם משתמשים ב"כיף" או בפרחים טחונים, עליהם להיות קרים כקרח לצורך הכנה זו. באופן דומה, אם נעשה שימוש באתנול עליו להיות קר כקרח במשך התהליך.
 
סוג האלכוהול המתאים לשימוש בני אדם הוא אלכוהול-אתנול, או אתיל אלכוהול. הפרופ (מידת חסינות אלכוהולית =proof) המופיע על בקבוקי האלכוהול המסחרי מתיחס לאחוזי האתנול שהמשקה מכיל. פרופ שווה לאחוז האתנול כפול שתיים. ולכן 80 "פרופ" אומר, שהתערובת מכילה 40% אתנול. ככל שתכולת האלכוהול גבוהה יותר, המיצוי יהיה מוצלח יותר. באופן אידיאלי, 200 פרופ אתנול יהיה הכי טוב, אלא שאי אפשר לזקק אתנול לפרופ כזה ולכן משתמשים בבנזין כדי להסיר את שריד המים האחרון. תהליך זה הופך אתנול "טהור" לרעיל.

 

רבים משתמשים ב- "Everclear", העומד על 190 פרופ או 95% אתנול. "Everclear" הוא חסר טעם, אך מסתבר שהוא אינו זמין בכל מדינה. אופציה שניה וטובה גם כן היא רום 151 פרופ. זהו נוזל בצבע ענבר בהיר, בעל 75% אתנול בטעם מתוק. אחת המטפלות שלנו כותבת שהוא משתמשת אך ורק בברנדי קורבל בגלל הטעם. אחרים משתמשים בוודקה רוסית קפואה. משקאות מזוקקים "נורמליים" אלה מכילים 40%-50% אתנול. ישנם מטופלים המוצאים שרמות גבוהות של אתנול כמו ב- Everclear וברום 151, גורמות לתחושת בעירה מתחת ללשון. אם תחושת בעירה הינה שיקול השתמשו בוודקה מאיכות 90-100 פרופ.

 

מיצוי וטיהור קר:
השתמשו בלפחות 28 גרם (אונקיה 1) של החומר ההתחלתי לכל 400 מ"ל (פיינט1) אתנול. שימו אבקת כיף קרה או פרחי קנביס טחונים יחד עם האתנול בצנצנת ערבוב מזכוכית בנפח ליטר. סיגרו את הצנצנת היטב ונערו נמרצות במשך חמש דקות, החזירו למקפיא. המשיכו ל"הטריד" את התערובת כל כמה שעות והקפיאו מחדש. המשיכו כך למשך יומיים שלושה.
 
העבירו את התערובת הקרה דרך שתי שכבות של בד גבינה סטרילי. שימרו את "כדור" בד הגבינה לשימוש מקומי, או ברגע שיתייבש, השתמשו בבד כדי להכין חמאת פרחים. את הנוזל שעבר דרך בד הגבינה יש לסנן פעמיים דרך נייר לסינון קפה. השתמשו בכפפות כיוון שיש לסחוט את בד הגבינה ונייר הסינון בכדי לסייע לתהליך המיצוי. ללא כפפות, חלק מהחומרים יספגו דרך העור.

 

אם משתמשים ב- Everclear, תתקבל טינקטורה בצבע ירוק חיוור עד זהוב. אם משתמשים ברום 151, תוצאות המיצוי יהיו בצבע ענברי. משמעה של טינקטורה בצבע ירוק כהה, היא שיש עודף חומר צמחי. זה לא אומר שהטינקטורה לא תהיה עצמתית, רק טעמה יהיה נבזי. כשמשתמשים ב- Everclear ניתן להוסיף תמציות טעם שונות (וניל, פטל וכו'). הקפידו להשתמש בלא יותר ממספר טיפות של תמצית הטעם.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “קנביס: מדע ורפואה”

 1. אייל
  פברואר 25, 2013

  כמה לוקחים מהטיהור הקר? גם טיפה או שתיים?


evetopics