קנביס רפואי וגלאוקומה

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  10 ינואר, 2010
banner
banner

גלאוקומה היא הפרעה שלרוב מקושרת ללחץ גבוהה בנוזלי העין. בערך 300,000 קנדים סובלים מגלקומה והיא הגורם המוביל לעיוורון חשוך מרפא. העין שומרת על הצורה המושלמת שלה על מנת לרכז אור בדיוק על הרשתית בעזרת הלחץ התוך-עיני של נוזל פנימי הנקרא "אקאוס הומור". אם העין מייצרת יותר מידי מן נוזל זה או שהתעלות שדרכן הוא יוצא חסומות, הלחץ המוגבר יכול להתחיל הדרדרות עצבית הכוללת את העצב האופטי ואזור קליפת הראיה במוח. למרות שגלאוקומה יכול לפעמים להופיע אצל חולים בעלי לחץ תוך-עיני נורמלי, היא לרוב משיוכת עם לחץ  גבוה.

ישנם מספר מחלקות של תרופות לטיפול בגלאוקומה. רובן ניתנות כטיפות לעין. אך ישנם אנשים שלא מגיבים לתרופות אלו בעוד שאחרים רואים ירידה ביעילות עם הזמן. יתר על כן, אף אחת מן תרופות אלו לא הראתה מניעה של נזק עצבי בטווח הארוך.

הוכחות

שאיפה של עשן קנביס הורידה את הלחץ התוך-עיני המוגבר של חולי גלקומה וקנבינואידים הראו עתיד מבטיח בטיפול של מחלה זו. פעולה זו של הורדת לחץ דם תוך עיני יכולה להיות על קולטני קנבינואידים ספציפים שנתגלו לאחרונה על מבנים בתוך העין שמשויכים לויסות הלחץ התוך-עיני. קולטנים אלו כנראה פועלים בשביל לקבל קנבינואיד טבעי שמיוצר ע"י העין הנקרא "אננדמיד". הורדה של הלחץ התוך-עיני יכולה לדחות או למנוע את ההתפתחות של נזק בלתי הפיך לעין. יש גם כמה סימנים שקנבינואידים יכולים להיות בעלי יכולת הגנה עצבית משמעותית(כלומר שמגנה על תאי העצב שנפגעו ממחלה) תכונה שכנראה ייחודית לקבוצה זו של תרופות פוטנציאליות לגלקומה.

רוברט רנדל

לרוברט רנדל נאמר ע"י רופאי העיניים שלו שהוא יהיה עיוור עד אמצע שנות ה70. הוא עישן מריחואנה מתחילת שנות ה70(ומ78 עד מותו עישן עם אישור רישיון).

סוף סוף, כשעישנתי מריחואנה ראיתי ברור יותר. אני לא מדבר על הארה, אני מדבר על ראיית עיניים. ממש לראות. מאז אמצע טיפש-עשרה הערבים שלי היו רדופים בבעיות ראיה קטנות, הילות צבעוניות. בחלק מן הערבים הייתי נהיה עיוור-לבן, הראיה שלי נתפסה במערבולת של תאורה מוחלטת – הריק הלבן.

ערב אחד בקיץ של 1972 עצמתי את עין שמאל וגיליתי שאני לא יכול לקרוא עם עין ימין. במקום אותיות מסודרות וברורות ראיתי ערימה של דיו שחור מרוח על דף לבן. לא משנה כמה קרוב הקרבתי את הטקסט, הוא נשאר לא ברור, לא ניתן להבנה, זר. מישהו נתן לי שם של רופא עיניים טוב. ראיתי אותו אח"כ למחרת. הייתי בן 24.

בנגמין פין, אחד מן מומחי העיניים הגדולים במדינה ביצע מספר בדיקות. אחרי זה הוא אמר "בני יש לך מחלה רצינית הנקראת גלקומה. סבלת נזק רב לראיה. במקרה הטוב נשארו לך 3 אולי 5 שנים של ראיה. איבדת את רוב הראיה בשני העיניים. בעין ימין אין ראיה מרכזית – חוסר יכולת קריאה – כלום.. אתה בבעיה רצינית מאוד.. אני מצטער בן. נעשה כמיטב יכולתינו אבל אין הרבה שאנחנו יכולים לעשות. תחיה את כמו שתמיד חיית כי חייך לא ישארו כך לעוד הרבה."

ניתוח היה מסוכן.. היה סיכוי טוב להחריב את החלקים הבריאים שעוד קיימים.

עדיין יכולתי לראות, לקרוא, להנות מיופיו של הטבע. עד שכמובן הושמתי על תרופה חדשה בשם פילוקרפין, אשר במהרה הורידה את שארית הראיה שלי לצורה חולה. כך הכרתי את עולם התרופות המעוות מאוד של גלקומה. כל שדה ראיה התצטמק. דברים לא התקדמו טוב בכלל.

תוך שבועות מהזמן שאובחנתי המרשם שלי לפילוקרפין הוכפל, ואז שוב הוכפל, שולש והוכפל פי 4. עוד תרופות נרשמו. ההתקפה התרופתית השאירה אותי מטושטש, קצר ראיה, מפחד מאור, עייף מאוד ועם כאב גב כרוני מהסתיידות הכליות שלי. כמות התרופות המרשם הרעילות הגוברת שלקחתי לא עמדה בקצב האופי הדינמי של הגלקומה שלי.

ואז מישהו נתן לי כמה ג'וינטים. במקרה הסתכלתי מחוץ לחלון במנורת רחוב רחוקה ושמתי לב מה לא היה שם, לא היו הילות.

הרעיון שצמח רפואי אשר אסור עפ"י חוק הולך "להציל את הראיה שלך" הוא מטורף ומופרך לחלוטין.

אז התחילו 6 חודשים של ציפיה צינית. 6 חודשים של ניסוי וטעייה. בסוף המסקנה הייתה בלתי נמנעת. בלי קנביס יש הילות ולילות של עיוורון-לבן. כאשר עישנתי קנביס לא היו הילות. האם תבנית מתפתחת? אם צפיתי בזהירות ממש יכולתי לראות את ההילות מתפוגגות. הראיות המצטברות של תועלת רב פעמית היו חותכות.

דר' פין אולם מבולבל מהשינוי הפתאומי במצבי היה מאוד מרוצה מן התוצאות. שדי הראיה ההולכים והתמדרדרים שלי התייצבו. גלישתי את החשכה האטה ואז נעצרה. כאשר הגלקומה הייתה תחת טיפול חלקים אחרים של חיי החלו לתקן את עצמם.

להוכיח שמריחואנה מוריד לחץ תוך-עיני זה לא קשה.

הם גילו שלא היה ניתן לשלוט במחלתי עם תרופות מרשם רגילות. אם הייתי נשאר על סמים אלו, כמו שדר' פין חזה, הייתי מתעוור.

ללא מריחואנה הלחץ התוך-עיני שלי היה מעבר לשליטה רפואית.

ללא מריחואנה הייתי מתעוור".

סיפורו של דר' הרווי גינסבורג

אני פרופסור לפסיכולוגיה בן 47 המלמד באוניברסיטת טקסס וכרגע מנהל פרויקטים בעמותה הלאומית למדע.

מאז 1980 סבלתי מגלקומה, הפרעה שעוברת במשפחתי. בין 1980 ו 1994 לקחתי מספר תרופות מרשם, כולל טימופטיק, בטופטיק, אוקוסרט ופרופין. ב1986 אחרי שקראתי בספרות המקצועית החלתי לגדל ולהשתמש במריחואנה.

לפני שהתחלתי להשתמש בזה, רק 17% מהעין הימנית ו10% מהשמאלית נתנו לחץ מתחת ל20מ"גשל כספית. אחרי שהתחלתי להשתמש במריחואנה הלחץ נפל למתחת 20מ"ג ב52% בימין ו39% בשמאל.

אולי המצב היה משתפר ללא מריחואנה, אך זה נראה בספק לאור הטבע של הגלוקמה. ברור שהתרופות מרשם שלקחתי לא עזרו למנוע את הדרדרות המחלה כפי שרופא עיניים שלי העיד. הוספה של תרופה חדשה יכלה אולי להשיג את אותה התוצאה, אבל עד שהאיסור הממשלתי על מחקר במריחואנה לא יורם, תיאוריה יריבה זו לא תוכל להבדק. אני רק יכול לומר ששני גרמים של מריחואנה ליום, בשילוב עם תרופות אחרות, הראו יעילות ארוכת טווח בהורדה של הלחץ התוך-עיני הקשור לגלוקמה שלי.

בטיחותה של המריחואנה והיכולת שלה להוריד לחץ תוך-עיני ידועים מאוד, אך עם זאת הרשות הממשלית והמדינית ממשיכים עם המדיניות הקשה כאשר שוטרים ועובדי ממשלה תוהים מדוע האזרח הפשוט נהיה יותר עוין כלפיהם, השאלה נשארת: מתי החוקים האלה הולכים להשתנות?

http://www.medicalmarijuanainformation.com/therapeuticuses/patientGroups.php?groupID=14


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

תגובה אחת למאמר “קנביס רפואי וגלאוקומה”

 1. תהילה כהן
  אפריל 9, 2010

  שלום רב לכותב המאמר!
  קוראים לי תהילה כהן ואני בכיתה י"ב, במסגרת לימודי תקשורת ברדיו אני עושה על התמכרויות סמים ואלכוהול, גלשתי באינטרנט עד שמצאתי את מאמר זה. בזכותך הראתי גם את הצד השני של הקנביס שהוא טוב ועוזר ולא רק את הצד המכוער שלו.
  השתמשתי בתוכניתי ברדיו במאמר זה שלך והוספתי את הבלוג של רוברט רנדל.
  מאמר מצויין תודה רבה!!!


evetopics