כתבת אורח: קנביס רפואי והמשטרה

banner
banner

בפברואר 2000 נעצרתי בבואנוס איירס על החזקת מריחואנה. טעות, טועים, טעינו. אני חייב להודות שזה היה אחד הלילות המצחיקים בחיי אבל בסופו של דבר – לא ממליץ לאף אחד. עוד לפני שהבוקר הגיע (נעצרתי בערב) התיק כבר היה סגור מחוסר עניין לציבור. המשטרה בארגנטינה פשוט לא ראתה טעם בלהטריד תייר שגם ככה אין בכוונתו להישאר בסביבה. ספק אם היחס אלי היה דומה אם הייתי ארגנטינאי או לחילופין – נעצר בתל אביב.

לאורך השנים, גישתה של משטרת ישראל לקנביס הייתה לעיתים יותר נוקשה ולעיתים פחות נוקשה – אבל תמיד נוקשה. מאחר וקנביס היה צמח לא חוקי על פי מדינת ישראל, אין הרבה טעם לבוא בתלונות למשטרה על כך שעשתה את עבודתה, גם אם הזניחה את העבודה בתחומים אחרים וגם אם עשתה עבודה זו בהתלהבות יתרה. אבל היום, כאשר הצמח קיבל מעמד חדש של חוקיות במצבים מסוימים, משטרת ישראל מסרבת ליישר קו עם משרדי הממשלה ובעיקר משרד הבריאות. זהו מצב בו המשטרה מסרבת לקבל את המלצות משרד הבריאות, גם אם מדובר בהפחתת הפליליות של הקנביס כאשר מדובר בחולים אשר אובחנו ככאלה שהצמח להם הוא כתרופה. הם אולי לא יעצרו את מי שמחזיק בכל האישורים, אבל הם יוודאו שישנם כל כולם של האישורים, לעיתים אף ימציאו אישורים נוספים אשר אין ברשות האדם – כפי שכבר קרה בתחנת חלוקה בתל אביב. כיום השוטרים עדיין מתייחסים לבעלי אישורים כאל גורמים בעיתיים. במקום להמשיך ולחפש כיצד לעצור את הפצת הקנביס בכלל, על המשטרה היום למצוא דרך המאפשרת הפצה באופן חוקי ובטוח לאלה אשר נקבע בחוק שהם זקוקים ורשאים לכך והתחושה היא שהם לא ממהרים לעשות זאת. בכל הנוגע לקנביס וצרכניו, המשטרה כרגיל פספסה את הנקודה ובגדול.

במשך שנים נהגה המשטרה ביד קשה בצרכני הקנביס הלא חוקי. זאת מתוך מחשבה שהפחד יעצור אנשים מלגשת אל הסם. עליית צריכת הקנביס הלא חוקית הוכיחה את טעותם. לאחר עשרות שנים, בין אם בעקבות פעולות המשטרה או גורמים חיצוניים, ההיצע (הלא חוקי) של קנביס ירד פלאים, אולם לא הביקוש. 'היובש' עליו מדברים רבים ממעשני הסמים הקלים בארץ הביא למצב בו כמות קטנה של קנביס יכולה לעלות מאות שקלים, כלומר על פחות סמים, העבריינים עושים את אותם סכומי כסף. מכיוון שמחיר הקנביס הרפואי הוא קבוע וכמעט ניתן לומר שווה לכל נפש, המשטרה חוששת מניצול מערך החלוקה על מנת לעשות רווחים בשוק הסמים הלא חוקים. קשה לומר שהמשטרה טועה, בעיקר כשהם מציגים נתונים בהם 15% מהקנביס המחולק לבעלי היתר מגיעים לגורמים פליליים. אז מה הפתרון שלהם? להגיע לתחנות חלוקה ולהטריד את החולים העומדים בתור; לדרוש מאנשים להוכיח את חפותם – דרך הנוגדת את החוק אליו מצווה המשטרה. לא לנסות לסלק את הגורמים הפליליים מהמשוואה, לא להתייחס לנהלים שנקבעו על ידי אנשי מקצוע ובריאות – התייחסות המשטרה היא: 'טוב, הרשו להם אבל אנחנו בטח שלא נעשה להם את החיים קלים', כמעט ללא רצון אמיתי לפתור את בעיית הפשע הסובבת.

כיום כאשר בעיר כמו לוד כבר לא ניתן יותר להעלים עין, המשטרה נאלצת להפעיל את יחידות הצבא שלה. אולי יום אחד יעמדו שוטרי מג"ב במחסום לכניסה של תחנת החלוקה.

מאת: עיניים אדומות

עוד פוסט שפורסם בפורום בנושא: אני והסיפור שלי


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

2 תגובות למאמר “כתבת אורח: קנביס רפואי והמשטרה”

 1. אילן
  ינואר 4, 2012

  המשטרה החזירה לי סיגרה של קנביס רפואי אחרי שבועים, למה?
  יש לי אישור להחזיק ולהשתמש בקנביס רפואי אבל במקרה של התקלות עם המשטרה , השוטרים לא יודעים איך להיתמודד עם מצב כזה, והם מוציאים אדם מדעתו וזה בשם החוק?
  ראוי שהמערכת המשטרתית תלמד את השוטרים לא להציק למי שיש לו אישור רפואי לשימוש בקנביס רפואי.

 2. לוי
  ינואר 5, 2012

  שלום לכום אני כבר הרבה זמן מנסה לעבור ספק מי סיח לבטר מישהו יכול לעזור נ.ב ניסיתי פקס ומייל אך לא יצרו איתי קשר

הוספת תגובה:


evetopics