מחקר על נגזרות של קנביס לטיפול אנטי-סרטני

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    כללי
  • תאריך:

    01 מרץ, 2010
banner
banner

מזכה סטודנטית של האוניברסיטה העברית בפרס "קיי" לחדשנות

דוקטורנטית באוניברסיטה העברית הראתה שנגזרות של צמח הקנביס (חשיש) הן יעילות בעצירת גידולים סרטניים בתנאי מעבדה ובניסויים בחיות. בעבור עבודתה זו, היתה נטליה קוגן בין הזוכות בפרס קיי לחדשנות.

תחת השגחתו של פרופ' רפאל משולם בבית הספר לרוקחות של האוניברסיטה העברית (בשיתוף פרופ' מיכאל שלזינגר מבית הספר לרפואה הדסה, ופרופ' אסתר פריאל מאוניברסיטת בן גוריון), קוגן פיתחה תרכובות חדשות – הנקראות קנבינואידים קוינונואידים) – אשר פועלות כמקבילות של סמים אנטי-סרטניים, אשר הידוע בהם הוא דאונומיצין.

בזמן שהדאונומיצין ידוע כרעיל ללב, קוגן, יחד עם ד"ר רונן בארי וד"ר גרגנה מארינצ'בה מהדסה עין כרם, מצאה שהקנבואידים הקוינונואידים הרבה פחות רעילים ללב. פיתוחם של קוינונואידים בעלי פעילות אנטי-סרטנית ורעילות נמוכה  הוא יעד רפואי מרכזי. בשלב זה קוגן ממשיכה לחקור את מנגנון הפעולה של תרכובות מבטיחות אלה.

כל התרכובות שסונתזו ע"י קוגן עיכבו את התפתחותם של תאים סרטניים בתרביות של תאים, ואחת מהן גם צימצמה באופן ניכר את גודלן של גידולים סרטניים בניסויים בחיות. נמצא, שהקוינונים הקנבואידים פעלו במסלול יחודי של השמדת תאים סרטניים – ע"י עיכוב ספציפי של טופויסומראז 2, אנזים אשר משתתף בשיכפול תאים. מרבית הסמים האנטי-סרטניים הם פחות סלקטיביים, ופועלים דרך מספר מנגנונים.

בנוסף, התרכובת הפעילה ביותר בסידרה שפותחה ע"י קוגן, יחד עם קנבואידים אחרים, התגלו על ידה וע"י פרופ' רות גלילי מהאוניברסיטה העברית, כבעלי תכונות אנגיוגניות. אנגיוננזיס, התהליך של יצירת כלי דם חדשים, הוא חיוני לגידול תאים סרטניים, ומאמצים רבים מושקעים ע"י חוקרים בפיתוח תרכובות בעלות פעילות אנטי-אנגיוגנית.

מאחר שהתרכובות שפותחו ע"י קוגן הן בעלות תכונות אנטי-סרטניות, ויותר סלקטיביות וחזקות מתרופות כימותרפיות מקובלות, יש להן פוטנציאל רב להיות מרכיבים בתרופות אנטי-סרטניות חדשות.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין תגובות.

הוספת תגובה:


evetopics