קנביס רפואי ופגיעות עמוד השדרה

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  07 ינואר, 2010
banner
banner

רקע:
פציעות ומחלות עמוד שדרה לרוב גורמות לחוסר תנועה(כמו שיתוק של גפיים תחתונות ועליונות), כאב עצבי, התכווצויות שרירים, חוסר שליטה בסוגרים, בעיות זקפה ודכאון.

פרפלגיה היא חולשה או שיתוק של החלק הגוף התחתון שנגרם ע"י מחלה או נזק באמצע או בתחתית חוט השדרה. אם הפגיעה היא ליד הצוואר, הזרועות והרגליים שניהם יושפעו וקוודרפלגיה מתפתחת. התרופות הסנדרטיות נגד כאב הם אופיום ונגזרותיו ובקלופן או דיאזפם) וסמים אחר ממחלקה הזו נגד התכווציות השרירים.

הוכחות:
חולים עם נזקי עמוד שדרה ודיווחים בספרות הרפואית מדווחים בקצב גובר אנקדוטות על היעילות של טיאייצ'סי בעצירת התכווציות שרירים והורדת שכיחות העיוותים.

חולים עם פרפלגיה וקוודרפלגיה דיווחו שקנביס לא רק משכח את הכאבים בלי התופעות לוואי של האופים אלא גם מוריד ביעילות את הרעידות ועיוותים בשרירים.

בניסוי של קודאין ו טיאייצ'סי שני החומרים כאשר השוו לפלצבו(חומר דמה) בנפרד הראו יכולות של שיכוח כאבים אך רק הטיאייצ'סי הראה השפעה משמעותית וחיובית על העיוותים לעומת הפלצבו.

במחקר טיפולי בעיוותים של 5 בעלי  קוודרפלגיה בעזרת דרונבינול(טיאייצ'סי), חוקרים מצאו שהעיוותים ירדו באופן מרשים ב2 מתוך 5, ללא שינוי בשלישי, עלו וירדו ברביעי והחמירו בחמישי.

"מלק את אל" ערך סקר על ההשפעות הנתפשות על העיוותים של נפגעי עמוד שדרה. מידע שנאסף מ43 חולים הראה השפעה חיובית כאשר חולים דיווחו ירידה בעיוותים עם שימוש במריחואנה רפואית. מחקרים קלינים נוספים נדרשים בשביל לבחון את השינויים ברמות העיוותים בין חולים הסובלים מפגיעות עמוד שדרה וטיפול עם קנבינואידים (החומרים המצואים בקנביס רפואי).

עדויות:

פרפלגיה – הסיפור של כריס ווידרסקי

בינואר 1989 נפגעתי מפציעת ירי לא מכוונת. הובהלתי לבית-חולים ולתוך ניתוח.

אחרי עשר ימים בטיפול נמרץ ניורולוג אמר לי שאין שום דבר שהם יכולים לעשות. למרות שהכדור פספס את עמוד השדרה, הנפיחות השאירה אותי משותק מהחזה מטה.

לא יכולתי לעבוד.

ארבע חודשים אחרי הפציעה התחלתי לחוות את התחושות המוזורות וכואבות משהו הידועות כעיוותיי שרירים. בהתחלה הם השפיעו רק על כפות רגלי והתרגליים התתונות אבל במהרה הם קרו בכל שריריי המשותקים. ניתן לי סם בשם בקלופן אך אפילו המינון המקסימלי לא נתן הרבה הקלה. היו שפע של תופעות לוואי לא רצויות, עיפות, כאבי ראש חמורים, הזעת יתר, נידודי שינה ופה יבש.

העיוותים נעשו יותר ויותר אלימים. אחרי שהם גרמו לי ליפול מן המיטה הרופאים הוספים 20 מיליגרם ליום של דיאזפם ואז עוד 20 מיליגרם. נהפכתי לזומבי רפואי.

סיגרית קנביס רפואי אחת נתנה לי הקלה מיידית ובלי כל התופעות לוואי המשתקות של דיאזפם ובקלופן. מטלות יום-יום כמו להתקלח ולהתלבש נהפכו קלות יותר באופן מרשים. מאז כל פעם שאני יכולה למצוא מריחואנה אני מעשן 3-4 סיגריות ליום. יש לי מעט מאוד אם בכלל התכווציות ונחסך ממני הצורך לקחת תריסר כדורים מאוד רעילים וממכרים על בסיס יומי.

פרפלגיה – הסיפור של ראס הוקנסון

ראס הוא חולה פרפלגיה בן 53 שמשתמש בקנביס כמשכך כאבים כבר 3 עשורים, מאז שהוא גילה שהקנביס נותן לו את ההקלה הטובה ביותר לכאביו החמורים שנגרמים בעקבות תאונה:

באפריל 1965 נפגעתי בתאונת דרכים. המכונית התהפכה מספר פעמים, תופסת אותי בין הדלת והגג וכמעט חותכת אותי לשניים. סבלתי מעמוד שדרה תחתון שבור, טחול קרוע, צלעות שבורות, ריאות מנוקבות, רגל שבורה ומעיים פגועים. כמעט מתתי במקום.

הייתי בבית חולים בערך שנה וראיתי מספר אנשים מתים לידי. פעם אחת הושמתי על מיטה זזה אך לא נקשרתי כמו שצריך, נפלתי ושברתי את רגלי שוב.

במהלך כל שהותי בבית חולים סבלתי מכאבים קשים. לא יכולתי לישון יותר משעה-שעה וחצי כל פעם וגם אז כאשר מותש לגמרי. רק מינונים גדולי של דמרול(נגזרת של מורפיום) יכלו להרגיע את הכאב למספר שעות. התמכרתי לדמרול ועברתי תסמונת נסיגה כאשר הפסקתי לקחת אותה.

אחרי כמעט שנה בבית חולים החלטתי שאני לא יכול להעביר את שארית חיי שם ושאני חייב לקחת שליטה על גורלי, אז יצאתי מן מהבית חולים, כנגד דעת הרופאים שלי שחשבו שאני לא ישרוד בחוץ. בזמנו לא יכולתי אפילו ללבוש גרביים או נעלים אבל הייתי נחוש לדאוג לעצמי איכשהוא.

לפני התאונה עשיתי שנתיים של קולג' ורציתי לסיים. איכשהוא הצלחתי לחזור ולהיות נוכח בשיעורים לוקח כמה כדורי דרוון כל שעה וחצי. בקולג' עישנתי פעם ראשונה מריחואנה ומצאתי שיש לזה הרבה השפעות טובות. הכי חשוב לא רק שהקל עלי מן הכאב הכרוני גם עזר לי להתגבר ע"י הורדת החרדה – ההרגשה החולה הזאת בתוך הבטן שמלווה את הכאב. אני נתון לכאבים חותכים באיזורים שבאופן רגיל משותקים. קשה לשלוט באלו עם תרופות קונבנציונליות אבל מריחואנה עוזרת. חוץ מזה, ההקלה של חומרים נרקוטים קונבנציונלים יורדת עם הזמן, כך שעם הזמן צריך עוד ועוד כדורים. עם מריחואנה זה ההפך – אני צריך פחות ככל שהזמן עובר בשביל אותה השפעה.

מריחואנה הוא גם סם מרגיע טוב, זה נותן לי לישון זמן רב יותר בלי להתעורר עם כאבים. זהו חומר נוגד דכאון מצוין שעוזר לי לחיות עם הנכות שלי ולפתח הסתכלות חיוביות על החיים. זה היה מכשול עיקרי בשבילי כיוון שהייתי אתלט – מטפס הרים, עושה סקי וחבר בנבחרת ההאבקות של הקולג'. מריחואנה גם מעודד את התאבון שלי ועוזר לי להתגבר על חוסר העניין באוכל הנגרם בשל הכאב הכרוני. זה אפילו עזר לי להחזיר שליטה בסוגרים


http://www.medicalmarijuanainformation.com/therapeuticuses/patientGroups.php?groupID=19.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

4 תגובות למאמר “קנביס רפואי ופגיעות עמוד השדרה”

 1. יואב
  פברואר 5, 2010

  ריגש אותי ועודד אותי לקרוא את הרשום. אני בן 32 עם שתי פריצות דיסק בגב תחתון, מגיל 16 אני סובל מהגב.
  השבוע לא עבדתי בשבת החל לי כאב כמו פעם יומיים שלא הצלחתי ללכת ולזוז בכלל, כאבי תופת פעולות פשוטות כמו לקום וללכת לשירותים,לעלות מדרגה כל כך קשות. אני לוקח שלושה כדורים אחד נגד הדלקת אחד לקיבה כי הכדור הקודם עושה לי דם בצואה וכמובן כדור "תרופה" ממשפחת המורפיום נגד כאבים.
  ופתאום פו במיקרה גיליתי שאפשר גם אחרת.
  תודה

 2. קנביסה
  פברואר 6, 2010

  תודה על המילים החמות ועל השיתוף.
  רק המון בריאות ואושר

 3. אילן
  מאי 12, 2010

  אני נכה צהל פגיעה בעמוד שידרה צאורי ומותני מספר רב של פריצות דיסק

  12 פריצות, בנוסף אני סובל מפגיעה שורשית עצבית,
  אני מעשן גרס או חשיש ללא אישור רפואי וזה מאפשר לי לתפקד חלקית. בלי העישון אני לא יכול לזוז אפילו לשרותים לא יכול ללכת.
  אני מצטרף לקריאה כדי לעגן בחוק את השימוש במרחיאונה רפואית. די לסבל.

 4. מקסים
  מרץ 19, 2011

  עם קנביס אני מרגיש חי:
  שלום, לאחר כדור ירי שקבלתי במקום עבודה לפני כ-13 שנים אני נכה 100% בכסא גלגלים - אני מקבל 100מ"ג בקלוסל (בקלופן) ליום ונוביטרופן, שזה כדור מאוד רע - אין לי זקפה, להתקפצויות בשרירים זה כבר לא הוזר אפילו בכמות שכזאת אבל אם אני לא לוקח את הכדורים אז חוץ מהתקפצויות מתחילים הרבה בעיות אחרים כמו התחזקות של כאבים פנטומים חזקים שמלוובים אותי כל הזמן, רעדות שרירים בלילה שבתוספת לכאבים פנטומים לא נותנים לשון וחוץ מזה יש התקפות ספסטיקה חזקים בלילה וביום שמפריעים לי לנשום - משהו יודעה מזה כאבים פנטומים יכול להבין אותי, וכול זה עד לאמצע של הלילה עובר לכואבים בראש, בשרירים... בכאבים בכל הגב ולשגעון כללי!!
  במשך של כי 7-8 שנים שלאחרונה אני לא יכול לישון בלי 3 כדורים תרופה קוד-אקמול פורטה שקודאין משם מרגיע אותי ומכניס לשינה טובה פחות או יותר ואני יכול לנוח. אבל הפרצטמול (אקמול) שבתרופה מאוד מסוכן במינון יותר מ-1גרם ליוממה ובגלל זה אני יכול לקחת קדורים אלו רק פעם או פעמיים בשבוע וכל הזמן חוץ מיומים אלו אני סובל! - כדורים שינה כימעט לא הוזרים ובתוספת לבקלוסל שאני מקבל כ-100מ"ג עושים ממני רובוט זומבי שכל הזמן מכור לבקלוסל כי אם אני לא לוקח בקלוסל יש לי ספסטיקה כל-כך חזקה שאני לא יכול להיות בצורה נורמלית- בלילה יש התקפות של ספסטיקה חזקה שמפריעים לי לנשום נורמלי. ב-4 שנים אחרונים מצב נוירולוגי התדרדר בנושע של עצירות קבידה ועכשיו אני הולך לשירותים רק פעם בשבוע וכדורים לא הוזרים לי כבר.

  דבר יחיד שהוזר למצב שלי להירגע זה מריחואנה, קנביס שאני מסיג מפעם לפעם בדרך לא חוקית במחירים של רחוב: לאחר שאני שואב עדים של קנביס או לאחר סיגריה עם קנביס אני יכול לישון בצורה מסודרת, התקפצויות בשרירים וכאבים פנטומים יורדים ביותר מחצי, ולסוף של עניין אני יכול ללכת לשירותים יותר מפעם בשבוע כי קנביס מסדר פחות או יותר גם זה... ואפילו לפעמיים יש לי זיקפה שיכולה להעיר את חלומות שלי למצוא חברה ואפילו להתחתן - אני לבדי כבר יותר מ-12 שנה בגלל בעיות מין שלאחר פגיע.

  לאיזה רופא אני יכול לפנות בשביל מרשם קנביס כי לחפש וללכת להרבה רופאים אין לי כח? - אפילו בשביל לקבל כסא גלגלים חדש מקופת חולים פעם בחמש שנים אני צריץ להתעצבן ולקחת עורך-דין.


evetopics