כתבת אורח: זה לא בשביל הכיף

banner
banner

כן, יש לי רישיון להחזקה ושימוש בקנביס. הרבה מקנאים עד שהם לומדים על הסיבה למה. כן, אכן כיף לי שכאבים ותופעות לוואי כבר לא שולטים בחיים שלי, בעיקר בהתחשב בכך שיש רבים שזקוקים לכך לא פחות ממני אבל נאלצים לחכות לרישיון המיוחל. הסיבה לכך היא שרבים אחרים, שלא זקוקים לקנביס, אלה שרק רוצים להעביר את הערב בסבבה, לא מבדילים בין רישיון לעשות חיים לבין רישיון לתרופה. יש להפריד את השימוש בקנביס לצרכים רפואיים ורצונות חברתיים. רעיון השימוש החוקי בקנביס אשר יחליף או לא יחליף את הסמים החוקיים כיום – אלכוהול וניקוטין – הוא רעיון נפרד לחלוטין מקידום השימוש הרפואי בקנביס.

כלוחם בסרטן, קיבלתי את האישור שלי לפני למעלה משנה וחצי. בתקופה הזו ראיתי מספר לא מבוטל של אנשים אשר השימוש בקנביס עבורם היה קשה לאין ערוך, ממש מאבק פנימי בין הצורך להפחית את הכאב הבלתי נסבל לבין ערכים ועקרונות עליהם גדלו וגידלו. אכן, לרוב מדובר בקבוצת גיל של 50 פלוס, אולם חלקם הלא מבוטל הם מדריכי נוער, אמהות ואבות חדשים וסתם צעירים שהשימוש בקנביס נראה להם לכל הפחות בעייתי. המחזה כבר מוכר: הם יעמדו בתור וייראו שלא בנוח. הם יכנסו לחנות החלוקה וייראו לחוצים. הם ידברו עם נציג בשקט בשקט ויחכו בצד. כאשר מישהו יתפנה להסביר להם כיצד להכין ג'וינט וכיצד לעשן, הם יראו כמו שאני נראיתי כשהמורה נועה לימדה אותנו גיאומטריה – לא ממש מתעניין בחומר וגם לא מעוניין להתעניין.

במשך שנים, עקב המלחמה בשימוש החברתי של הקנביס, לא קודם השימוש הרפואי – לא במחקר ולא בתודעת הציבור. זהו חטא שעד אשר אדם לא מרגיש על גופו ונפשו את ההבדל במצבו עם וללא קנביס – כתרופה – אין אפשרות להעריך את גודל החטא. הקישור בין השימוש הרפואי והשימוש החברתי מנע ומונע מאלפים את הגישה אל תרופה שהם כל כך נזקקים לה.

במסגרת אחד הטיפולים הראשונים שעברתי (אינטרפרון למי שמכיר) התופעות לוואי של הטיפול היו מגוונות ובזמנו היו כגזרות פרעה (מאז עברתי עוד טיפולים שהעלו את הרף). לאחר כחודשיים שאומנם עברנו אותם אבל לא בקלות, סיפרו לי שקיים פיילוט של קנביס רפואי. כאשר העלתי את העניין בפני הרופאה המומחית שחיי היו בידיה (ד"ר רוני פרומר-שפירא, ולה כל הברכות האפשריות ועוד), היא אכן תמכה ברעיון ובזמנו קבלת הרשיון הייתה עניין של כשבועיים-שלושה. אני לא ארחיב על היתרונות שבשימוש הרפואי, שכן אתר זה מלא בעדויות, אבל אני כן אציין עד כמה אני בר מזל שגם לא היה לי קושי להבין את הצורך בקנביס כתרופה, גם הרופאה שלי הייתה מיודעת לגביי הסגולות הרפואיות של הקנביס ולגביי אופי השגת הרישיון וגם פניתי לקבלת רישיון לפני שצצו כה רבים שמעוניינים בקנביס לשימוש חברתי, ללא צורך רפואי, וגרמו לכל מערך האישורים והחלוקה לקרוס תחת הנטל. מזל.

למען גילוי נאות – אני תומך בשימוש בקנביס כעניין חברתי. אני חושב שיתרונותיו בהשוואה להשפעותיהם בחברה ובחיי הפרט של הסמים החוקיים היום (אלכוהול בפרט) הם ברורים. מכירים את המשפט 'האדם המציא את האלכוהול, אלוהים את הקנביס – על מי אני צריך לסמוך?'? זהו העיקרון שמוביל רבים מתומכי הלגליזציה כולל אותי. אך הסיבה המובילה אותי לתמוך בלגליזציה חברתית של הסם היא שונה לגמרי ואינה קשורה לשימוש הרפואי.

המצב הקיים היום בו אלפים אם לא יותר מגישים בקשות שווא (שלא לומר שקריות) לשימוש רפואי מתוך רצון לשימוש חברתי פוגע בקידומו של השימוש הרפואי ופוגע בקידום הלגליזציה של הקנביס. מצד אחד, התדמית הפגועה מראש של מעשני הקנביס כסם חברתי נפגעת עוד יותר שכן נחשפים הצדדים השליליים של מגזר זה. מצד שני אך יותר חשוב, המטופלים אשר אכן זקוקים לתרופה מבלים את זמנם בריבים עם משרד הבריאות ונלחצים עד אשר הרישיון מאושר, אם וכאשר.

למען אותם החולים הניגשים לקנביס בפעם הראשונה בלב כבד, למען יידוע אותם רופאים אשר יכולים לתת מרגוע למטופלים שלהם, למען אותם אלה שאחראים לקידום והפצה של התרופה, למען כל אלה – הפרידו בין התרופה והסם.

מאת: עיניים אדומות


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

5 תגובות למאמר “כתבת אורח: זה לא בשביל הכיף”

 1. רונית
  ספטמבר 27, 2010

  על סמך מה אתה קובע שכל האנשים שפונים הם אנשים בריאים שסתם מגישים בקשות,לדעתי אתה מנסה לעשות דמגוגיה זולה על מנת להצדיק את קריסת משרד הבריאות תחת הנטל אבל אין זה אומר כי הנטל לא מוצדק
  הפיתרון הוא לאפשר תקציב(כי כיום המשרד עובד ללא תיקצוב) בכך הם יוכלו להתמודד עם הבקשות
  איש יקר הרבה אנשים סובלים וזקוקים לקנביס רפואי כתרופה ולא כשימוש חברתי (להגדרתך)
  כולנו תקווה כי המדינה תתעורר ותמישך את ההתחלה היפה בטיפול באזרחיה הפצועים ,החולים,והכואבים
  אחרי הכל זה מתפקידה של מדינה ושל מערכת הבריאות בפרט לדאוג לרפואת הציבור,ולפתוח עוד ועוד נקודת חלוקה,מתחמי גידול,מחקרים רפואים,שיבוח זנים,הדרכת מטופלים חדשים,גידול עצמי של התרופה,עבודה מול משטרת ישראל שכיום רודפת את החולים(פחות מבעבר אבל עדיין)

 2. admin
  ספטמבר 27, 2010

  שלום רב רונית , נראה לי שכותב המאמר לא טען "שכל האנשים שפונים הם אנשים בריאים שסתם מגישים בקשות" - לראיה ניתן לקחת את הכותב עצמו , שהוא חולה שביקש וקיבל אישור בצורה מוצדקת.

  הוא רק טען שישנם אנשים רבים "שהם בריאים שסתם מגישים בקשות" שעל זה כמובן שאי אפשר לחלוק.
  לגבי שאר הדברים שרשמת , כל מילה בסלע.

 3. רונית
  ספטמבר 27, 2010

  אני חושבת שאין כמעט רופא אחד שימליץ לאדם(שבריא) קנביס רפואי,הרי רופא הוא קודם כל רופא ואינו שופט על כן בטוחני כי בראש מעיניו של הרופא המומחה שיפור חייהם של מטופליהם באופן שישפר את חייהם מאוד (או לפחות כך צריך ליהיות) קשה להאמין כי משרד הבריאות מקבל בקשות כוזבות מרופאים
  צריך לצאת מתוך נקודת הנחה שברגע שרופא (מומחה) ממליץ את הטיפול הזה הוא כרופא לוקח על עצמו את מירב האחריות,ואם נפעל לפי השיטה שאומרת שיתחילו לשפוט חוות דעת רפואיות של רופאים מומחים שממליצים קנביס רפואי למטופליהם אז המצב יצא מכל שליטה
  וחבל על כל החולים והסובלים
  הפחד הכי גדול הוא שזה לא יסגר כל המפעל החשוב הזה שכל כך הרבה חולים ואנשים סובלים תלויים בו

 4. אלון
  ספטמבר 27, 2010

  יש כאן צביעות מהצד של הממשלה וגם ממשרד הבריאות לגבאי המריחואנה וכול מיני גורמים אחרים ואינטרסים שלו קשורים לפוטנציל הרפואי האדיר של המריחואנה, מריחואנה היא לא סם היא אנטיביוטיקה של הגוף נוגדת דלקות למינהם תרופה שמטפלת ב-90% מהמחלות הפסכוסומטיות והמחלות אוטואימוניות והנפשיות תרופה שמתחזקת את הגוף ממחלות מחידקים מזיקים ונפשיים מפחיתה סטרס מתח לחץ, המריחואנה ביחס לכול התרופות הקימות ברפואה היא לא מזיקה רק מועילה לבריאות האדם התרופות של חברות התרופות הם כימיקלים שיותר מזיקים משהם מועילים תופעות לוואי איומות הצביעות היא בזה שריטלין ואופיאטים, אלכוהול שהם סמים איומים וקשים לא מיתיחסים אלהם כמזיקים לגבי המריחואנה מיתיחסים כאילו שזה אזה צמח שמסכן את בריאות הציבור. מריחואנה צריכה להיות בחוק תחת פיקוח של הממשלה ומשרד הבריאות ולא להפקיר אותה בידי גורמים עברינים יש הרבה אנשים שסובלים מכאבים, מחלות במקום שהממשלה תיקח אחריות, שתאפשר לכול אדם שירצה בזה. הבירוקרטיה והתנאים לקבל מריחואנה איומים ולא לעיניין. זה ממש היתעללות בציבור כאילו "שדואגים לבריאות של הציבור" אני אישית סובל מפיברומיאלגיה וכבר כמה חודשים שאני מנסה לקבל את התרופה ולא מוצא רופאה שיתן המלצה עושים כזה סיפור כאילו באזה צמח מסוכן מדובר אני סובל מכאבים במערכת העיכול מתח בשרירי הגב קשב וריכוז משתמש בריטלין, קלונקס, ואסיוול שגורמים לי תופעות לוואי קשות והם ממכרות מריחואנה תעזור לי לצאת מהתרופות האלה ולחיות בצורה נורמלית בלי סבל שמשבש לי את סדר היום הנורמטיבי. אני עובר ימים לא קלים.

 5. אלון
  ספטמבר 27, 2010

  לכול המגיבים אים המריחואנה תהיה חוקית ובפיקוח של הממשלה ומשרד הבריאות לא תהיה בעיה, מריחואנה היא תרופת מנע למחלות ודלקות לא חייב להיות חולה על מנת להישתמש בצמח. מה רע בלהרגיש טוב זה לא כמו לישתות אלכוהול שגורם לאלימות. אז למי זה מפריע כאן אין דמוקרטיה (דמוקרטיה זה מקום שהאדם לא משפיל את האחר) עים חומרים הרבה יותר גרועים לא מתיחסים כמו שמתיחסים למריחואנה אז מה הצביעות הזואת.

הוספת תגובה:


evetopics