קנביס רפואי כמחסל בקטריות

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  08 מאי, 2010
banner
banner

רוקחים וכימאים מצאו שימוש נוסף לקנביס כמקור לכימיקלים אנטי-בקטריאליים היעילים כנגד בקטריות עמידות בפני תרופות (חיידקים עמידים). שאיפת קנביס ידועה כפוגמת ביכולתן של הריאות להתגונן בפני פתוגנים פולשים, אבל למרבה האירוניה הרכיבים בקנביס, במיוחד הקנבואידים, הינם בעלי תכונות אנטיספטיות. למרות שנערכו מחקרים מפוזרים בנושא מאז שנות ה-50, לא היה קיים שום מחקר מקיף שקישר בין מבנה הקנבינואידים לפעילות אנטי-בקטריאלית. ג'יובאני אפנדידו, סימון גיבונס ועמיתים ניסו לתקן בעיה זו על ידי בחינת הפעילות של חמישה קנבינואידים נפוצים ונגזרותיהם הסינתטיות.

כל חמשת הקנבינואידים (THC, CBD, CBG, CBC, CBN) נמצאו יעילים כנגד בקטריות. הם תפקדו היטב במיוחד כנגד בקטריות הידועות כעמידות בפני תרופות רבות, כגון זנים של מרסה (MRSA) שתקפו בתי חולים בבריטניה. ל-CBD ול-CBG יש את הפוטנציאל הגדול ביותר לשימוש מיסחרי היות והם אינם פסיכו-טרופיים (משני תודעה).

מלבד זיהוי יכולת אנטי בקטריאלית, החוקרים רצו להבין מדוע קנבינואידים אלה טובים כל כך בהריגת בקטריות. ברור שהם מאוד יעילים ספציפית בהתבייתות על מספר תהליכים חיוניים בבקטריות. לרוע המזל, אפילו לאחר עבודה נרחבת בשינוי הקנבינואידים והשוואת פעילויותיהם, מנגנון התבייתות זה נותר בגדר תעלומה. המדענים הצליחו להבין שמיקומה של שרשרת ה- n-pentyl ביחס ל- terpenoid moiety עוזרות לשלוט בחוסנן של החומצות הליפידיות.

קנבינואידים אלה מבטיחים מספיק כדי להצדיק ניסויים ומחקרים קפדניים. הם ישימים כאנטיספטיים למריחה חיצונית, כמרכיבים אנטיבקטריאלים מתכלים למוצרי קוסמטיקה, וכגורמים אנטיבקטריאליים סיסטמתיים.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

3 תגובות למאמר “קנביס רפואי כמחסל בקטריות”

 1. אלעד
  אוגוסט 29, 2010

  ידוע (לפחות ממה שחקרתי) שמריחואנה או יותר נכון השמן שלה(זה שהוא כמו משחה-סמיך) נותן פתרון מעולה לכלל נגעי העור כגון פצעים,והרפס\פצעי חום במיוחד

 2. אחיה
  ספטמבר 4, 2011

  אים יש למישהו את האפשרות לא תאמינו מה השילוב של אלורה וקנביס ביחד כמרקחת עושה להעלמת כויות וחתחים

 3. יורם
  ספטמבר 6, 2011

  יכול לעזור מאוד בכוויות
  http://www.youtube.com/watch?v=LnKx85qpjy0

  רק חבל שעוד רואים תמונות כאלה גם :
  http://www.youtube.com/watch?v=v95JfMXUKok


evetopics