קנביס רפואי כנוגד-כאב (כאבים נוירופטיים)

  • מאת:

    admin
  • קטגוריה:

    כללי
  • תאריך:

    20 ינואר, 2010
banner
banner

חוקר: בארת' ווילזי, M.D.
שם מחקר: קנביס רפואי כנוגד-כאב (כאבים נוירופטיים)
סוג מחקר: מחקר קליני לבדיקת אפקט נוגד-כאב של עישון מריחואנה ע"י נבדקים בעלי כאבים נוירופטיים. הליך המחקר היה בשיטת עיוורון כפול (הנבדקים והחוקרים לא ידעו מי שייך לכל אחת מקבוצות הניסוי והביקורת). המחקר כלל שימוש בתרופת פלסיבו ובחומרים פעילים במינונים שונים. נערכו קורלציות עם שינויים במצב הרוח, קוגניציה וביצוע פסיכו-מוטורי.
מצב: הושלם.


תוצאות:
38 חולים הסובלים מכאבים במערכת העצבים המרכזית או הפריפריאלית עברו תהליך מבוקר של עישון קנביס במינונים גבוהים (7%), מינונים נמוכים (3.5%), או עישון פלסיבו. במחקר, נמדדה עוצמת הכאב בנוסף למדדים של כאב מעורר – בעזרת סף-חם כאב – רגישות למגע קל, תופעות לוואי פסיכו-אקטיביות וביצוע נוירו-פסיכולוגי. בעזרת מודל לינארי נמצא כי לעישון מריחואנה ישנה השפעה משככת כאבים. לא נצפתה השפעה על כאב מעורר. השפעות פסיכואקטיביות היו מינימליות ונסבלות, עם שינויים חריפים בקוגניציה, בעיקר בזיכרון, במינונים גבוהים של עישון מריחואנה.
ממצאי המחקר פורסמו במלואם ב-"Journal of Pain" (http://www.jpain.org).

תקציר:
המחקר הנוכחי יתוכנן על מנת להעריך את אפקט שיכוך הכאבים של שאיפת קנביס בחולים הסובלים כאב נוירופטי. הליך מחקר בין-נבדקי של השפעות מריחואנה למול השפעות פלסיבו (לורזפאם) על כאב ספונטאני ומעורר יערך בנבדקים עם תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS (Complex Regional Pain Syndrome). הקלת כאב ספונטאני תימדד בעזרת מדד VAS. חוסר נעימות הכאב וחוזק הכאב ימדדו בנפרד על מנת להבחין בהשפעה היחסית של עישון הקנביס על הרכיבים המוטיבציוניים-רגשיים למול הרכיבים החושיים-ספציפיים. רמת שיכוך הכאבים תימדד גם בעזרת מדד התרשמות חולים גלובלי (PGIC – Patient Global Impression Category scale) בעל 7 רמות:
(1) השתפר בצורה ניכרת. (2) השתפר במידה רבה. (3) השתפר במידה מינימאלית. (4) לא השתפר. (5) הורע במידה קלה. (6) הורע במידה רבה. (7) הורע במידה ניכרת. שיכוך כאב ספונטני ימדד גם כן בעזרת מדד הכאב הנוירופטי (Galer, 1997) על מנת למדוד שינויים באיכויות הכאב הקשורים לכאב פגיעה עצבית. אם ייתקיימו, איזורים של אלודיניה מכנית יאובחנו בעזרת בדיקות חוזרות ונשנות באמצעות מברשת צביעה מספוג על מנת לקבוע את מידת הרגרסיה של האלודיניה (אם קיימת) לאחר עישון הקנביס. כאב מעורר יבחן ע"י גירוי כאב-חם קל עד בינוני, באיזור הכאבים הספונטאניים בגופו של הנבדק, בעזרת Medoc TSA 2001 Quantitative Sensory Tester (http://www.medoc-web.com/fprod.htm), "Thermode" פלטייר אלקטרוני. לאחר מכן, מידת שיכוך הכאבים במצבי הכאב הכרוני השונים האלה תשווה להשפעות הניורו-פסיכולוגיות של עישון קנביס לצורך זיכוך הקשר.

השערת המחקר תהיה שקנביס יכול לשמש כמשכך כאבים במצבים של כאב ספונטני ומעורר אצל חולים עם כאב נוירופטי במינונים שונים. ההשערה השניה תהיה שמינון גבוה יותר של שאיפת קנביס מעלה את רמת שיכוך הכאבים, ללא תלות בשינויים במצב הרוח, בקוגניציה וביכולת פסיכו-מוטורית.
בנוסף, ישוער כי מספר רב יותר של חולים עם כאב נוירופטי שיקבלו מינון גבוה (לעומת אלה שיקבלו מינון נמוך או פלסיבו) לא יוכלו לסבול את תופעות הלוואי. לבסוף, משוער כי תהיה אינטראקציה בין השפעת המריחואנה לזמן כך ששיכוך הכאבים יימשך גם לאחר השינויים במצב הרוח, בקוגניציה ובשליטה הפסיכו-מוטורית.

פרסומים:
סוג: כתבת מחקר
שם: Wilsey B, Marcotte T, Tsodikov A, Millman J, Bentley H, Gouaux B, Fishman S. April 2008 A Randomized, Placebo-Controlled, Crossover Trial of Cannabis Cigarettes in Neuropathic Pain. Journal of Pain. E-pub ahead of print. Doi:10.1016/j.jpain.2007.12.010.
קישור: http://www.cmcr.ucsd.edu/geninfo/Wilsey_2008.pdf


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

אין תגובות.

הוספת תגובה:


evetopics