קנביס – תרופה עתיקה באור חדש

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  01 יולי, 2010
banner
banner

החל משחר ההיסטוריה השתמש האדם בצמח הקנאביס, המוכר גם בשמו מריחואנה, לצורכי ריפוי. קיימות עדויות ארכיאולוגיות ועדויות כתובות רבות המעידות על כך שבאזורים נרחבים בעולם השתמשו בקנאביס כתרופה למחלות שונות – ההודים, המצרים, הפרסים והיוונים – היוו רק חלק קטן מן התרבויות אשר ידעו לנצל את מעלותיו הרבות של צמח זה. ברפואה הסינית, הקנאביס מהווה את אחד מ- 50 צמחי היסוד. הסינים השתמשו בו לטיפול במחלת המלריה, לטיפול בכאבים כרוניים, חוסר ריכוז, כאבי מחזור, כחומר מרדים ועוד.

במהלך המאה ה- 19, אמצה אף הרפואה המערבית את צמח הקנאביס כצמח מרפא, ועד לתחילת המאה ה- 20 פורסמו למעלה מ- 100 מאמרים מאת רופאים ואנשי רפואה אשר המליצו על צמח הקנאביס לטיפול במגוון רחב של מחלות. אלא שבחלוף תקופה זו, החל הקנאביס לקבל פרסום שלילי רב, והוא הוצא מתוך ארון התרופות של הרופאים המטפלים. בשנים האחרונות חלה תפנית מבורכת, ומחקרים מדעיים חדשים רבים תומכים בקנאביס ומוכיחים כי אכן הוא מציע טיפול במגוון רב של מצבים רפואיים.

הקנאביס פועל על הגוף באמצעות מערכת המכונה 'המערכת האנדוקנבינואידית (מערכת הקנאביס הפנימית)'. מערכת זו זכתה לכינוי זה משום שהיא נתגלתה במהלך מחקר שבוצע על אודות צמח הקנאביס ועל אודות דרכי השפעתו על גוף האדם. בשנות ה- 60 הצליחו לבודד את אחד מהמרכיבים הפעילים המצויים בצמח הקנאביס, הלוא הוא ה- THC, ובה בעת נתגלה, כי למעשה, קיימים בגוף האדם קולטנים מיוחדים אשר עושה רושם שכל ייעודם הוא לקלוט את ה- THC וחומרים אחרים שמצויים בקנאביס. החוקרים הניחו שהגוף שלנו אינו מייצר קולטנים אלה עבור חומרים אשר מצויים 'על-יד-המקרה' בצמח הקנאביס, אלא שמקורם בחומרים שהמוח מייצר בעצמו (קנבינואידים אנדוגניים); כל הגילויים הללו הובילו לגילויה של מערכת ייחודית זו. אם כן, כל החומרים המצויים בצמח הקנאביס מיוצרים באופן טבעי גם ע"י גוף-האדם, כאשר מערכת זו משולבת במערכת העצבים, מערכת החיסון, מערכת הדם, והיא משפיעה באופן ישיר על התאבון, מצב הרוח, תחושת הכאב ועל הזיכרון. ככל שעובר הזמן כך מתגלים עוד מערכות ומצבים אשר החומרים הללו משפיעים עליהם לטובה. בטיחות השימוש בקנאביס אושרה ע"י מספר רב של מחקרים ועדויות רבות שנאספו במהלך ההיסטוריה של צריכתו. בין אלה, פורסם מחקר אשר אף הראה שבקרב חולים במחלת האיידס, בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, לא ניתן היה למצוא כל השפעות שהן המעידות על גרימת נזק או החמרה כלשהי במצבם. כמו-כן, בכל ההיסטוריה המתועדת הידועה של האדם ושל צריכתו את צמח הקנאביס, עוד לפני אלפי שנים, לא תועד ולו מקרה אחד של מוות כתוצאה מצריכת צמח הקנאביס.

מחלת הסרטן ומחלת האיידס – צמח הקנאביס נכנס לשימוש מאוד אקטיבי, בעיקר כגורם תומך ומשלים בטיפולי הכימותרפיה. צמח הקנאביס הוכח הן מחקרית בניסויים רפואיים והן כניסיון מדווח ומתועד של אלפי חולים, כתרופה יעילה ביותר לטיפול בבחילות, הקאות, כאבים, שיפור ברמת התאבון, ושיפור במצב הרוח – תופעות לוואי ידועות בעקבות הטיפולים הכימותרפיים. יעילות צמח הקנאביס באה לידי ביטוי גם בדרך הצריכה. חלק מן המטופלים סובלים מקושי בבליעת כדורים והחזקתם בפנים, ולכן אינם יכולים להשתמש במרבית התרופות שמוצעות להם. חולים רבים מעידים שהקנאביס אף סייע בידם להם להפחית בחלק ניכר מהתרופות הכימיות, אשר בעצמן עשויות להוביל לתופעות לוואי ותגובות בין-תרופתיות קשות. בנוסף לכך, מספר מחקרים חדשים מרמזים על כך שהחומרים המצויים בקנאביס אף עשויים להשפיע לטובה ולעצור התפשטות של סוגי סרטן מסוימים ואף לגרום למותם של תאים סרטניים וגידולים.

אלצהיימר, פרקינסון וטרשת נפוצה – ניסויים קליניים בקרב עכברים הראו שהמערכת האנדוקניבינואידית אחראית על תחום ההגנה העצבית בגוף. לאחר מחקר נוסף בתחום, הוכח שלחומרים המצויים בצמח הקנאביס קיים פוטנציאל טיפולי באלצהיימר ומחלות נוירולוגיות אחרות. מן המחקר עולה, כי לחומרי הקנאביס יש השפעה ישירה על חידוש השכבות המגנות על תאי העצב במוח, השפעה מיטיבה המעודדת פעילות של תאים חיסוניים, והפחתה בדלקות הגורמות לנזק המוחי. בניסוי בקרב עכברים החולים במחלת הפרקינסון, הוכח שלאחר מתן חומרים אשר הגבירו את פעילות המערכת האנדוקנבינואידית, יכלו העכברים לזוז באופן נורמאלי וללא מגבלות כבר תוך 15 דקות מעת המתן. במקרה של הטרשת הנפוצה, נערך ניסוי דומה, ועדויות שנאספו מחולים הוכיחו שלחומרים הפעילים המצויים בצמח הקנאביס יש יכולות להפחית בקשיחות השרירים, ברעידות ובתנועות לא רצוניות, כבר במהלך של דקות מעת המתן, ובכך מאפשר לחולים שליטה רבה יותר על גפיהם ומגביר את היכולת התפקודית.

דלקת פרקים – קיימות עדויות כתובות כבר משנת 1700 לספירה, על יעילות הקנאביס בטיפול בדלקות פרקים לסוגיהן. בשל טבעה המכאיב ביותר של מחלה זו, השימוש המסורתי בקנאביס היה על-מנת להפחית את רמות הכאב הגבוהות. אך מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות בהם נוסה צמח הקנאביס על בני-אדם הלוקים במחלה, הראו שלחומרים הפעילים בצמח קיימת גם היכולת להילחם ביעילות בתהליכים הדלקתיים בגוף, ולווסת את הפעילות החיסונית אשר גורמת למחלה. חולים המשתמשים בקנאביס למטרות ריפוי, מעידים על הטבה משמעותית – ירידה ברמת הכאבים, בקשיחות המפרקים ושיפור התנועתיות.

הפרעות מערכת העיכול, הקיבה והמעיים – קיימות מספר תסמונות אשר צמח הקנאביס יכול לסייע בהן כגון מחלת קרוהן, קוליטיס, תסמונת המעי הרגיז, כיב קיבה (אולקוס) ועוד. מטופלים הסובלים ממחלות אלה ואשר צורכים קנאביס, מעידים כי הם נהנים מהפחתת הסימפטומים של המחלה, ירידה בבחילות, במקרים של שלשולים, הקאות וכאבי-בטן, יחד עם שיפור מהותי במצב הרוח, עלייה ברמות האנרגיה, שיפור בניידות ושיפור מוחשי בתאבון המוביל לעלייה חיובית במשקל. מטופלים רבים אף מעידים שעם השימוש בקנאביס הצורך שלהם בנטילת תרופות אחרות ירד. בנוסף, מחקרים מראים כי החומרים המצויים בקנאביס מסייעים להילחם בדלקות אשר בבסיסן של מחלות אלה, ועוזרים בוויסות הפעילות החיסונית.

אסטמה, הפרעות נשימה והפרעות שינה – מספר ניסויים אשר פורסמו בשנים האחרונות הראו שהחומרים שמצויים בקנאביס והפעלתם של קולטני המערכת האנדוקנבינואידית עשויים לסייע למספר הפרעות נשימה באמצעות דיכוי דלקות בדרכי-הנשימה, והרגעה ושחרור של שרירי הנשימה. מטופלים רבים מעידים על שיפור ניכר במצבם לאחר שימוש בקנאביס, ועל ירידה בתדירות ובעוצמת ההתקפים. קנאביס אף הוכח כתרופה יעילה להפרעות שינה שמקורן בדום-נשימה. מחקר אשר נעשה בעכברים הוכיח שחומרי הקנאביס הנם בעלי יכולות רבות בדיכוי הפרעה זו. לאחר מתן החומר, הנשימה התייצבה ושכיחות התופעה ירדה ברמה ניכרת. קנאביס אף הוכח ביכולתו לסייע לשינה עמוקה וטובה יותר, ולכן עשוי בהחלט להתאים לאנשים הסובלים מבעיות שינה אחרות.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

3 תגובות למאמר “קנביס – תרופה עתיקה באור חדש”

 1. דניאל
  אוגוסט 27, 2010

  אתר מצוין, כתבה מצוינת.

  הנהלת האתר, חזקו ואמצו בעבודתכם

 2. חיים נאמי
  דצמבר 4, 2010

  שלום

  לפני כ10 שנים סבלתי מ3 פריצות דיסק כתוצאה מכך הנירולוג הכירוגים החליט שאני סובל מהרגליים עקב הבעיה במהניתוח שעברתי , .6.2004 עברתי ניתוח בעמוד השדרה הצווארי עם קיבוע .בחודשים האחרונים ולאחר שעשו לי בדיקות מתאימות , נאמר לי כי אני סובל בטרשת נפוצה .

 3. אורית
  ינואר 12, 2011

  לא בעד עישון , אבל שמעתי שזה מרפה את השרירים .ובכך עוזר לכאבי מחזור חזקים במיוחד.. האם זה נכון ? ואם כן למי ניתן לפנות על מנת לברר

הוספת תגובה:


evetopics