שינה וקנביס רפואי

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  14 ינואר, 2010
banner
banner

החוקר : שון דראמונד, Ph.D.
שם הפרויקט:  שינה וקנביס רפואי
סוג פרויקט: מחקר קליני (מחקרים קליניים הם מחקרים שבודקים את הבטיחות והיעילות של טיפולים חדשים במתנדבים אנושיים), מחקר משני (מחקרים משניים הם מחקרים שבהם לא מגייסים אנשים עצמאית. מחקרים אלה מגייסים אך ורק מהאוכלוסייה של המחקר "ההורה" הגדול יותר).
מצב:   סיום

תוצאות:
התוצאות המלאות של מחקר זה נמצאות בהכנה. תוצאות ראשוניות לא זמינות בשלב זה.

תקציר:
לאחרונה, חלה התעניינות מדעית מחודשת בבדיקת היעילות הרפואית של קאנביס באוכלוסיות חולים מסוימים. לדוגמא, שניהם: גם המכון לרפואה וגם ה-NIH (המרכז הרפואי לבריאות, ארה"ב) דיווחו לאחרונה שקנאביס רפואי עשוי להועיל בטיפול בכאבים של חולי איידס + (איידס: וירוס הכשל החיסוני האנושי).  חולי האיידס חווים מספר תופעות רפואיות מתמשכות לזיהום, אפילו כאשר תופעות אלו לא נחשבות מבחינה רפואית לתופעות (סימפטומים).
יכול להיות שאחת מהתופעות המתמשכות היא הפרעות שינה. ההערכה היא כי 73% עד 90% של חולי האיידס חווים הפרעות שינה בצורה משמעותית והוכח שלפי איכות השינה אפשר לחזות את התוצאות הארוכות טווח של המחלה בחולי איידס.  מחקר זה בוחן  את ההשפעות של שימוש בקאנביס ביום יום  על אנשים הישנים בלילות ומדידות מכוונות של שינה אצל חולי איידס בהקשר ל  DSPN (הסיבוך השכיח ביותר של מערכת העצבים ההיקפית בחולי איידס). אנחנו נגייס 15 מטופלים המשתתפים כעת במחקר במימון של CMCR (המרכז לחקר הקאנביס הרפואי. המימון הוענק לד"ר אליס, מימון מספר:C00-SD-104 ) המחקר של ד"ר אליס בודק את יעילותו של הקאנביס הרפואי לעומת פלסבו (דמוי תרופה שאינו מכיל חומר פעיל) בטיפול בכאבים אצל חולי איידס בהקשר ל DSPN. כאן, שנת החולים תימדד במשך שלוש תקופות של שבוע אחד כשבניהם שבוע נקי. שבוע של לקיחת קאנביס רפואי, ושבוע של לקיחת הפלסבו. שינת החולים  תיבדק במשך שני לילות רצופים במהלך השימוש בקאנביס הרפואי, ושני לילות רצופים במהלך השימוש בפלסבו. אנו משערים כי בהשוואה לפלסבו, הקנאביס יגביר את גלי השינה האיטיים ואת יעילות השינה ויוריד את שינת ה REM (תנועות עיניים מהירות בעת שלב החלומות). חולים ידווחו על הגברת איכות השינה הכללית, ירידה בבעיות ההירדמות וזמן שינה ארוך יותר עם השימוש בקנביס הרפואי. אם  תיאוריות אלו ימצאו כנכונים, הם יספקו ראיות כי לקנביס הרפואי יש איכויות מרפא חיובית מעבר לאלו הידועים רשמית. שינה טובה יותר יכולה להשפיע ישירות על התחזיות לחולים אלו, וייתכן שיהיו כמה השפעות חיוביות עקיפות נוספות. בכל מקרה, המחקר הזה יספק נתונים ראשוניים עבור בקשות מימון למחקרים נוספים המתמקדים על ההשפעות הישירות של קנביס רפואי על שינה באוכלוסיית החולים.

פרסומים:
סוג: תקציר מפגש
שם: הפרעות שינה מוגברות בחולי איידס בהקשר עצבי נורופטי, כנס 2005 של ארגוני מומחים לשינה.
קישור:   http://www.cmcr.ucsd.edu/geninfo/drummond_abs_1.pdf


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

2 תגובות למאמר “שינה וקנביס רפואי”

 1. בן
  אוקטובר 23, 2012

  מתי צפות להתפרסם תוצאות המחקר ? .
  האם ידועה לכם דרך לראות את המחקר כולו ולא לקבל רק תוצאות ?

 2. admin
  אוקטובר 23, 2012

  האמת אין לנו עדכון לגבי תוצאות המחקר - כדי למצוא, אפשר להתחקות אחר הפרסומים של עורך המחקר Sean Drummond, Ph.D

הוספת תגובה:


evetopics