תרופות מבוססות קנביס מציעות תקווה חדשה לחולים במחלות מעיים דלקתיות

 • מאת:

  admin
 • קטגוריה:

  כללי
 • תאריך:

  25 אוקטובר, 2009
banner
banner

מדענים החוקרים ראיות אנדוקטיות שקנביס מקל על חלק מהסימפטומים של מחלות מעיים דלקתיות (IBD) גילו מטרה חדשה בתרופות המבוססות על קנביס לטיפול במחלה.

ממצא זה שהתפרסם במגזין Gastroenterology today בתאריך ה-1 באוגוסט, יתכן ויביא תקווה חדשה לכ- 90,000 – 180,000 הסובלים בבריטניה ממחלות כמו קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס 1 עם האפשרות שתרופות המופקות מקנביס אולי יסייעו לרפא את הרקמה הביטנית שניזוקה בשל המחלה.

גם קרוהן וגם דלקת כיבית של המעי הגס – נכנסות תחת קטגורית המחלות הנקראות IBD – הגורמות למערכת החיסונית של החולים להכנס להילוך גבוה ולייצר דלקות באיזורים שונים של דרכי מערכת העיכול.

דלקת זאת יכולה לגרום לכאב, שלשול תכוף, עייפות קיצונית ואיבוד משקל, ומאובחנת לרוב בצעירים משני המינים בין הגילאים 15 עד 25.
חולים הסובלים מהפרעות IBD שגם משתמשים בקנביס לעיתים קרובות מדווחים על הקלה בסימפטומים לאחר השימוש, מה שרומז שלמעי יש תגובה למולקולות כלשהן הקיימות בקנביס.

על חקר התופעה הזאת, חוקרים מאוניברסיטת בת' עבדו עם עמיתיהם מבית החולים המלכותי של בת' על מנת להסתכל על האינטרקציה שבין קנביס לבין מולקולות ספציפיות הידועות כקולטנים הנמצאים על משטח של תאים במעיים.

בבחינה של דגימות מעי מאנשים בריאים ושל חולי IBD , החוקרים הסתכלו על שני קולטנים ספציפיים הנקראים CB1 וCB2 הידועים בכך שהם מופעלים על ידי נוכחות של מולקולות הקיימות בקנביס.

הם גילו שבעוד CB1 קיים באנשים בריאים, הנוכחות של CB2 עולה בחולים הסובלים מהפרעות IBD ככל שמחלתם מתקדמת.

החוקרים מאמינים שנוכחותו של קולטן הCB2 רק בשלבי המצב-המחלתי יכול להיות קשור לתפקידו הידוע בדיכוי המערכת החיסונית. במילים אחרות, זהו חלק מהמכאניזם הטבעי של הגוף שמנסה לשחזר את המצב הבריא הטבעי של המעי.

אם כן, הוא נהיה המועמד האידיאלי לפיתוח של תרופות חדשות המופקות מקנביס על מנת לעזור לחולים IBD. החוקרים גם גילו שקולטני ה-CB1  עוזרים להחלמת הפצעים בבטנת המעי.
זה נותן לנו את הראיה הראשונה שטיפולים סלקטיביים מאוד בחומרים המופקים מקנביס יכולים להיות יעילים בתור אסטרטגיות טיפולים עתידיות, בטיפול במחלות כמו קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס, אמרה ד"ר קרן רייט ממחלקת התרופות והפארמקולוגיה של האוניברסיטה.

הסיבה היא שכמה תמציות מהקנביס הידועות בשם קנבינואידים, דומים מאוד בהרכבם למולקולות הנוצרות באופן טבעי בגופינו, ועל ידי פיתוח טיפולי המכוונים למערכת זאת אנחנו יכולים לעזור לגופינו להתאושש מחלק מהאפקטים הנגרמים על ידי המחלות הללו.

בזמן רגיל, לקולטנים CB1 וCB2 יש את התפקיד של זיהוי והיקשרות למשפחת החומרים הנקראים אנדו-קנבינואידים הנוצרים באופן טבעי בגופינו. ברגע שהקולטנים מזהים נוכחות של מולקולות ספציפיות בסביבתם הקרובה – מופעלת שרשרת של אותו ביו-כימיים שמגיעה לשיאה בהפעלת או כיבוי המערכת החיסונית, תלוי בתפקודם.

העבודה הטבעית של קולטני CB1 וCB2 היא לעזור ולמתן תגובות מגוונות ברחבי הגוף, אך נוכחותם במעיים מראה שהם יכולים להיות שימושיים בהתמקדות על פיתוח תרופות המופקות מקנביס על מנת לשלוט בהתקדמות מחלות IBD , אמרה ד"ר רייט.

המחקר מראה שבעוד שימוש בקנביס יכול להפיק כמה רווחים לחולים במחלות IBD , ההשפעות הפסיכו אקטיביות וההשלכות החוקיות המשויכות לקנביס בצורתו הטבעית גורמות לו להיות בלתי מתאים לטיפול. התמקדות בפיתוח המרכיבים של מערכת הקנבינואידים המובנית בגופינו יכולה להיות הדרך להתקדמות בנושא זה.

תרופות מבוססות קנביס יכולות לסייע בהקלה על הכאבים של החולים בטרשת נפוצה, אשר לחוליה כבר ניתנו אישורים לשימוש בקנביס רפואי בקנדה ומרכז של GW Pharmaceuticals הממוקם בסליסבורי. כבר נהיה חלוץ בייתרונות הרבים שבתחום זה.

המחקר מומן על ידי Wellcome Trust ו NHS Research Grant .

תורגם מ:


http://www.medicalnewstoday.com/articles/28584.php


שם ניתן למצוא גם מספרים ונתונים שונים המתייחסים למחלות אלו בבריטניה.


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

תגובות

18 תגובות למאמר “תרופות מבוססות קנביס מציעות תקווה חדשה לחולים במחלות מעיים דלקתיות”

 1. מירב
  נובמבר 24, 2009

  האם נוסה הקנביס הרפואי גם על חולים לאחר כריתה מלאה של המעי הגס הסובלים
  מפאוצ'יטיס?(דלקת כרונית של הפאוץ..)

 2. קנבוס
  נובמבר 25, 2009

  היי מירב , יש פה מאמר טוב בנושא.
  http://news.bio-medicine.org/medicine-news-3/Cannabis-based-drugs-could-offer-new-hope-for-inflammatory-bowel-disease-patients-8825-1/

  הוא באנגלית , מי מתנדב לתרגם ? :-)

 3. קנבוס
  נובמבר 25, 2009

  זה היה מהיר ...טוב לא ראית שזה כבר תורגם.
  תודה

 4. רועיקי
  דצמבר 27, 2009

  היום הייתי אצל הרופא הוא לא מאשר לי
  מה עושים אני נואש
  קראתי על זה כל כך הרבה בחודש האחרון סיפורים של אנשים בחו"ל
  שזה פשוט הוציא מהמהחלה הארורה (מחלת קרוהן )
  מה אני עושה ????????????????????

 5. זיו
  פברואר 27, 2010

  בן 42 אני סובל מדלקת בלבלב ..סובל מחוסר משקל תשישות וCOPD לפני מספר ימים דיברתי עם הגסטרולוגית שלי..היא בקשה זמן ללמוד את הנושא אבל לא שללה מה שמשאיר אותי אופטימי...המשך יבוא..זיו

 6. anna
  יוני 28, 2010

  היי. סובלת מקרוהן,דלקת פרקים+גידים ופסוריאזיס...כולה בת 25 וזה עוצר אותי מלחיות.
  לוקחת מטוטרקסאט בזריקות והיומירה..אלה עוזרים לי די הרבה.
  אך לפעמים יש את הכאבים שבאים והדכאון שנוצר בעקבות.
  האם כדאי לי לנסות את עניין הקנאביס? אם כן, אין אני פונה מה אני מבקשת בדיוק ואיך אני מבקשת בלי שזה ישמע כאילו שאני רוצה בשביל הכיף...שזה לא נעים לי כי אני לא כזאת..

 7. אביב
  דצמבר 22, 2010

  היי אנה
  אל תתביישי לשאול את הרופא שלך.
  את יכולה להציג את זה בפשטות ולבקש לנסות מכיוון שקראת מאמרים ושמעת שהשימוש בקנביס יכול לעזור.
  אני אישית מכיר חולה קרוהן שמעשן ואומר שהעלה במשקל ושזה שינה לו את החיים לטובה.
  כמו כן אין שום בעיתיות בנוגע לעישון ודלקת פרקים/גידים, נהפוכו, אם את סובלת מהמחלה, זה יכול להקל על הכאב ולגבי פסוריאסיס לא ידוע לי על קשר כלשהו או אפשרות להרע

  אביב
  סטודנט לסיעוד

 8. אידית
  פברואר 25, 2011

  עברתי כריתת מעי גס עקב פוליפוזיס תסמונת (FAP) וחסימת מעיים והידבקויות. כיום נמצאו פוליפואידיות בתריסריון(מעי דק) הומלץ לי על טיפול קבוע עם celebra. האם כדאי לי לנסות את הקנביס והאם יש סיכוי שיאשרו לי לנסות. מיותר לציין את הכאבים אותם אני חשה

 9. צוות קנביסה
  פברואר 27, 2011

  שלום רב אידית
  במצב אותו את מתארת ישנה אפשרות שקנביס יכול באמת לעזור ולהקל על הכאבים. מומלץ לפנות לרופא גסטרו אשר מבין את הטיפול בקנביס רפואי.
  במידה וצריכה יותר הכוונה ועזרה את מוזמנת לפנות
  ולראות יותר מידע בנושא אישורים בקישור זה
  http://www.cannabisa.com/approval

 10. יהודה
  אפריל 30, 2011

  אני חולה קרוהן כבר 10 שנים לפני חודש היגשתי המלצה ובקשה מהרופא גסטרו שלי לשימוש בקנביס רפואי ,לצערי עד כה לא קיבלתי תשובה מה עושים איך מזרזים את האישורים הללו כמובן שבשלב זה אני משיג פה ושם אבל זה לא מספיק

 11. צוות קנביסה
  מאי 1, 2011

  הפרטים בקישור
  http://www.cannabisa.com/approval

  -את ההמלצה יש לשלוח למשרד הבריאות לידי רותי במספר פקס – 03-5081263 ניתן לברר פרטים בטלפון – 03-5089466 \ 03-5089366 *בבקשה להבין את הקושי לענות יש עומס אדיר.

  http://www.cannabisa.com/friends

 12. אהרוני אסף
  יולי 19, 2011

  שלום.שמי אסף ואני חולה קרוהן כבר 8 שנים.ב 3 חודשים האחרונים חלה החמרה במצבי שכללה ירידה במשקל,כאבים לאחר רכילת מזונות מסוימים שאני רגיל לאכל ועקב כך דיכאון.אשמח לברר אם אוכל לקבל אישור לקנביס רפואי מאחר ומעוד התרשמתי מהכתבות ומתגובות של חולים שמעשנים קנביס רפואי ואולי גם לי הקנביס יוכל לסייע לי.אשמח לתגובה..

 13. צוות קנביסה
  יולי 20, 2011

  שלום רב אהרוני אסף. ניתן לקבל קנביס להקלה על מחלת הקרוהן.
  ישנם מחקרים רבים ועוד חשוב מזאת עדויות רבות על השינוי החיובי בסימפטומים של המחלה. לפרטים נוספים :
  http://www.cannabisa.com/approval
  http://www.cannabisa.com/friends

 14. חי
  מאי 5, 2012

  שלום.
  אמא שלי חולה במחלת קרוהן והתחלתי בזמן האחרון לקרוא מאמרים בנושא של הקנאביס הרפואי ואיך שהוא עוזר לחולים.השאלה שלי היא האם יש זן מסוים שעוזר למלחמה במחלה או שכל זן מתאים?

 15. מאושרת
  מאי 9, 2012

  הי חי. כשמקבלים אישור מקבלים אותו על פי גרם, את הזן מתאמים מול הספק בשיטה של ניסוי וטעייה. מנסיוני כחולת כאב זה מאוד משנה באיזה זן אני משתמשת ויש להניח שעבור חולי קרוהן במצב דומה. ההמלצה שלי היא דבר ראשון ללכת להוציא אישור. אחרי שיהיה לה את האישור היא תוכל לקבל הדרכה מאחת העמותות העוסקות בזה (חלק מהספקים יפנו אותה, חלק לא. ובכל אופן מרגע קבלת האישור יקשרו אותה לאחות בית חולים שמתמחה בטיפול בחולים המטופלים בקנאביס).
  דבר אחרון בכ"ז לגבי הזן. אבל חשוב לאמר שזו דעתי ואני לא רופאה או מומחית משום סוג. ממה שקראתי (בעיקר באינטרנט) בקנאביס יש שני חומרים פעילים מרכזיים. הcbd וה thc. הסי בי די הוא חומר אנטי דלקתי ולכן אני מניחה שמומלץ לה זן שעשיר בסי בי די.

 16. מיטל
  מאי 17, 2012

  שלום. יש לי קרוהן כמעט שנה הייתי מטופלת בסטרואידים לתקופה של 3 חודשים מצבי לא הישתפר והידרדר אפילו. השאלה שלי היא האם אני זכאית לאישור גם אם אני לא יעבור את כל הניסיונות של התרופות. ?

 17. שרון
  מאי 21, 2012

  מיטל היית מטופלת בסטרואידים כדברייך וזה חלק מהטיפול המקובל פני לגסטרואנטרולוג שלך ודברי איתו על העיניין בפתיחות אם יסרב תחליפי לגסטרואנטרולוג אחר שבוודאי מכיר את יתרונות הטיפול בקנביס אצל חולי קרוהן
  באיחולי בריאות

 18. רמי
  יולי 27, 2013

  שלום
  מאובחן כחולה קוליטיס כשנה.שמעתי מחבר שחלה לפני שנים שהעישון העלים לו את המחלה( הרופא שלו טוען כך). האם משהו מכיר סיפור נוסף כזה עם קוליטיס? האם מקבלים אישורים במקרה של קוליטיס?

הוספת תגובה:


evetopics