קידום חקר הקנביס הרפואי

קידום  חקר הקנביס הרפואי בישראלמחקרים הם הדרך הטובה ביותר לחזק את מעמדו של הקנביס הרפואי בקרב הקהילה הרפואית, רופאים, קופות החולים, בתי החולים ומטופלים, כמו גם בקרב הציבור הכללי. כיום מתנהלים ברחבי העולם מספר רב של מחקרים בנושא, חלקם על בע"ח וחלקם מחקרים קליניים בבני אדם. בישראל כיום מתנהלים מספר מחקרים בנושא הקנביס הרפואי לפרטים נוספים ותרומות:

השימוש בקנבינואידים למטרות ריפוי – ד"ר תמנע נפתלי.

מחלקת השתלת מח עצם ביה"ח בלינסון. שימוש בקנביס לאחר השתלות.

פרופ' רפאל משולם-לתמיכה,תרומות ומידע נוסף על מחקריו של פרופ' רפאל משולם.


מחקר נרחב נוסף אשר התקיים בישראל במהלך חמשת השנים האחרונות, במחקר נוסו טיפולים ניסיוניים בילדים חולי סרטן ע"י תמצית  קנביס רפואי  (מקור הקניבס היה משטרת ישראל). מחקר זה נערך בשיתוף פעולה בין מעבדתו של פרופ' רפאל משולם לבין המחלקה האונקולוגית-ילדים בבית החולים "הדסה". לצערנו הרב, פרויקט זה הופסק בחודשים האחרונים בשל קשיים במימונו.

ביטולו של מחקר בעל חשיבות זאת כמו גם מיעוט המחקרים בנושא הקנביס הרפואי נובעת מכך שתחום זה אינו ניתמך בנושאי מימון מגורמים עתירי כספים, כוח ולובי פוליטי כמו תעשיית התרופות הקונבנציונליות.

בימים אלו אנו שוקדים יחד עם ארגונים נוספים העוסקים בתחום הקנביס הרפואי להקים קרן לקידום מחקרים.

מחקר עכשווי, לדוגמה,  בשיתוף פעולה עם מספר גורמים במטרת ליישמו הינו מחקר קליני השוואתי בין הטיפול בקנביס רפואי לבין הטיפול בתרופה מסוג ליריקה, המשמשת בתחום הכאב. הליריקה היא תרופת כאב בשימוש נפוץ ביותר, אשר גורמת לתופעות לוואי קשות ובשל כך, אחוז המטופלים אשר מפסיקים את הטיפול הנו גבוה ביותר. ברצוננו  לבחון את האפשרות שקנביס רפואי  בשימוש תרופתי הינו בעל ערך טיפולי כשל הליריקה,אך עם מעט תופעות לוואי  ומשך טיפול ארוך יותר ומוצלח יותר.

במידה ונוכיח זאת במחקר קליני אפשר יהיה  לקדם את הקנביס כתרופה משמעותית בתחום הכאב. אוסף העדויות שהצטבר אצלנו בנושא ההשוואה בין התרופות דוחפת אותנו ליישם מחקר השוואתי חשוב זה.רופאים\חוקרים\ארגונים וסטודנטים אשר חוקרים או מעוניינים לשתף פעולה בנושא מחקר מוזמנים ליצור איתנו קשר דרך הפרטים בדף צור קשר:
צור קשר

או בפקס: 153-37364731


אהבתם את הפוסט? שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!

evetopics